Space Shuttle

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Space Shuttle Columbia starts 1981. gada 12. aprīlī

Space Shuttle (angļu: "kosmiskā atspole"), oficiāli saukta par Space Transportation System (STS) ("kosmiskā transportēšanas sistēma") - ASV daudzkārtizmantojamā kosmosa kuģa jeb kosmoplāna programma. Space Shuttle apvieno kosmiskā nesēja, pilotējama kosmosa kuģa un transportkuģa funkcijas. Tas spēj derīgo kravu līdz 22,7 t nogādāt orbītā, kā arī atgriezt atpakaļ uz zemes (līdz 15 t). Kuģa apkalpē parasti ir 5-7 astronauti.

Space Shuttle startē vertikāli no zemes, tam piestiprinātā ārējā degvielas tvertne (vienreizējas lietošanas - sadeg atmosfērā pēc atdalīšanās) un vairākkārt izmantojami starta paātrinātāji pēc degvielas izlietošanas tiek atdalīti, un orbītā kosmosa kuģis nonāk, izmantojot savus manevrēšanas dzinējus. Pēc darba pabeigšanas orbītā, kosmoplāns atgriežas atmosfērā un veic nolaišanos, izmantojot spārnus. Nosēšanās notiek horizontāli uz aviācijas lidlauka.

Pirmo lidojumu (STS-1) Space Shuttle ar orbitālo pakāpi Columbia veica 1981. gada 12. aprīlī no Kanaveralas zemesraga kosmodroma (Floridā). Apkalpē bija komandieris Džons Jangs un pilots Roberts Kripens. Lidojums ilga 54,5 h un, veicis 37 apriņķojumus ap Zemi, 14. aprīlī kosmoplāns nolaidās Edvardsa Gaisa spēku bāzē Kalifornijā uz izžuvuša sālsezera gultnes.

Līdz 2008. gada oktobrim Space Shuttle veicis 121 veiksmīgu kosmisko lidojumu.

Space Shuttle funkcionalitāte kā kosmiskajam nesējam (kravu nogādāšana zemās ZMP orbītās) līdz 2008.g beigām ir 120 veiksmīgu startu no 121, kas veido 99,17% drošības koeficientu. Šis rādītājs ierindo Space Shuttle smago kosmisko nesēju (krava zemā ZMP orbītā > 20 t) pirmajā vietā. Kā pilotējamai sistēmai Space Shuttle drošības rādītājs ir 119/121, t.i. 98,35%. Salīdzinājumam: pilotējamās sistēmas Soyuz lidojumu funkcionalitāte līdz 2008.gada beigām ir 98/100 (98,00%).

Kosmoplāni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pavisam tika izgatavoti pieci orbitālie aparāti:

Sestais aparāts, Enterprise, tika izgatavots testēšanas nolūkiem un nekad netika lidojis kosmosā.