Skaņas skrūvgriezis

Vikipēdijas lapa
Skaņas skrūvgriezis
Skaņas skrūvgriezis
Divpadsmitā Doktora skaņas skrūvgriezis
Seriāls

Doctor Who
Pirmā parādīšanās

Fury from the Deep (1968)
Autors

Žanrs

Zinātniskā fantastika
Izdevējs

BBC
Informācija
Planēta

Galifreja
Tips

Rokas instruments
Funkcijas

Dažādas, skat. Funkcijas
Izmanto

Skaņas skrūvgriezis (angļu: Sonic Screwdriver[1]) ir izdomāts daudzfunkciju instruments[2][3], ko britu zinātniskās fantastikas seriālā Doctor Who izmanto tā galvenais varonis Doktors. Līdzīgi kā TARDIS, tas ir kļuvis par vienu no seriāla atpazīstamiem elementiem. Arī seriāla atvasinājumos, kā The Sarah Jane Adventures un Torchwood tiek pielietoti priekšmeti ar līdzīgām funkcijām: skaņas lūpukrāsa, skaņas blasters, skaņas zonde un skaņas modulators.

Pirmoreiz skaņas skrūvgriezis seriālā parādījās 1968. gada sērijā Furry from the Deep, kur to lietoja otrais Doktors. To bieži izmantojis arī trešais un ceturtais Doktors. No 1982. līdz 1996. gadam tas netika parādīts, bet tad atgriezās seriāla turpinājumā 2005. gadā.

Seriāla laikā skaņas skrūvgriezis piedzīvojis daudz dažādu pārmaiņu, jo Doktors to nepārtraukti uzlabo. Vairākos gadījumos tas ticis sabojāts, kas noveda pie nākamā modeļa ieviešanas.

Divpadsmitais Doktors savu skaņas skrūvgriezi zaudē, jo pamet to daleku radītājam Davrosam, kad tas kā bērns ir iekļuvis "roku mīnu" laukā. Neskatoties uz Doktora apgalvojumu, ka skrūvgriezis nevienam netiks dots, viņš tomēr vairākas reizes to ir iedevis saviem kompanjoniem.

Funkcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skaņas skrūvgriezis darbojas ar skaņas viļņu, radiācijas un elektromagnētisma palīdzību, raidot dažādas frekvences un viļņa garuma signālus. Ar to var kontrolēt jebkura laikmeta tehnoloģijas, tās aktivizēt, atspējot, uzlauzt un citādi ietekmēt. Ar to var attālināti kontrolēt dažādas elektroniskas sistēmas, mehānismus un datorus, atvērt slēdzenes, detonēt sprāgstvielas. Tas var izraisīt dažādas ķīmiskās reakcijas, reiz skaņas skrūvgriezis palīdzēja Doktoram mainīt savu acu radzenes krāsu, padarot to tumšu kā saulesbrillēm. Vienā no sērijām skrūvgriezis tika lietots, lai atjaunotu sarautas dzeloņstieples. Skrūvgriezis spēj arī noteikt, pastiprināt un kontrolēt noteiktu enerģiju, skaņas, signālus, frekvences un viļņus, ļaujot doktoram pārtvert teleportējošos personu un nosūtīt to tur, kur viņš vēlas, skenēt un identificēt materiālus, nodibināt sakarus, uzlabot skaņas, signālus un frekvences, darboties kā katalizators vai enerģētikas kanāls. Ar skrūvgriezi var veikt aprēķinus, kā arī izveidot spēka lauku, lai aizsargātos no dalekiem.

Specifiskas skaņas skrūvgrieža funkcijas:

Skaņas skrūvgriezi var izmantot un uzskatīt arī par humānu aizsardzības ieroci, kas dzīvās būtnes nenogalina un neievaino, taču izraisa sāpes, radot spalgas skaņas vai enerģijas strūklas.

Kādu laiku Doktors lieto arī skaņas saulesbrilles, jo viņam vairs nav skrūvgrieža. Šķiet, tām ir tādas pašas funkcijas kā skaņas skrūvgriezim, klāt nākušas dažas jaunas, kā hologrammu veidošana, E-pasta un interneta informācijas lasīšana, saziņa ar Galifrejas kaujas kreiseriem, citplanētiešu iekodētas informācijas dzēšana no cilvēka smadzenēm. Doktora pārejošā akluma periodā tās palīdzēja viņam gūt informāciju par apkārtni, nosūtot to tieši uz viņa smadzenēm.

Sērijā Hell Bent TARDIS Doktoram piešķir pavisam jaunu skaņas skrūvgriezi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]