Pāriet uz saturu

Semjuels Hantingtons

Vikipēdijas lapa
Semjuels Filipss Hantingtons
Samuel Phillips Huntington
S. Hantingtons 2004. gadā
S. Hantingtons 2004. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1927. gada 18. aprīlī
Ņujorka, Ņujorka, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Miris 2008. gada 24. decembrī (81 gads)
Masačūsetsa, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Dzīves vieta Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Zinātniskā darbība
Zinātne politoloģija
Darba vietas Hārvarda Universitāte
Alma mater Jeila Universitāte, Hārvarda Universitāte

Semjuels Filipss Hantingtons (angļu: Samuel Phillips Huntington, dzimis 1927. gada 18. aprīlī, miris 2008. gada 24. decembrī) bija amerikāņu politologs. Pazīstams kā civilizāciju sadursmes koncepcijas izstrādātājs un aizstāvis.

Beidza Jeila Universitāti, Hārvarda Universitātē ieguva doktora grādu.

1968. gadā publicēja darbu Political Order in Changing Societies, kurā oponēja modernizācijas teorētiķu uzskatiem, ka ekonomiskais un sociālais progress noteikti novedīs pie demokrātijas nodibināšanās dekolonizētajās valstīs. Tajā pašā gadā Hantingtons bija prezidenta Lindona Džonsona padomdevējs un publiski aizstāvēja Dienvidvjetnamas lauku rajonu bombardēšanu Vjetnamas kara laikā. 1977. un 1978. gadā Hantingtons bija ASV Nacionālās Drošības padomes koordinators.

1993. gadā Hantingtons žurnālā Foreign Affairs publicēja rakstu The Clash of Civilizations?, kurā oponēja Frānsisa Fukujamas vēstures beigu teorijai un apgalvoja, ka laikā pēc Aukstā kara pasaules lielākie konflikti notiks nevis ideoloģiskā, bet civilizāciju (kultūru) līmenī.

Pēdējais Hantingtona darbs ir 2004. gadā izdotais Who Are We? The Challenges to America's National Identity, kurā proponēts, ka imigrācija ASV, sevišķi no Latīņamerikas, apdraud ASV nacionālo identitāti.

Pasaules civilizācijas pēc Hantingtona

Hantingtons ir divreiz izvirzīts ievēlēšanai ASV Zinātņu akadēmijā, tomēr abas reizes tika nobalsots pret, lielā mērā pateicoties matemātiķa Serža Langa pārmetumiem par matemātikas metožu nekorektu izmantošanu Hantingtona darbos.