Portāls:Ģeogrāfija
kuru arī Tu vari papildināt!
Ģeogrāfijas portāls
Ģeogrāfija (grieķu γεωγραφία: γεια — Zeme un γραφειν — rakstīt, aprakstīt) ir dabaszinātņu un sociālo zinātņu sistēma, kas pēta Zemi, tai raksturīgās īpatnības, dzīvības izplatību uz Zemes, tai skaitā cilvēka izplatību un cilvēka darbības efektus. Ģeogrāfija ir viens no nozīmīgiem dabaszinātņu un sociālo zinātņu saskares punktiem.
Terminu ģeogrāfija pirmais lietoja sengrieķu zinātnieks Erastotens (270 - 195 pmē.). Pēc lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem vienotā sistēmā ģeogrāfiskās zināšanas apkopoja holandietis B. Varēniuss. Latvijas ģeogrāfiskā izpēte sākās 18. gadsimta beigās.
Izmeklēts raksts
Turcija (turku: Türkiye), oficiālais nosaukums Turcijas Republika (Türkiye Cumhuriyeti), ir Eirāzijas valsts, kura atrodas Mazāzijas pussalā, Dienvidrietumāzijā, un Trāķijā, Dienvideiropas Balkānu reģionā. Turcijai ir sauszemes robeža ar astoņām valstīm: ziemeļrietumos ar Bulgāriju, rietumos ar Grieķiju, ziemeļaustrumos ar Gruziju un Armēniju, austrumos ar Azerbaidžānas eksklāvu Nahčivanu un Irānu, dienvidaustrumos ar Irāku un Sīriju. Turcijas krastus ziemeļos apskalo Melnā jūra, rietumos Egejas jūra, bet dienvidos Vidusjūra. Turcijas teritorijā atrodas Marmora jūra, caur kuru ir novilkta ģeogrāfiskā robeža starp Āziju un Eiropu, tādēļ Turcija ir valsts, kas atrodas divās pasaules daļās.
Pateicoties tās ģeogrāfiskajam novietojumam starp divām pasaules daļām, tās kultūra ir austrumnieku un rietumnieku kultūru īpatnējs sajaukums. Turcija ir kļuvusi par stratēģiski svarīgu valsti, jo tai vēsturiski ir cieši sakari rietumos ar Eiropas Savienību, austrumos ar Centrālāziju, ziemeļos ar Krieviju un dienvidos ar Tuvajiem Austrumiem.
Turcija ir demokrātiska, sekulāra, unitāra un konstitucionāla republika un tās valsts iekārta tika izveidota 1923. gadā Mustafa Kemala Ataturka vadībā pēc Osmaņu impērijas sabrukuma Pirmā pasaules kara rezultātā. Kopš tās dibināšanas Turcija arvien vairāk tuvinās rietumvalstīm, tieši iesaistoties tādās savienībās kā Eiropas Padome (dalībvalsts kopš 1949), NATO (1952), ESAO (1961), EDSO (1973) un Industriālo valstu G20 (1999). Turcija kopš 2005. gada ir uzsākusi oficiālās iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību un ir tās asociatīvā dalībvalsts kopš 1963. gada. Atrodoties šajā statusā, Turcija 1995. gadā panāca muitas savienības izveidošanu ar ES. Tai pat laikā Turcija ir spējusi stiprināt ciešas politiskas, ekonomiskas un industriālās attiecības ar austrumu valstīm, it īpaši ar Tuvajiem Austrumiem, Centrālāziju un Austrumāziju.
Kategorijas un galvenie temati
Saistītie portāli
Ar portālu Ģeogrāfija ir saistīti šādi portāli:
![]() |
Latvija |
![]() |
Meteoroloģija |
![]() |
Turcija |
![]() |
Zinātne |
Vikiprojekti
Jaunākās ziņas
- Saskaņā ar ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA, attēlā redzams tā logo) jauno novērtējumu siltumnīcas gāzes spēcīgi ietekmē Ziemeļamerikas klimatu, bet atšķirības reģiona okeāna temperatūrā ļauj pietiekami droši prognozēt kā mainīsies tas.
- Zinātnieki no Reaktīvās kustības laboratorijas, ASV, ir paziņojuši, ka globālās sasilšanas dēļ mākoņi Zemes tropos atrodas daudz augstāk nekā tas ir bijis agrāk.
Vai tu zināji, ka...
- ...Ainavu kraujas (attēlā) apkārtnē agrāk tikuši izveidoti pieci mākslīgi ūdenskritumi, no kuriem līdz mūsdienām saglabājies tikai viens?
- ...Sietiņiezis ir lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā?
- ...Veterna ezera (Zviedrijā) ūdens ir ļoti dzidrs un tīrs un tiek izmantots kā dzeramais ūdens
Izmeklēts attēls
Viesuļvētra Sendija tuvu maksimālajai intensivitātei 2012. gada 25. oktobrī.
Lietas, ko tu varētu darīt
- Vajadzīgie raksti: Pustuksnesis - Hekla - Bentāle - Ozona caurums - Rokas rags - Ekonomiskā ģeogrāfija - Hidrogrāfija
- Nepieciešams papildināt: Aglomerācija - Dabas liegums - Drumlins - Eksosfēra - Iedzīvotāju skaits - Reģions - Vēris
- Vajadzētu vēl mazliet piestrādāt: Amerika - Antarktīda - Klusais okeāns - Latvija - Upe - Indija
Kas ir portāls? | Portālu saraksts
Latviešu Vikipēdijas portāli:
Zinātne ·
Astronomija ·
Saules sistēma ·
Kosmonautika ·
Meteoroloģija ·
Ģeogrāfija
Bioloģija ·
Medicīna ·
Cilvēki ·
Vēsture ·
Otrais pasaules karš ·
Latvija ·
Turcija
Mūzika ·
Māksla ·
Sports ·
Basketbols ·
Formula 1 ·
Futbols ·
Hokejs