Plzeņas apgabals (čehu: Plzeňský kraj) ir viens no 13 Čehijas Republikas administratīvajiem apgabaliem (kraje). Tas atrodas Čehijas rietumdaļā, un robežojas ar Vācijas federālajām zemēm Bavāriju un Saksiju, kā arī ar Karlovi Varu, Centrālčehijas, Dienvidčehijas un Ūstu apgabaliem. Reģiona administratīvais un kultūras centrs ir Plzeņas pilsēta, kas ir ceturtā lielākā pilsēta Čehijā. Plzeņas apgabals ir pazīstams ar rūpniecisko attīstību, īpaši mašīnbūves, alus brūvēšanas un enerģētikas jomās. Tajā atrodas slavenais alus darītavas uzņēmums Pilsner Urquell, kas ievērojami ietekmējis pasaules alus kultūru. Apgabala teritorijā plešas arī bagātīgi mežu apvidi, aizsargājamās dabas teritorijas un daudzi kultūrvēsturiski objekti.
Pēc platības Plzeņas apgabals ir trešais lielākais apgabals Čehijā, taču iedzīvotāju skaita ziņā tas ir aptuveni pa vidu, ar salīdzinoši zemu iedzīvotāju blīvumu. Reģions apvieno gan lielas pilsētas, gan lauku teritorijas ar attīstītu lauksaimniecību un tūrismu, padarot to par daudzveidīgu un nozīmīgu daļu no Čehijas.
Plzeņas apgabala teritorijai ir sena un daudzslāņaina vēsture, kas sniedzas līdz pat aizvēsturiskiem laikiem. Arheoloģiskie atradumi liecina par cilvēku klātbūtni jau neolītā, taču nozīmīgāka attīstība sākās dzelzs laikmetā un vēlāk romiešu periodā, kad šis reģions atradās uz tirdzniecības ceļiem, kas savienoja Romas impēriju ar Centrāleiropas teritorijām. Viduslaikos Plzeņas reģions kļuva par svarīgu daļu no Bohēmijas karalistes. Plzeņas pilsēta (dibināta 1295. gadā) izveidojās par nozīmīgu administratīvo, tirdzniecības un militāro centru. Reformācijas un 15. gadsimta husītu karu laikā Plzeņa bija viena no svarīgākajām katoļu atbalsta pilsētām, un tā tika vairākkārt aplenkta husītu uzbrukumos.
17. gadsimtā Trīsdesmitgadu kara laikā reģions piedzīvoja militāru postu, bet 18.–19. gadsimtā, industrializācijas laikmetā, Plzeņas pilsēta un tās apkārtne strauji attīstījās. Sevišķi nozīmīgs bija Škoda rūpniecības koncerna dibināšana 1859. gadā, kas veicināja reģiona ekonomisko izaugsmi un Plzeņas pārvēršanos par vienu no Austroungārijas svarīgākajiem industriālajiem centriem. Pēc Čehoslovākijas izveides 1918. gadā Plzeņas reģions tika iekļauts valsts sastāvā kā daļa no Bohēmijas. Otrā pasaules kara laikā to okupēja nacistiskā Vācija, un 1945. gadā Plzeņu atbrīvoja ASV armija, kas ir rets gadījums, jo lielāko daļu Čehijas teritorijas atbrīvoja Padomju Savienības spēki. Šis fakts joprojām tiek pieminēts ikgadējos Plzeņas atbrīvošanas svētkos.
Pēc kara reģions tika iekļauts Čehoslovākijas centrāli plānotajā sistēmā, un industrializācija turpinājās sociālistiskajā periodā. Pēc 1989. gada Samta revolūcijas sāka attīstīties tirgus ekonomika, notika privatizācija, un reģions Rietumčehijā kļuva par svarīgu tranzīta un ekonomisko zonu. Administratīvi Plzeņas teritorija ietilpa Rietumčehijas apgabalā (Západočeský kraj), kas bija viens no astoņiem Čehoslovākijas reģioniem. 2000. gadā, Čehijā īstenojot jaunu administratīvo reformu, tika izveidots Plzeņas apgabals kā atsevišķa administratīva vienība ar savu apgabala pārvaldi, kas atrodas Plzeņas pilsētā. Šī reforma mērķēja uzlabot reģionālo pārvaldību un decentralizēt valsts funkcijas.
Čehijas administratīvais iedalījums  |
---|
| | | Apgabali | |
---|
|