Teodors Zeids

Vikipēdijas lapa
Teodors Zeids
Teodors Zeids
Personīgā informācija
Dzimis 1912. gada 1. augustā
Valsts karogs: Krievijas Impērija Jelgava, Kurzemes guberņa, Krievijas impērija (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Miris 1994. gada 28. jūnijā (81 gads)
Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Pilsonība Karogs: Latvija Latvija
Karogs: Padomju Savienība PSRS
Karogs: Latvija Latvija
Nodarbošanās vēsturnieks, šahists

Teodors Zeids (dzimis 1912. gada 1. augusts, Jelgavā, miris 1994. gada 28. jūnijs, Rīgā) bija Latvijas vēsturnieks un šahists.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1930. gadā ar zelta medaļu beidzis Jelgavas ģimnāziju. 1940. gadā tāpat ar zelta medaļu beidzis Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultātes Vēstures nodaļu.[1] Jau studiju gados Teodors Zeids sācis strādāt — sākumā Latvijas universitātes bibliotēkā, pēc tam no 1936. gada Latvijas materiālās kultūras institūtā, bet kopš 1937. gada arī pie profesora Arveda Švābes Latvijas konversācijas vārdnīcas redakcijā. Bijis latviešu studentu korporācijas Salgalia biedrs.

Pēc Otrā Pasaules kara kopš 1946. gada strādāja Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas Vēstures institūtā - bijis tur sektora, bet vēlāk nodaļas vadītājs. Vienlaikus no 1944. gada līdz 1982. gadam bijis Latvijas Valsts universitātes docētājs. Pētījis feodālisma ģenēzi Latvijā un Latvijas feodālās vēstures perioda histiogrāfiju un avotus. 1951. gadā publicējis monogrāfiju «Feodālisms Livonijā», bet 1955. gadā aizstāvējis disertāciju vēstures zinātņu kandidāta iegūšanai. Arī grāmatu «Feodālā Rīga» (1978, Latvijas PSR Valsts prēmija 1982) un «Latvijas PSR vēsture» (1, 1986) līdzautors. Piedalījies Johana Kristofa Broces darba «Dažādu Vidzemes pieminekļu, skatu, monētu, ģerboņu u. c. krājums» (1, 1992) izdošanas sagatavošanā.

Teodors Zeids miris 1994.gada 28. jūnijā, Rīgā. Apbedīts Lāčupes kapos.

2018. gadā, publiskojot Latvijas PSR VDK aģentu kartotēku, noskaidrojies, ka tajā iekļauts arī Zeids.[2]

Šahists[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jau no skolas gadiem aizrāvies arī ar šahu. 1930. gadā kļuvis par Jelgavas pilsētas šaha meistaru (čempionu).[3] Četras reizes piedalījies Latvijas šaha čempionātu finālos. Pēckara gados bijis viens no Latvijas šaha dzīves atjaunotājiem. 1944. gadā piedalījies Latvijas un Igaunijas spēcīgāko šahistu turnīrā,[4] bet 1947. gadā spēlējis Hermaņa Matisona memoriālā Rīgā.[5] Lai gan šahā lielāki panākumi izpalikuši, tomēr atsevišķās partijās Teodors Zeids varējis sagādāt pārsteigumus jebkuram pretiniekam.

Vietas Latvijas šaha čempionātos[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]