Naujenes pagasts

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Naujenes pagasts
Naujenes pagasts LocMap.png
Naujenes pagasta karogs Naujenes pagasta ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Novads: Daugavpils novads
Centrs: Naujene
Platība: 131,1 km2
Iedzīvotāji (2010): 5957
Blīvums: 45.4 iedz./km2
Mājaslapa: www.naujene.lv
Naujenes pagasts Vikikrātuvē

Naujenes pagasts ir viena no Daugavpils novada administratīvajām teritorijām tā austrumos, Latgales daļā Daugavas labajā krastā. Robežojas ar sava novada Līksnas, Maļinovas, Biķernieku, Salienas, Vecsalienas un Tabores pagastiem, Krāslavas novada Izvaltas un Ūdrīšu pagastiem, kā arī Daugavpils pilsētu. Pagasta centrs atrodas Naujenē.

Apdzīvotās vietas: Bukšti, Buļi, Butiški, Cirši, Diļeviči, Dunski, Eglītes, Gribusti, Grustāni, Juzefova, Kašatniki, Konopecka, Krauja, Kreipāni, Krīvāni, Lociki, Ļukeniški, Ļumeniški, Markova, Melderiški, Naujene, Pritikina, Sandariški, Slutiški, Sprukti, Stropi, Teivāni, Vasargeliški, Vecpils, Vecračina, Vecstropi, Viļuši, Zastenki, Židina.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielākā daļa atrodas Latgales augstienē - Dagdas paugurainē un Augšdaugavas pazeminājumā. Pagasta rietumu daļa atrodas Jersikas līdzenumā. Augstākais punkts - paugurs Jureišos (162,7 m vjl.).

Upes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vecticībnieku māja - muzejs Slutiškos

Ezeri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nelielais Butišku ezers.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1935. gadā Naujenes pagasta (līdz 1925. gadam Maļinovas pagasts) platība bija 110 km². 1945. gadā pagastā izveidoja Jurīšu, Kokinu, Lāču, Sondarišķu un Vecpils ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. 1954. gadā Vecpils ciemam pievienoja Jurīšu un Lāču ciemus, 1980. gadā - Sondarišķu un daļu Biķernieku ciema teritorijas, bet daļu Vecpils ciema teritorijas pievienoja Daugavpils pilsētai. 1990. gadā Vecpils ciemu pārdēvēja par Naujenes pagastu.[1] 2009. gadā pagastu kā administratīvu teritoriju iekļāva Daugavpils novadā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Latvijas pagasti. Enciklopēdija. Rīga : A/S Preses nams. 2001—2002. ISBN 9984-00-412-0.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]