Pāriet uz saturu

Steiks

Vikipēdijas lapa
Steiks

Steiks (angļu: Steak) ir gaļas ēdiens, kas tiek gatavots, cepot vai grilējot īpaši atlasītus gaļas gabalus. Parasti steiku gatavo no liellopu gaļas, taču ir arī variācijas, kurās tiek izmantota cūkgaļa, jēra gaļa vai zivis. Steika atšķirīgās garšas un tekstūras lielā mērā ir atkarīgas no gaļas kvalitātes, sagatavošanas metodes un cepšanas pakāpes.

Grilētu dārza atmateni var saukt par sēņu steiku, un līdzīgi tas attiecas arī uz citiem veģetāriem ēdieniem.[1] Steika imitācija ir pārtikas produkts, kas no dažādiem gaļas gabaliņiem tiek veidots steika formā. Grilēti augļi, piemēram, arbūzi, tiek izmantoti kā veģetāras steiku alternatīvas.

Steika vēsture sniedzas senos laikos, un tā izcelsme ir cieši saistīta ar liellopu audzēšanas un gaļas pārstrādes attīstību. Jau senās civilizācijas, piemēram, romieši un grieķi, novērtēja liellopa gaļas kvalitāti un izmantoja to svinīgos ēdienos. Termins "steiks" cēlies no vecangļu vārda "steik," kas nozīmēja "cepta gaļa." Viduslaikos steika gatavošana kļuva par nozīmīgu Eiropas virtuves daļu, īpaši Anglijā, kur to bieži pasniedza muižniecības mielastos.[2] Steiks mūsdienu izpratnē attīstījās Amerikā, kur 19. gadsimtā liellopu audzēšana kļuva par nozīmīgu rūpniecības nozari.

Pastāv uzskats, ka klasiskie steiki ir tikai amerikāņu nacionālais ēdiens un gandrīz vienīgais vērtīgais ASV ieguldījums pasaules virtuvē. Tā nav nejaušība, ka tieši šeit radās īsts steiku kults, kas kļuva par daļu no nacionālās kultūras. Un šodien šī valsts ir viena no lielākajām liellopu gaļas eksportētājām. ASV tās ražošanu kontrolē valsts. Gaļas atlasei steikiem ir ļoti augsti kritēriji: stingra klasifikācija un stingri nobarošanas, kaušanas un liellopu veterinārās kontroles standarti. Papildus ASV lielākie liellopu gaļas ražotāji ir arī Austrālija un Argentīna.

Sastāvdaļas un pagatavošana

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Steika pagatavošanai nepieciešama kvalitatīva gaļa un rūpīga sagatavošana. Galvenie steiku veidi atšķiras pēc gaļas gabala, un izplatītākie ir šādi:

  • Ribas steiks (Ribeye) – bagāts ar tauku slāni, nodrošinot sulīgumu un intensīvu garšu.
  • Filejas steiks (Filet mignon) – maigākais un smalkākais steiks, kas tiek gatavots no liellopa filejas.
  • T-bona steiks – sastāv no filejas un stripsteika daļas, kas atdalītas ar T-veida kaulu.
  • Stripsteiks (New York strip) – liesāks gaļas gabals ar spēcīgu garšu.

Steika pagatavošanai ir svarīgi ievērot vairākus soļus, lai nodrošinātu izcilu garšu un tekstūru. Vispirms gaļa tiek atstāta istabas temperatūrā, lai nodrošinātu vienmērīgu cepšanu. Pirms cepšanas steiku apkaisa ar sāli, pipariem vai īpašām garšvielām, kas piešķir tam īpašu aromātu.

Steiku var gatavot dažādos veidos – uz grila, pannas vai cepeškrāsnī. Cepšanas laikā tas tiek regulāri apgriezts, lai siltums vienmērīgi izplatītos pa visu gaļas gabalu. Gatavības pakāpe var atšķirties no ļoti jēla ("rare") līdz pilnībā izceptam ("well-done"), atkarībā no vēlamās tekstūras un garšas:

  • Rare: sarkans un sulīgs centrs.
  • Medium rare: sārts centrs ar vieglu siltumu.
  • Medium: līdzsvars starp sulīgumu un gatavību.
  • Well-done: pilnībā izcepts un mazāk sulīgs.
  1. The Canadian Living Test Kitchen. «Mushroom Steaks | Canadian Living». www.canadianliving.com, 2005-07-14. Skatīts: 2025-01-25.
  2. «The History of Steak». DC Steakhouse (en-US). 2024-02-29. Skatīts: 2025-01-25.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]