Roberts I, Francijas karalis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Roberts I
Robert I of France
Robert Ier roi des Francs.jpg
Francijas karalis
922. gada 29. jūnijā — 923. gada 15. jūnijā
Kronēšana Reimsa
Priekštecis Šarls Vienkāršais
Pēctecis Rauls, Francijas karalis
Dzimis 866. gadā
Miris 923. gada 15. jūnijā
Suasona, Francija
Dzīvesbiedre
Dinastija Robertiāņu dinastija
Tēvs Roberts Varenais
Māte Tūres Adelaida

Roberts I bija Rietumfrancijas jeb Franku karalis no 922. līdz 923. gadam. Pirms kāpšanas tronī viņš bija Puatjē grāfs, Parīzes grāfs, kā arī Neistrijas un Orleānas marķīzs. Viņš aizstāja no troņa gāzto karali Šarlu Vienkāršo, kurš 898. gadā bija aizstājis Roberta brāli, karali Odo.

Militārā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

885. gadā Roberts piedalījās Parīzes aizstāvēšanā vikingu uzbrukuma laikā. Viņš kļuva par vairāku lielu apgabalu, to skaitā Parīzes, valdnieku un galveno vairāku abatiju abatu. Viņš arī ieguva augsto Franku hercoga (Dux Francorum) militāro titulu. Kad viņa brālis Odo nomira 898. gadā, Roberts nolēma pats nekāpt tronī, bet atdot troni Šarlam Vienkāršajam. Šarls atzina Robertu visos viņa augstajos posteņos, un Roberts turpināja aizstāvēt Ziemeļfranciju no vikingu uzbrukumiem. 921. gadā Roberts uzvarēja lielu vikingu pulku Luāras ielejā. Pēc vikingu sakāves tie apmetās netālu no Nantes un Roberts pavēlēja viņiem pāriet uz kristīgo ticību.

Karalis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Miers starp Šarlu un viņa spēcīgo vasali Robertu beidzās tad, kad Šarla simpātijas pret Hagano izraisīja dumpi. Roberts, daudzu ietekmīgu franku augstmaņu atbalstīts, sacēlās pret Šarlu un gāza viņu no troņa. Pēc tam Roberts izraidīja Šarlu uz Lotaringu. Roberta valdīšanas pretinieks bija vikingu valdnieks Rollo, kurš 911. gadā bija apmeties Normandijā. Rollo atbalstīja izraidīto Šarlu un 923. gadā Šarls uzbruka Robertam. Suasonas kaujas laikā Roberts tika nogalināts, taču Roberta karaspēks tik un tā uzvarēja kauju un sagūstīja Šarlu. Pēc Roberta tronī kāpa viņa audžudēls, Rauls.