Paranormāla parādība

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Paranormālas parādības)
Jump to navigation Jump to search
Paranormālā aktivitāte parasti sevī ietver neizskaidrojamas parādības, kas var sākotnēji būt neizprotamas vai vienkārši nepatiesas. (1912. gads)

Paranormālas parādības ir notikumi, kas galvenokārt sevī ietver lietas, kurām no masu kultūras un folkloras viedokļa neeksistē zinātnisks izskaidrojums (spoki un poltergeisti, astroloģija un numeroloģija, ekstrasensu pārdabiskas spējas, "lidojošie šķīvīši", levitācija, telepātija, psihokinēze jeb telekinēze u.tml.).[1][2][3][4] Šī iemesla dēļ paranormālās parādības biežāk tiek atspoguļotas nevis zinātniskajā literatūrā, bet gan masu kultūrā un folklorā.

Zinātniskā kritika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zinātnieki norāda, ka sabiedrības vidū ticība paranormālajām parādībām mūsdienās joprojām ir salīdzinoši augstā līmenī, kur daļa vainas par šādu situāciju būtu jāuzņemas medijiem un izklaides industrijai, kuru pasniegtā informācija caur televīziju un cita veida informatīvajiem avotiem bieži vien paranormālo parādību zinātnisko analīzi neatspoguļo pietiekamā stadijā.[5] Ne velti zinātnieki uzsver, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir samērā viegli noticēt paranormālo parādību eksistencei, īstajā dzīvē ir salīdzinoši grūti atšķirt fantāziju no realitātes.[5] Šī iemesla dēļ cilvēkiem, kas pārlieku paļaujas uz paranormālo parādību autentiskumu, var būt samērā vāji attīstīta kritiskā un analītiskā domāšana.[5]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. "Paranormal". merriam-webster.com. Aplūkots 17.11.2016.
  2. "Paranormal". dictionary.com. Aplūkots 17.11.2016.
  3. "Paranormal". dictionary.cambridge.org. Aplūkots 17.11.2016.
  4. Lynne, K. The Skeptic's Guide to the Paranormal. Crows Nest, NSW: Allen & Unwin, 2004. pp. v-vi.
  5. 5,0 5,1 5,2 "Belief in the Paranormal or Pseudoscience". National Science Foundation. August 18, 2015. Aplūkots 17.11.2016.

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Lynne, K. The Skeptic's Guide to the Paranormal. Crows Nest, NSW: Allen & Unwin, 2004. ISBN 1 74114 059 5

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]