Roberts Šeklijs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Roberts Šeklijs (Robert Sheckley, dzimis 1928. gada 16. jūlijā, miris 2005. gada 9. decembrī) bija amerikāņu fantastikas rakstnieks. Šeklija darbi bieži izceļas ar īpašu humoru, dažbrīd tajos vērojamas arī absurda iezīmes.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Roberts Šeklijs

Roberts Šeklijs dzimis Ņujorkā Bruklinā, bet audzis Ņūdžersijā. No 1946. līdz 1948. gadam dienējis ASV armijā Korejā. 70. gados viņš dzīvojis Spānijas salā Ibizā, tad atgriezies Ņujorkā, lai kļūtu par žurnāla OMNI Magazine literāro redaktoru. Līdz savai nāvei Šeklijs dzīvoja Portlendā.

2005. gada aprīlī, kad Šeklijs atradās vizītē Ukrainā, viņš saslima un tika hospitalizēts. Nedēļu viņa stāvoklis tika raksturots kā ļoti smags, taču tad stāvoklis uzlabojās, un Šeklijs varēja atgriezties ASV. 20. novembrī viņam tika izdarīta smadzeņu operācija, tomēr 9. decembrī Šeklijs slimnīcā 77 gadu vecumā nomira.

Literārā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Savus darbus publicēt Šeklijs sāka 1951. gadā dažādos zinātniskās fantastikas žurnālos. Kopš tā laika viņš sarakstījis vairākus simtus stāstu, desmitiem romānu (vairākus kopā ar Rodžeru Zelazniju, Hariju Herisonu). Vairāki viņa darbi ir ekranizēti, vispazīstamākā pēc Šeklija darba motīviem uzņemtā filma ir itāļu La decima vittima (1965) ar Marčello Mastrojāni un Ursulu Andresu galvenajās lomās. Tiek uzskatīts, ka viņa romāns Dimension of Miracles ietekmējis Duglasu Adamsu, rakstot slaveno "Galaktikas ceļvedi stopētājiem".

Latviešu valodā sērijā "Fantastikas pasaulē" izdots stāstu krājums "Šis tas par velti" (Zinātne, Rīga, 1972).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]