Nakts gārņi

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Nakts gārņi
Nycticorax (Forster, 1817)
Nakts gārnis (Nycticorax nycticorax)
Nakts gārnis (Nycticorax nycticorax)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Pelikānveidīgie (Pelecaniformes)
Dzimta Gārņu dzimta (Ardeidae)
Apakšdzimta Gārņu apakšdzimta (Ardeinae)
Ģints Nakts gārņi (Nycticorax)
Nakts gārņi Vikikrātuvē

Nakts gārņi, nakts gārņu ģints (Nycticorax) ir viena no gārņu dzimtas (Ardeidae) ģintīm, kas pieder gārņu apakšdzimtai (Ardeinae). Nakts gārņu ģintī ir 2 mūsdienās dzīvojošas sugas.

Nakts gārņu zinātniskais nosaukums Nycticorax grieķu valodā nozīmē nakts krauklis. Ar kraukli tas tiek salīdzināts tādēļ, ka ģints pazīstamākajai sugai nakts gārnim sauciens atgādina kraukļa ķērcienu, un nakts gārnis ir aktīvs naktī. Ziemeļos dzīvojošās populācijas ir daļēji migrējošas. Nakts gārnim ir ļoti plašs izplatības areāls, tas sastopams visos kontinentos, izņemot Antarktīdu.[1] Otra ģints suga rudais nakts gārnis sastopama Dienvidaustrumāzijā[2] un Austrālijā.[3]

Latvijā nakts gārnim (Nycticorax nycticorax) ir tikai 3 novērojumi - 1862., 1901. un 2015.gadā[4]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nakts gārņi ir vidēji lieli putni, ar relatīvi īsām kājām un kaklu. To ķermenis ir kompakti veidots. Abām mūsdienu sugām ir melni cekuli, gaišas pavēderes, bet spārni, krūtis, kakls ir pelēki vai rudi. Nakts gārņi ligzdo kolonijās kokos vai niedrājos uz zemes aizsargātās vietās, piemēram, salās. Kā visi gārņu dzimtas putni tie barojas ar zivīm, vēžveidīgajiem, vardēm, kukaiņiem un nelieliem zīdītājiem. Dienas laikā tie atpūšas kokos, bet medīt dodas nakts laikā.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]