Okupētajā Latvijā aizliegtie komponisti

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Okupētajā Latvijā aizliegtie komponisti bija Latvijas komponisti, par kuriem Latvijas okupācijas periodā (1940—1991) sabiedrībai bija maz zināms, jo komunistiskā partija neļāva atskaņot vai citādi popularizēt viņu skaņdarbus. Aizliegšana visbiežāk notika ar mutvārdu pavēļu palīdzību, līdz ar to pašu aizliegšanas faktu dokumentāli pierādīt praktiski ir neiespējami. Līdzīgi, izmantojot mutvārdu pavēles tika aizliegtas arī konkrētas dziesmas. Vienīgie pierādījumi ir fakts, ka vairākas dziesmas nav tikušas ierakstītas Radio, neskatoties uz to, ka tās bija ļoti populāras. Līdzīgi arī par dziesmu komponistiem nav bijušas publikācijas un cilvēki dziesmas autoru vārdus uzzināja tikai pēc ļoti daudziem gadiem. Dažu ļoti populāru dziesmu komponisti nav zināmi joprojām.

Šis saraksts ir nepilnīgs; Tu vari palīdzēt, to papildinot.
  • Eduards Rozenštrauhs — par viņu plašākā sabiedrībā uzzināja tikai 1980. gadu otrajā pusē. Sākās Atmoda un pēkšņi atklājās, ka ļoti daudzu tautā populāru dziesmu autors tik tiešām ir dzīvs un atrodas mūsu vidū. Populārākā viņa dziesma — Zilais lakatiņš.
  • Mārcis Kalniņš — viņam padomju laikā tā arī neļāva kļūt populāram. Dziesmai "Laimesputns" tika piekārta birka "lēts vācu šlāgeru pakaļdarinājums". Šai dziesmai neļāva piedalīties tolaik populārajā Mikrofona aptaujā.
  • Ivars Žindulis — viņa dziesma "Sapņu bites" savas vienkāršības un patiesuma dēļ uzskatāma varbūt pat par labāko latviešu estrādes dziesmu. Atklāti sakot, grūti saprast šīs dziesmas aizlieguma iemeslu. Varbūt tik tiešām tās bija bailes, ka dziesma kļūtu par Mikrofona Aptaujas uzvarētāju? Šo dziesmu ballītēs izpildīja gandrīz visas latviešu deju mūzikas grupas. Dziesma uzrakstīta 1970. gados. Komponista vārds kļuva zināms tikai 1980. gadu beigās. Dziesmu profesionāli pirmais ierakstīja Andris Skuja.
  • Atis Priedītis — 1970. gadu beigās sarakstīja vairākas dziesmas, kuru teksti tik ļoti aizvainoja kompartijas darboņus, ka viņam no 1980. gada līdz pat 1995.gadam tika liegta iespēja ierakstīt savas dziesmas Latvijas Radio. Arī viņa dziesmai "Kas notiek, kad pasaka galā" tika liegta iespēja piedalīties Mikrofona Aptaujā. Pirmā Latvijas Radio pārraide, kas veltīta komponistam Atim Priedītim, izskanēja tikai 2015. gadā (36 gadus pēc pirmajiem dziesmu ierakstiem).[1]

Dažas populāras dziesmas, kuru autori joprojām ir nezināmi:

  • "Nepratu es tevi mīlēt" - Kļuvis zināms, ka šīs dziesmas autors ir populārais dziedātājs un komponists Haralds Sīmanis;
  • "Dzērves lido ceļā tālā, ceļā grūtajā";
  • "Izšķirsimies tepat saulītē" - Šobrīd jau ir kļuvis zināms šīs dziesmas komponista vārds — Ojārs Lapiņš, grupas "Mazā Selga" dalībnieks;
  • "Pirmais valsis (Rūtīs ēnas krīt no kokiem)" - Beidzot ir izdevies uzzināt šīs dziesmas varbūtējā komponista vārdu — Edmunds Kucenčeirs. Dzīvojis un muzicējis Elkšņos — netālu no Aknīstes. Profesionāli šo dziesmu pavisam nesen ierakstīja grupa "Kokmuižas muzikanti".
  • "Skaudība" - Dziesma bija ļoti populāra jauniešu vidū 80.tajos gados. Šī dziesma joprojām nav profesionāli ierakstīta. Un tikai pavisam nesen ir kļuvis zināms šīs dziesmas komponists - Aivars Lapšāns (Cēsu grupas "Ferrum" līderis).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

[1]

  1. Dziesmas "Sapņu bites" pagrīdes ieraksts 70.to gadu beigās.. Atjaunināts: 2020-02-10