Sākumlapa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Logo-wikimaratons.png
kurā arī Tu vari piedalīties!
Šobrīd latviešu valodā ir 63 174 raksti. Līdz maratona finišam — 36 826 raksti.

Vērtīgs raksts

Sea otter cropped.jpg
Kalāns jeb Klusā okeāna jūrasūdrs, vai arī Pacifika jūrasūdrs (latīņu: Enhydra lutris) ir caunu dzimtas jūrā dzīvojošs plēsējs, kas pieder kalānu ģintij. Tā ir vienīgā suga kalānu ģintī. Sarunvalodā kalānu bieži sauc par jūrasūdru, bet nevajadzētu sajaukt ar Dienvidamerikā dzīvojošo jūrasūdru.

Kalāns apdzīvo teritorijas pie Klusā okeāna ziemeļu krastiem; gan Āzijas krastiem, gan Ziemeļamerikas. Lai arī kalāns ik pa laikam uzturas uz sauszemes, tomēr lielāko sava mūža daļu tas pavada okeānā. Pieaudzis kalāns parasti sver 14 - 45 kg. Kaut gan tas ir viens no mazākajiem jūras zīdītājiem, kalāns ir smagākais dzīvnieks caunu dzimtā, lai arī lielākais ir Brazīlijas dižūdrs. Atšķirībā no citiem jūras zīdītājiem, kas siltumu ķermenī saglabā ar zemādas tauku palīdzību, kalānam, tāpat kā citiem ūdriem, nav zemādas tauku. Siltumu tas saglabā, pateicoties savam siltajam un biezajam kažokam.

Kalāns ir klasisks piemērs ekosistēmas atkarībai pat no vienas sugas. Kalāni nodrošina brūnaļģu audžu veselību, jo ir gandrīz vienīgie plēsēji, kas barojas ar jūras ežiem. Jūras eži barojas ar zemākajām brūnaļģu daļām, atdalot jūraszāles no saknēm. Brūnaļģu audžu panīkums un izmiršana rada kaskādveidīgu ekokatastrofu jūrā. Tie Klusā okeāna reģioni, kuros nedzīvo kalāni, pārvēršas par jūras ežu pārņemtiem, neauglīgiem tuksnešiem. 

Vai Tu zināji, ka...

No Vikipēdijas latviešu valodā jaunākajiem rakstiem:
Giant clam black&white komodo.jpg

Šī diena vēsturē

Lenarts Meri

Izveido rakstu


Vikikrātuves dienas attēls

Polyommatus bellargus male, Aveyron, France - Diliff.jpg Tauriņa Polyommatus bellargus tēviņš
Vikipēdija ir pieejama arī citās valodās, tai skaitā:
Līvõ Latgaļu Võro Žemaitiu Eesti Lietuvių Русский Français Deutsch English

Vikipēdija ir bezpeļņas organizācijas Wikimedia Foundation projekts, kas saistīts arī ar vairākiem citiem brīvi pieejama satura projektiem:

Wiktionary
Vārdnīca
Wikibooks
Rokasgrāmatas un pamācības
Wikiquote
Citātu kolekcija
Wikisource
Free source dokumenti
Wikivoyage
Ceļvedis
Wikinews
Brīvi pieejamas ziņas
Commons
Kopīga multimediju krātuve
Meta-Wiki
Vikimediju fonda projektu koordinēšana