Pāriet uz saturu

Naujenes pagasts

Vikipēdijas lapa
Naujenes pagasts
Naujenes pagasta karogs Naujenes pagasta ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Novads: Augšdaugavas novads
Centrs: Naujene
Kopējā platība:[1] 129,4 km2
 • Sauszeme: 125,5 km2
 • Ūdens: 3,9 km2
Iedzīvotāji (2024):[2] 4 304
Blīvums (2024): 34,3 iedz./km2
Mājaslapa: www.naujene.lv
Naujenes pagasts Vikikrātuvē

Naujenes pagasts ir viena no Augšdaugavas novada administratīvajām teritorijām tā austrumos, Latgales daļā Daugavas labajā krastā. Robežojas ar sava novada Līksnas, Maļinovas, Biķernieku, Salienas, Vecsalienas un Tabores pagastiem, Krāslavas novada Izvaltas un Ūdrīšu pagastiem, kā arī Daugavpils pilsētu. Pagasta centrs atrodas Naujenē.

Lielākā daļa atrodas Latgales augstienē - Dagdas paugurainē un Augšdaugavas pazeminājumā. Pagasta rietumu daļa atrodas Jersikas līdzenumā. Augstākais punkts - paugurs Jureišos (162,7 m vjl.).

Vecticībnieku māja - muzejs Slutiškos

Daugava, Balta, Līksna, Strope un Putānu upīte.

Butišku ezers.

1935. gadā Naujenes pagasta (līdz 1925. gadam Maļinovas pagasts) platība bija 110 km². 1945. gadā pagastā izveidoja Jurīšu, Kokinu, Lāču, Sondarišķu un Vecpils ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. 1954. gadā Vecpils ciemam pievienoja Jurīšu un Lāču ciemus, 1980. gadā - Sondarišķu un daļu Biķernieku ciema teritorijas, bet daļu Vecpils ciema teritorijas pievienoja Daugavpils pilsētai. 1990. gadā Vecpils ciemu pārdēvēja par Naujenes pagastu.[3] 2009. gadā pagastu kā administratīvu teritoriju iekļāva Daugavpils novadā. 2021. gadā Daugavpils novadu kopā ar Ilūkstes novadu iekļāva jaunajā Augšdaugavas novadā.

Vietējas nozīmes

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apdzīvotās vietas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Būkšti, Buļi, Butiški, Cirši, Diļeviči, Dunski, Eglītes, Gribusti, Grustāni, Juzefova, Kašatniki, Konopecka, Krauja, Kreipāni, Krīvāni, Lociki, Ļukeniški, Ļumeniški, Markova, Mazie Krīviņi, Melderiški, Naujene, Pritikina, Sandariški, Slutiški, Sprukti, Stropi, Teivāni, Vasargeliški, Vecpils, Vecračina, Vecstropi, Viļuši, Zastenki, Židina.

Izglītība un kultūra

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]