Obsesīvi kompulsīvie traucējumi

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Medicīniskā brīdinājuma ikona
Brīdinājums: Vikipēdija nevar aizstāt ārstu!
Atkārtota roku mazgāšana ir viens no biežākajiem obesesīvi kompulsīvo traucējumu simptomiem

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir trauksmes traucējumi ar uzmācīgām domām, kas rada neērtumu, bažas, bailes un uztraukumu. Tajos indivīds veic atkārtotus uzvedības moduļus (apmātību un piespiedu uzvedību), lai mazinātu šo trauksmi. Obsesīvo kompulsīvo traucējumu simptomi izpaužas kā atkārtota un rūpīga roku mazgāšana, apkārtējās vides tīrīšana un kārtošana, atkārtota dažādu priekšmetu (piemēram, aiztaisītu durvju) pārbaudīšana, apsēstība ar seksuālām, vardarbīgām vai reliģiskām domām, izvairīšanās no atsevišķiem skaitļiem un, piemēram, kādas darbības noteiktu reižu izpildīšana pirms aiziešanas gulēt. Šie simptomi var izsaukt atsvešināšanos un bieži ir arī laiku nevajadzīgi patērējoši, tā darbību veicējam vairo emocionālu stresu un bēdas. Rīcībai, ko veic indivīds ar obsesīvi kompulsīvajiem traucējumiem, no malas ir paranoiska un dažkārt arī psihotiska. Viņš gan spēj apzināties to, ka viņa rīcība ir iracionāla, tomēr tas neaptur to no šīs rīcības veikšanas.

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir ceturtā visbiežāk sastopamā garīgā slimība un to diagnosticē gandrīz tikpat bieži kā astmu un cukura diabētu.[1] ASV vidēji 1 no 50 cilvēkiem ir obsesīvi kompulsīvie traucējumi.[2]

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Hollander, Eric un Dan J. Stein (1997). "Diagnosis and assessment". Obsessive–compulsive Disorders. nforma Health Care. 1. lpp. ISBN 0203215214. (angliski)
  2. Null, Gary (2006). "Obsessive–compulsive disorder". Get Healthy Now. Seven Stories Press. 269. lpp. ISBN 1583220429. (angliski)