Pēteris Čaikovskis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Pēteris Čaikovskis
Пётр Чайкoвский
Pēteris Čaikovskis (ap 1874. gadu)
Pēteris Čaikovskis (ap 1874. gadu)
Personīgā informācija
Dzimis 1840. gada 7. maijā (25. aprīlī, pēc Jūlija kalendāra)
Valsts karogs: Krievijas Impērija Votkinska, Vjatkas guberņa, Krievijas Impērija
Miris 1893. gada 6. novembrī (25. oktobrī, pēc Jūlija kalendāra)
Valsts karogs: Krievijas Impērija Sanktpēterburga, Krievijas Impērija
Paraksts Tchaikovsky Signature.svg
Profesionālā informācija
Stils Romantisms
Žanrs Opera, balets, simfoniskā mūzika, kamermūzika
Mācības Sanktpēterburgas konservatorija
Skolotāji Antons Rubinšteins

Pēteris Čaikovskis[1][2] jeb Pjotrs Čaikovskis (krievu: Пётр Ильич Чайкoвский; dzimis 1840. gada 7. maijā [v.s. 25. aprīlī], miris 1893. gada 6. novembrī [v.s. 25. oktobrī]), bija krievu komponists vēlajā romantisma periodā, viņa darbi ir vieni no populārākajiem klasiskajā mūzikā. Viņš bija pirmais krievu komponists, kura mūzika atstāja paliekošu iespaidu starptautiskā mērogā, viņa slavu pastiprināja uzstāšanās par viesdiriģentu Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Krievijas impērijas ķeizars Aleksandrs III 1884. gadā viņam piešķīra mūža pensiju.

Dzīves gājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Kamas-Votkinskas kalnraktuvju ciemā Vjatkas guberņā, Krievijas Impērijas vidienē pie Urāliem (tagad Votkinska Udmurtijā), kalnrūpniecības inženiera Iļjas Čaikovska un viņa otrās sievas Aleksandras, dzimušas Asjē (Assier), ģimenē. Mūziku Pēteris Čaikovskis sāka mācīties jau piecu gadu vecumā, spēlējot klavieres. Pie mājskolotājiem mācījās valodas, mūziku, uzvedību un manieres. 1850. gadā ģimene pārcēlās uz Pēterburgu, kur viņš mācījās tieslietu skolā. Šajā laikā iepazinās ar itāļu pedagogu Luidži Picioli, kurš viņu iepazīstināja ar Rosīni, Bellīni un Doniceti daiļradi. Čaikovska tēvs novērtē dēla mīlestību pret mūziku un aizveda viņu pie Rūdolfa Kundingera — pazīstama klavierskolotāja no Nirnbergas. Jau 14 gadu vecumā, pēc mātes nāves, Čaikovskis uzrakstīja valsi viņas piemiņai.

1859. gadā viņš pabeidza Pēterburgas Tieslietu skolu, ieguva titulārpadomnieka pakāpi un vietu Justīcijas ministrijā, taču šis darbs viņu nesaistīja. 1862. gadā Čaikovskis iestājās tikko atvērtajā Sanktpēterburgas konservatorijā, lai nopietni nodotos kompozīcijai, mācījās pie Antona Rubinšteina. 1865. gadā beidza konservatoriju ar sudraba medaļu un uzsāka pedagoģisko darbu Maskavas konservatorijā. Šajā laika posmā viņš aktīvi piedalījās krievu inteliģences kultūras dzīvē. 1877. gads bija komponista lūzuma gads. Lielā pārslodze un neveiksmīgas laulības izraisīja nervu satricinājumu. Šajā gadā viņš uzrakstīja operu „Jevgeņijs Oņegins”.

1870. gadu beigās viņš devās uz ārzemēm, kur uzstājās kā diriģents un iepazinās ar Brāmsu, Grīgu, Sen-Sansu, Masnē. Milzīgus panākumus guva Čaikovska vadītie simfoniskie koncerti Berlīnē, Parīzē, Ženēvā, Londonā. 1885. gadā viņš tika ievēlēts par vienu no Krievu mūzikas biedrības Maskavas nodaļas direktoriem. 1891. gadā komponists pabija ASV. 1893. gadā viņam piešķīra Kembridžas Universitātes mūzikas doktora grādu.

Pēc atgriešanās no ārzemēm Čaikovskis dzīvoja Maidanovā un Kļinā Maskavas tuvumā un Pēterburgā. Miris Pēterburgā holēras epidēmijas laikā 1893. gada 6. novembrī, apbedīts Aleksandra Ņevska klosterī.

Muzikālais devums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Baleti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēteris Čaikovskis dzīves beigu posmā.

Čaikovski pazīst galvenokārt pēc viņa radītās baleta mūzikas, kaut gan viņš tai pievērsās tikai dzīves pēdējos gados. Čaikovska baleta mūzika ir sava veida apvērsums šim žanram, jo Čaikovska mūzika nav vienkārši pavadījums bet gan atklāj baleta saturu un darbojošos personu jūtas. Slavenākie Čaikovska baleti:

 • "Gulbju ezers", Čaikovska pirmais balets, pirmoreiz tika izrādīts Maskavas Lielajā teātrī 1877. gadā. Latvijas Nacionālajā operā uzvests 2002. gadā. Kā viņš pats rakstījis kādā vēstulē, šo darbu viņš uzņēmies rakstīt "daļēji naudas dēļ, daļēji tādēļ, ka sen vēlējies izmēģināt roku šajā žanrā". [nepieciešama atsauce]
 • "Apburtā princese" — Čaikovskis šo savu darbu uzskata par vienu no saviem labākajiem. Pirmizrāde 1890. gadā Pēterburgas Mariinskij Teatr.
 • "Riekstkodis" — Čaikovska pēdējais balets. Ar šo savu darbu Čaikovskis nebija apmierināts, taču tas visā pasaulē ir guvis ļoti lielu ievērību un atzinību. Latvijas Nacionālajā operā uzvests vairākas reizes — 1928., 1957., 1972. un 1988. gadā.

Operas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Čaikovskis savas dzīves laikā sarakstīja desmit operas. Slavenākās no tām ir "Jevgeņijs Oņegins" un "Pīķa dāma".

 • "Vaivads" (Воевода, 1868)
 • "Undīne" (Ундина, 1869)
 • "Opričņiks" (Опричник, 1872)
 • "Jevgeņijs Oņegins" (Евгений Онегин, 1878)
 • "Orleānas jaunava" (Орлеанская дева, 1879)
 • "Mazepa" (Мазепа, 1883)
 • "Kurpītes" (Черевички, 1885), operas "Kalējs Vakula" (Коваль Вакула) pārstrādāts variants
 • "Burve" (Чародейка, 1887)
 • "Pīķa dāma" (Пиковая дама, 1890)
 • "Jolanta" (Иоланта, 1891)

Simfonijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Čaikovskis sarakstīja sešas simfonijas. Pēdējā tiek uzskatīta par izcilu un vērtējama tikpat augstu kā Bēthovena piektā un devītā simfonijas.

Skaņdarbu "Manfrēds" pielīdzina simfonijai, bet mūzikas zinātnieku rindās tā netiek uzskatīta par tādu.

Skaņdarbi-koncerti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • 1. koncerts klavierēm ar orķestri
 • Vijoļkoncerts
 • Čella koncerts "Variācijas par rokoko tēmu"

Avoti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. «Kā ir pareizi: Pēteris Čaikovskis vai Pjotrs Čaikovskis?» (PDF). Latviešu valodas aģentūra. 2011. Skatīts: 2017. gada 10. maijā. Saskaņā ar krievu īpašvārdu atveides noteikumiem, atveidojot krievu komponista priekšvārdu un uzvārdu latviešu valodā, tas būtu Pjotrs Čaikovskis. Taču mums ir izveidojusies ļoti stabila tradīcija komponista vārdu latviešu valodā rakstīt kā Pēteris Čaikovskis, respektīvi, izmantot latviskoto šī priekšvārda variantu Pēteris. Līdzīgi latviešu valodā ir Pēteris I, nevis Pjotrs I. Turklāt šāda rakstība – Pēteris Čaikovskis – ir minēta arī Latvijas Padomju enciklopēdijā, kur personvārdu atveides tika akceptēta, pamatojoties gan uz atveides noteikumiem, gan jau nostiprinātām tradīcijām.
 2. Latviešu konversācijas vārdnīca. II. sējums. Rīga : Anša Gulbja izdevniecība. 4052. sleja.