Sauszemes bruņotie spēki

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par sauszemes bruņotajiem spēkiem. Par bruņotajiem spēkiem, kuros ietilpst arī flote un gaisa spēki, skatīt rakstu karaspēks.

Sauszemes bruņotie spēki, arī armija (latīņu: armare — 'apbruņot'), ir kādas valsts sauszemes bruņoto spēku daļa. Paredzēta lielapjoma kara darbībām, pārsvarā pret ārēju pretinieku. Vēsturiski izveidojies, ka lielākajā daļā valstu bruņotajos spēkos strikti nodala sauszemes karaspēku no jūras karaspēka (flotes) un gaisa karaspēka (gaisa flotes), parasti uzturot trīs neatkarīgas organizācijas.

Ar jēdzienu armija dažreiz mēdz apzīmēt visu kādas valsts bruņoto spēku kopumu, ar to apzīmējot jebkāda veida karaspēku.

Formācijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daudzu valstu bruņotajos spēkos armija ir arī liela formācija, kas sastāv no diviem vai vairāk korpusiem. Atsevišķai armijai tiek dots vārds vai numurs, lai atšķirtu to no bruņotajiem spēkiem kopumā. Piemēram, ASV Pirmā armija, Ziemeļvirdžīnijas armija.

Armijas ir lielas formācijas, kas var stipri atšķirties lieluma, sastāva un atbildības atkarībā no valsts, bruņoto spēku atzara un izveidošanas mērķa. Piemēram, Padomju Savienībā 2. pasaules kara laikā armijas bija korpusa lieluma formācijas, kas bija pakļautas armijas lieluma frontēm. Miera laikā PSRS armija parasti bija pakļauta kara apgabalam.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]