Orķestris

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Halisko filharmonijas orķestris.

Orķestris ir salīdzinoši liels instrumentāls ansamblis. Vārds orķestris ir cēlies no grieķu vārda orchēstra, ar kuru grieķi apzīmēja laukumu, kurā darbojās koris sengrieķu teātrī.

Orķestrus var iealīt pēc instrumentu sastāva un instrumentu daudzuma. Pēc sastāva tos iedala viendabīgajos un jauktajos orķestros; Pēc instrumentu daudzuma 2-karšais, 3-kāršais u. t. t.

Pie viendabīgajiem orķestriem pieskatāmi stīgu orķestri un Pūtēju orķestris.

Stīgu orķestris sastāv no stīgu-lociņu instrumentiem: I Vijoles, II Vijoles, Alti, Čelli, Kontrabasi. Dažkārt orķestrim pievieno arfu, klavieres un perkusiju instrumentus.

Pūtēju orķestris: Koka pūšamie instrumenti: Flautas (tai skaitā Piccolo Flauta un Alta flauta), Obojas (tai skaitā angļu rags), Klarnetes (pēc skaņojuma Piccolo klarnete in Es, Klarnete in A, Klarnete in B, Basklarnete), Fagoti (pieejami arī Kontrafagoti), Saksafoni (pēc skaņojuma: soprāna saksafons, alta saksafons, tenora saksafons, baritona saksafons). Metāla pūšamie instrumenti: Trompetes, Mežragi, Tromboni, Tubas, Eifonijs, Kornete. Perkusiju instrumenti: ar noteiktu skaņas augstumu: timpāni, kslilafons, vibrafons, marimba, lielie zvani, zvaniņi, krotāļi u. c. ar nenoteiktu skaņas augtumu: lielā bunga, mazā bunga, šķīvji, tam-tams, šeikeri, koka kastītes, pātaga un daudzi citi objekti, kas nedot konkrētu skaņas augstumu. Pūtēju orķestrī dažkārt arī sastopami kontrabasi, basģitāra, arfa un klavieres.

Jauktā tipa orķestri: Simfoniskais orķestris, kas sastāv no četrām galvenajām instrumentu grupām: stīgu instrumentiem, koka pušaminstrumentiem, metāla pušamajiem instrumentiem un perkusijas (sitaminstrumenti) un netradicionālie instrumenti. Orķestra lielumu nosaka koka pūšamo instrumentu skaits: divkāršais orķestra sastāvs (2 flautas, 2 obojas, 2 klarnetes, 2 fagoti) trīskāršais orķestris (3 Fl., 3 Ob., 3 Cl., 3., Bsn.) u. t. t.

Kamerorķestris ir neliela sastāva orķestris, kur katrs instruments ir gandrīz kā solists.

Orķestrī atšķirība no instrumentālā ansambļa ir instrumentu grupas. Nevis viens instruments, bet grupa.

Orķestru attīstības vēsturē ir izveidojusies hierarhija, kur kā galvenais vadītājs ir diriģents. Tālāk seko katras grupas koncertmeistars (piem. I Vijoļu grupā — pirmā vijole).