Rastra grafika

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Smaidīgā seja augšējā kreisajā stūrī ir rastra attēls. Kad attēls tiek palielināts, tad ir saredzami visi attēla pikseļi, kuri izskatās kā kvadrāti. Pietuvinot attēlā vēl tuvāk, pikseļus var analizēt, kur to krāsa ir iegūta saliekot kopā vērtības no sarkanas, zaļas un zilas krāsas.

Datorgrafika, rastra grafikas attēlu datu struktūra ir izkārtota punktmatricās, kuras attēlo pikseļus taisnstūra veida režģī vai krāsu punktos, kuri pēc tam ir redzami monitorā, uz papīra vai citos attēlošanas veidos. Rastra attēli tiek uzglabāti kā attēlu faili ar dažādiem failu paplašinājumiem un formātiem.[1]

Šie attēli parasti tiek tehniski detalizēti pēc to platuma un augstuma pikseļos, un pēc to bitu skaita par katru pikseli (krāsu dziļumu, kas nosaka krāsu skaitu, kuras var attēlos).

Pielietojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attēlu uzglabāšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daudzi dator attēli tiek uzglabāti rastra grafikas formātos. Daži no saspiestajiem formātiem ir GIF, JPEG kā arī PNG. Šie attēlu uzglabāsānas formāti tiek populāri izmantoti vispasaules tīmeklī.[2]

Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) bieži izmanto rastra attēlus, lai iekodētu ģeografiskos datus pie pekseļu vērtībām, kā arī pie piksēļu atrašanās vietām.

Izšķirtspēja[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rastra grafikas attēli ir izšķirtspējas atkarīgi. Tas nozīmē, ka šos attēlus nevar bezgalīgi palielināt izmērā un nezaudējot to kvalitāti. Šī īpašība ir kontrasts vektorgrafikai, kurā palielinot kvalitāte nezūd. Rastra grafikas attēli biežāk nodarbojas ar fotogrāfijām un fotorealistiskiem attēliem, kamēr vektorgrafika kalpo labāk grafiskas dizainam. Modernie datoru monitori spēj attēlot 72 līdz 130 pikseļus uz collu (PPI), un daži modernie patērētāj printeri spēj izšķirt 2400 punktus uz collu (DPI) vai pat vairāk.

Rastra attēlu redaktori[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Programmas, kas ir veidotas darbam ar rastra attēliem, kā Painter, Photoshop, Paint.NET, MS Paint un GIMP, rediģē pikseļus, savukārt vektorgrafikas attēlu redaktori, kā Xfig, CorelDRAW, Adobe Illustrator un Inkscape, rediģē līnijas un ģeometriskas figūras. Pamatā, rastra grafikas attēlu redaktori darbojas manipulējot attēla katru individuālo pikseli. Daudzi no šiem attēlu redaktoriem izmanto RGB krāsu modeli, bet daži arī atļauj izmantot citus krāsu modeļus, kā, piemēram, CMYK krāsas modeli, kuru printeri bieži izmanto.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]