Palmu žagata

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Palmu žagata
Ptilostomus afer (Linnaeus, 1766)
Palmu žagata
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Apakškārta Dziedātājputni (Passeri)
Dzimta Vārnu dzimta (Corvidae)
Ģints Palmu žagatas (Ptilostomus)
Suga Palmu žagata (Ptilostomus afer)
Izplatība
Ptilostomus distribution map.jpg
Palmu žagatas izplatības areāls iekrāsots sarkanā krāsā
Palmu žagata Vikikrātuvē

Palmu žagata (Ptilostomus afer) ir zvirbuļveidīgo kārtas (Passeriformes) vārnu dzimtas (Corvidae) putnu suga, un tā ir vienīgā suga palmu žagatu ģintī (Ptilostomus).

Palmu žagata ir tipiska tropiskās zonas iemītniece Āfrikas ekvatoriālajā reģionā. Tā ir sastopama Senegālā, Mauritānijā, Mali, Gvinejā-Bisavā, Gvinejā, Kotdivuārā, Burkinafaso, Ganā, Sudānā, Ugandā, Nigērijā, NigērāGambijā, Togo, Kongo, Beninā, Etiopijā un Kenijā.[1][2] Palmu žagatai patīk skraji meži un atklātas teritorijas,[3] tā labprāt apmetas iekultivētās lauksaimniecības zemēs un ganībās ciemu un pilsētu tuvumā. Tās tuvākie radinieki ir Vidusāzijā dzīvojošie zemessīļi (Podoces) un Āfrikas krūmu vārnas (Zavattariornis).[2]

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Palmu žagata ir līdzīga Eiropas žagatai (Pica pica), tikai ir nedaudz mazāka, slaidāka, bet tās knābis ir relatīvi biezāks un masīvāks. Raksturīga ļoti gara aste. Tās apspalvojums ir melns, spalvām raksturīga smalka, zīdaina struktūra. Saules gaismā apspalvojumam piemīt violets metālisks spīdums. Astes spalvām raksturīgs silts, tumši brūns tonis. Pieaugušiem putniem knābis ir melns, bet jaunajiem putniem tas ir gaiši rozā ar melnu knābja galu. Palmu žagatas jaunā putna attēlu var apskatīt šeit. Nāsis pilnībā segtas ar īsām spalviņām. Kājas ir melnas, bet acis var būt dažādās krāsās, visbiežāk tās ir violetas, sarkanas vai tumši zilas.

Barība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Palmu žagata ir visēdāja, un tās pulcējas baros, kuros ir 10 vai vārāk putnu. Bars kopīgi dodas barības meklējumos. Tāpat kā citas žagatas palmu žagata soļos pārvietojas pa zemi un meklē kukaiņus un citus bezmugurkaulniekus. Tā barojas arī ar maitas gaļu. Palmu žagata ēd arī augļus, īpaši tā ir iecienījusi eļļas palmas (Elaeis guineensis) augļus. Pa zemi palmu žagata var ne tikai soļot, bet arī salīdzinoši ātri skriet, lai ķertu lidojošos kukaiņus, kas lielo zālēdāju iztraucēti paceļas gaisā. Reizēm palmu žagata iekārtojas uz lielo dzīvnieku mugurām, lai ķertu kukaiņus.

Ligzdošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Palmu žagata ligzdas visbiežāk iekārto palmu kokos,[4] bet tā var būt arī citos kokos. Ligzdas būvniecībai tā izmanto palmu lapu šķiedras un zāles stiebrus, to visu sacementējot kopā ar dubļiem. No iekšpuses ligzda tiek izklāta ar palmas stumbra šķiedrām. Ligzdot palmu žagta sāk martā vai aprīlī. Dējumā ir 3 - 7 olas,[4] tās ir gaiši zilas vai zaļganzilas ar dažiem brūniem raibumiņiem.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]