Sangrija

Sangrija (spāņu: sangría) ir spāņu tautas dzēriens, kas tradicionāli tiek gatavots, sajaucot sarkanvīnu ar augļiem, sulu un dažreiz arī spirtotiem dzērieniem, piemēram, brendiju. Tā ir salda, atsvaidzinoša un bieži tiek pasniegta auksta, īpaši vasarā. Sangrija var būt arī viegli alkoholiska, bez brendija un liķiera pievienošanas. Parasti to pasniedz bāros, restorānos visā Spānijā.
Vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sangrija tulkojumā no spāņu valodas burtiski nozīmē "asinsizliešana".[1] Termins "sangrija", ko lieto dzēriena nosaukumam, ir datēts ar 18. gadsimtu.Sangrijas izcelsmi precīzi noteikt nav iespējams, taču agrīnās dzēriena versijas bija populāras Spānijā, Grieķijā un Anglijā. Sangarī dzēriena, kas ir sangrijas priekštecis un tika pasniegts karstā vai aukstā veidā, izcelsme, iespējams, ir Karību jūras salās (Rietumindijā). No turienes tas tika ievests kontinentālajā Amerikā, kur tas kļuva populārs koloniālā laikmetā. Tomēr līdz 20. gadsimta sākumam šis dzēriens lielā mērā izzuda. Sangrija kā auksts dzēriens atgriezās ASV 20. gadsimta 40. gadu beigās, pateicoties latīņamerikāņu un spāņu restorāniem. Sangrija guva lielu popularitāti 1964. gada Pasaules izstādē Ņujorkā.
19. gadsimtā sangrija parādījās Dienvidspānijā un Portugālē, lai gan prakse sajaukt vīnu ar ūdeni un citiem dzērieniem vai augļiem bija zināma vismaz kopš Romas impērijas laikiem. Augļu lasītāji nēsāja līdzi maisu ar sarkanvīnu, kas bija atšķaidīts ar avota ūdeni. Tajā pašā maisā viņi izspieda svaigu citrusaugļu sulu. Šāda maisījuma lietošana atviegloja darbu saulē un atsvaidzināja, neradot stipru apreibumu.
Sastāvdaļas
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- 1 pudele sausā vai pussausā sarkanvīna (750 ml)
- 1–2 apelsīni (šķēlēs)
- 1 citrons vai laims (šķēlēs)
- 1 ābols (sagriezts gabaliņos)
- 2–3 ēdamkarotes cukura vai pēc garšas
- 200 ml apelsīnu sulas
- 100 ml gāzēta minerālūdens vai limonādes
- (pēc izvēles) 50–100 ml brendija vai liķiera (piemēram, apelsīnu liķiera)
- Ledus
Pagatavošana
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sangriju gatavo, sajaucot sarkanvīnu ar augļiem, sulām un pēc izvēles spirtotiem dzērieniem, piemēram, brendiju vai liķieri. Dzēriena pagatavošanai izmanto sarkanvīnu, ko lielā traukā sajauc ar cukuru, lai tas pilnībā izšķīstu.[2] Pēc tam pievieno šķēlēs sagrieztus augļus, piemēram, apelsīnus, citronus, ābolus vai citus sezonas augļus, un apelsīnu sulu. Ja vēlas, dzērienam pievieno arī brendiju vai liķieri, lai pastiprinātu garšu. Maisījumu atdzesē ledusskapī vismaz 2–4 stundas, lai garšas savelkas. Pirms pasniegšanas dzērienam pievieno ledus un gāzētu minerālūdeni vai limonādi, lai tas kļūtu vieglāks un atsvaidzinošāks. Sangriju tradicionāli pasniedz glāzēs, dekorējot ar augļu gabaliņiem.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ RAE- ASALE, RAE. «sangría | Diccionario de la lengua española». «Diccionario de la lengua española» - Edición del Tricentenario (spāņu). Skatīts: 2025-01-25.
- ↑ Dana @ Minimalist Baker. «Easy Traditional Red Sangria». Minimalist Baker (en-US), 2015-07-28. Skatīts: 2025-01-25.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Sangrija.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)