Peters Grīnbergs

Vikipēdijas lapa
Peters Grīnbergs
Peter Grünberg
Peters Grīnbergs
Personīgā informācija
Dzimis 1939. gada 18. maijā
Plzeņa, Bohēmijas un Morāvijas protektorāts (tagad Karogs: Čehija Čehija)
Miris 2018. gada 7. aprīlī (78 gadi)
Pilsonība Karogs: Vācija Vācija
Zinātniskā darbība
Zinātne fizika
Darba vietas Karltonas universitāte
Jūlihas Pētījumu centrs (Forschungszentrum Jülich)
Alma mater Darmštates tehniskā universitāte
Sasniegumi, atklājumi gigantiskā magnētiskā pretestība
Apbalvojumi 2007. gada Nobela prēmija fizikā

Peters Grīnbergs (vācu: Peter Grünberg; dzimis 1939. gada 18. maijā, miris 2018. gada 7. aprīlī[1][2]) bija vācu fiziķis, viens no gigantiskās magnētiskās pretestības atklājējiem. 2007. gadā viņam kopā ar Albēru Fēru tika piešķirta Nobela prēmija fizikā.[3]

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grīnbergs dzimis Plzeņā Bohēmijā, kas tajā laikā ietilpa Bohēmijas un Morāvijas protektorātā, ko bija okupējusi Vācija. Ģimene piederēja pie Sudetu vāciešiem, pēc kara viņus internēja, vecākus ievietoja nometnē. Tēvs 1945. gada 27. novembrī ieslodzījumā mira un tika apglabāts masu kapā (māte nodzīvoja līdz 100 gadu vecumam un mira 2002. gadā).[4] Mātei bija jāstrādā lauksaimniecībā un jādzīvo noteiktā vietā kopā ar vecākiem. Vēlāk tur pievienoja arī bērnus. 1946. gadā, kā lielākā daļa vāciešu, viņi tika izsūtīti no Čehoslovākijas teritorijas. Tādējādi septiņu gadu vecumā Grīnbergs nokļuva Lauterbahā, Hesenē.

Grīnbergs studēja Darmštates tehniskajā universitātē, 1969. gadā saņēma doktora grādu. No 1969. līdz 1972. gadam strādāja Karltonas universitātē Otavā, Kanādā. Pēc tam līdz pat 2004. gadam strādāja Jūlihas Pētījumu centrā (Forschungszentrum Jülich) Vācijā. Tur 1988. gadā Grīnbergs atklāja gigantiskās magnētiskās pretestības efektu. Tajā pašā laikā neatkarīgi no Grīnberga to pašu efektu atklāja franču fiziķis Albērs Fērs, kas strādāja Université Paris-Sud. Tāpēc Nobela prēmiju piešķīra abiem zinātniekiem.

Apbalvojumi un pagodinājumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apbalvojumi
Priekštecis:
Džons Meters
Džordžs Smūts
Nobela prēmija fizikā
2007
kopā ar Albēru Fēru
Pēctecis:
Joičiro Nambu
Makoto Kobajaši
Tošihide Maskava