Portāls:Ģeogrāfija

kuru arī Tu vari papildināt!
Ģeogrāfijas portāls
Ģeogrāfija (grieķu γεωγραφία: γεια — Zeme un γραφειν — rakstīt, aprakstīt) ir dabaszinātņu un sociālo zinātņu sistēma, kas pēta Zemi, tai raksturīgās īpatnības, dzīvības izplatību uz Zemes, tai skaitā cilvēka izplatību un cilvēka darbības efektus. Ģeogrāfija ir viens no nozīmīgiem dabaszinātņu un sociālo zinātņu saskares punktiem.
Terminu ģeogrāfija pirmais lietoja sengrieķu zinātnieks Erastotens (270 - 195 pmē.). Pēc lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem vienotā sistēmā ģeogrāfiskās zināšanas apkopoja holandietis B. Varēniuss. Latvijas ģeogrāfiskā izpēte sākās 18. gadsimta beigās.
Izmeklēts raksts

Ziemeļjūra — Atlantijas okeānam piederīga malas jūra, atrodas okeāna ziemeļu daļā, to no trim pusēm ieskauj sauszeme. Vārdu devuši frīzi, kuri dzīvo dienvidos no šīs jūras. Austrumos no frīzu zemēm atradās Baltijas jūra (Oostzee — "Austrumu jūra"), dienvidos — Eiselmērs jeb Zuiderzee — "Dienvidjūra". Frīzu "Vidusjūra" — Middelzee — tagad ir nosusināta.
Ziemeļjūra apskalo Eiropas ziemeļrietumu daļu, tā atrodas uz Eiropas kontinentālā šelfa - šī iemesla dēļ jūra ir salīdzinoši sekla, tās vidējais dziļums ir 94 metri. Tā kā Ziemeļjūra atrodas starp Baltijas jūru un Atlantijas okeānu, tā savāc upju noteci gan no saviem krastiem, gan arī no Baltijas jūras. Jūras krastu formas lielā mērā noteikusi pagātnes ledāju darbība. Ziemeļu daļā raksturīgi stāvi krasti ir fjordiem, savukārt dienvidu daļā ir ļoti lēzeni krasti ar plašiem dubļainiem līdzenumiem. Lai pasargātu Ziemeļjūras blīvi apdzīvoto dienvidu daļu no vētru plūdiem, izbūvēta viena no lielākajām un komplicētākajām dambju sistēmām pasaulē.
Eiropas straujo koloniālo ekspansiju noteica tieši pirms tam notikusī asā tirdzniecības un kara flotes konkurences cīņa starp Ziemeļjūras valstīm vikingu un Hanzas laikos. Mūsdienās Ziemeļjūrai ir liela ekonomiskā nozīme gan transporta jomā, gan fosilā kurināmā un vēja enerģijas ieguvē, gan zvejniecībā.
Kategorijas un galvenie temati
Saistītie portāli
Ar portālu Ģeogrāfija ir saistīti šādi portāli:
![]() |
Latvija |
![]() |
Meteoroloģija |
![]() |
Turcija |
![]() |
Zinātne |
Vikiprojekti
Jaunākās ziņas

- Saskaņā ar ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA, attēlā redzams tā logo) jauno novērtējumu siltumnīcas gāzes spēcīgi ietekmē Ziemeļamerikas klimatu, bet atšķirības reģiona okeāna temperatūrā ļauj pietiekami droši prognozēt kā mainīsies tas.
- Zinātnieki no Reaktīvās kustības laboratorijas, ASV, ir paziņojuši, ka globālās sasilšanas dēļ mākoņi Zemes tropos atrodas daudz augstāk nekā tas ir bijis agrāk.
Vai tu zināji, ka...

- ...Ainavu kraujas (attēlā) apkārtnē agrāk tikuši izveidoti pieci mākslīgi ūdenskritumi, no kuriem līdz mūsdienām saglabājies tikai viens?
- ...Sietiņiezis ir lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā?
- ...Veterna ezera (Zviedrijā) ūdens ir ļoti dzidrs un tīrs un tiek izmantots kā dzeramais ūdens
Izmeklēts attēls

Viesuļvētra Sendija tuvu maksimālajai intensivitātei 2012. gada 25. oktobrī.
Lietas, ko tu varētu darīt

- Vajadzīgie raksti: Pustuksnesis - Hekla - Bentāle - Ozona caurums - Rokas rags - Ekonomiskā ģeogrāfija - Hidrogrāfija
- Nepieciešams papildināt: Aglomerācija - Dabas liegums - Drumlins - Eksosfēra - Iedzīvotāju skaits - Reģions - Vēris
- Vajadzētu vēl mazliet piestrādāt: Amerika - Antarktīda - Klusais okeāns - Latvija - Upe - Indija
Kas ir portāls? | Portālu saraksts
Latviešu Vikipēdijas portāli:
Zinātne ·
Astronomija ·
Saules sistēma ·
Kosmonautika ·
Meteoroloģija ·
Ģeogrāfija
Bioloģija ·
Medicīna ·
Cilvēki ·
Vēsture ·
Otrais pasaules karš ·
Latvija ·
Turcija
Mūzika ·
Māksla ·
Sports ·
Basketbols ·
Formula 1 ·
Futbols ·
Hokejs