Tims Bērtons

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Tims Bērtons
Tims Bērtons
Bērtons 2012. gadā
Dzimis Timotijs Viljams Bērtons
1958. gada 25. augustā (59 gadi)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Berbanka, Kalifornija, ASV
Nodarbošanās kinorežisors
scenāriju autors
kino producents
Darbības gadi 1982—mūsdienas
Dzīvesbiedre Ļena Geiseke (1989—1991)
Līza Marija (1993—2001)
Helēna Bonema Kārtere
(2001—mūsdienas)
Oficiālā mājaslapa

Timotijs (Tims) Viljams Bērtons (angļu: Timothy William Burton; dzimis 1958. gada 25. augustā Berbankā, Kalifornija, ASV) ir amerikāņu kinorežisors, multiplikators un rakstnieks. Viņa filmas pārsvarā ir balstītas uz melno humoru un nāvi saistītām tēmām.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Timotijs Viljams Bērtons ir pirmais bērns Bila un Džīnas Bērtonu ģimenē. Bils Bērtons strādāja Bērbankas parku valdē, kā arī ģimenei bija neliels suvenīru veikals Cats Plus, kur pārdevās viss, kas bija saistīts ar kaķiem. Bērtonu māja, joprojām atrodas Evergrīnas ielā, netālu no Bērbankas lidostas un Valhalas kapsētas.

Bērnība un mācību laiks[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bērnībā Tims spēlē ūdenspolo skolas komandā, aizrautīgi klausās pankroku un bieži apmeklē fantastikas un šausmu filmu seansus kinoteātros. Kādu brīdi vēlās kļūt par leļļu vadītāju-aktieri. Iedvesmojies no Reja Harihauzena kinodarbiem, Tims iemēģina roku leļļu animācijā.

Pēc skolas beigšanas, 1976. gadā, Tims Bērtons iestājas Kalifornijas mākslas institūtā. Mācību laikā tiek uzņemtas vairākas amatieru īsfilmas pēc dažādu literatūras darbu motīviem, piemēram "Hudini", "Likteņa ārsts" un animācijas filma "Pa selerijas briesmoņa pēdām".

Darbs Disney Studios un pirmās filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1979. gadā Tims Bērtons sāka strādāt par tēlu dizaineri, bet vēlāk par animatoru Volta Disneja studijā. Vairākas reizes tika atlaists un pieņemts atpakaļ darbā. Viņa pirmais lielais darbs bija Ralfa Bakšija multiplikācijas filmas "Gredzenu pavēlnieks" krāsošana.[1] Vēl Bērtons piedalījies tādu filmu izveidē, kā "Neparastie draugi" (1981), "Melnais katls" (1985) un Disneja studijas pirmajā filmā ar aktīvu datoranimācijas izmantošanu "Trons" (1982).

Tajā laikā Bērtons kopā ar draugiem uzņem savu pēdējo "neatkarīgo" filmu "Luau". Ilgu laiku par šo filmu nekas nebija zināms izņemot to, ko kādā intervijā teica pats Bērtons, ka izklaides pēc viņš kopā ar draugiem uzņēmis filmu par meksikāņu briesmoni, citplanētiešiem un sērfingu.

1982. gadā Bērtons speciāli priekš Disney Channel Japānas nodaļas režisēja pasakas "Ansītis un Grietiņa" ekranizāciju. Pēc kā Bērtons Disneja studijā uzņem savu pirmo sešu minūšu multfilmu "Vinsents". Viņa nākamo darbu, "Frankenvinijs" (1984), studija nolemt neizlaist, uzskatot, ka filma neatbilst bērnu studijas tēlam. Filma iznāca tikai 1992. gadā. Šajā laikā studija Bērtons iepazīstas ar savu pirmo pastāvīgo draudzeni Džūliju Hiksoni.

"Lielā kino" sākums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Neskatoties uz liegumu, "Frankenvinijs" dažās promo kopijās tika izplatīts pa dažām studijām, ar ko piesaistīja slavena komiķa Pola Rubena uzmanību. Rezultātā, Tims uzņēma pilnmetrāžas filmu Pee-wee's Big Adventure. Šīs filmas uzņemšanas laikā Bērtons iepazīstas ar komponistu Deniju Elfmani, kurš kopš tās reizes ir komponists gandrīz visām Bērtona filmām.

Pee-wee's Big Adventure, filmai par punduri, kurš nevēlas pieaugt, bija labi komerciālie panākumi. Šīs fakts Warner Bros. studijas vadību iedrošināja uzticēt jaunajam režisoram darbu pie filmas Betmens. Tomēr dēļ ieilgušās scenārija pārstrādes, filmēšana tika atlikta uz nenoteiktu laiku. Šajā starplaikā Bērtons režisē divus televīzijas projektus: pasaku "Aladins un viņa burvju lampa" un detektīvu The Jar.

Sakarā ar studiju noslēgto līgumu Bērtonam bija jāuzņem viena filma. Tomēr jaunais režisors stingri noraida otrās raudzes komēdiju scenārijus, kas tiek viņam piedāvāti pēv Pee-wee panākumiem. Beigu beigās Tims Bērtons uzņem filmu "Bītldžūss" (1988), kam sekoja divas filmas, kas ielika pamatakmeni Betmena filmu sērijai: "Betmens" (1989) un "Betmens atgriežas" (1992).

Šajā dzīves posmā Bērtons sāk saieties ar slavenu fotogrāfi Ļenu Geiseki, ar kuru apprecas 1989. gada 24. februārī. Laulība tika šķirta 1991. gada 31. decembrī.

Līzas Marijas posms[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielu iespaidu uz Tima Bērtona darbiem atstāja bijusi striptīza dejotāja, māksliniece un visbeidzot arī aktrise Līza Marija, ar kuru režisors ilgu laiku tikās, 1992. gadā apprecējās un kopā nodzīvoja līdz pat 2001. gadam.

Šajā laika posmā tika uzņemtas zīmīgas Tima Bērtona daiļrades filmas: "Edvards Šķērrocis" (1990), "Eds Vuds" (1994), "Dusošā ieleja" (1999) un citas.

Ar filmu "Edvards Šķērrocis" tika uzsākta ilgstoša sadarbība ar Džoniju Depu. Filmas uzņemšanas gaitā Bērtons vēl vairāk satuvinās ar savu jaunības dienu elku Vinsentu Praisu, ar kuru viņš iepazinās multfilmas "Vinsents" ieskaņošanas laikā. Šīs draudzības rezultāts ir dokumentālās filmas uzņemšana "Sarunas ar Vinsentu". Filma netika pabeigta dēļ aktiera nāves 193. gadā.

Divas reizes režisors iemēģinājis roku reklāmas rullīšu uzņemšanā: 1998. gadā košļājamai gumijai Hollywood Gum un 2000. gadā divi reklāmas rullīši pulksteņu kompānijai Timex. Vienā Timex rullīti galveno lomu atveidoja Līza Marija. Tāpat Liza Marija filmējās gan epizodiskās, gan otrā plāna lomās gandrīz visās vīra filmas laika posmā no 1994. līdz 2001. gadam, kā arī ierunā dažus tēlus multiplikācijas seriālā The World of Stainboy.

Henrija Selika režisētā leļļu filma "Murgs pirms Ziemassvētkiem" pēc viena no agrīnajiem Tima Bērtona dzejoļiem, iesākumā plašu atbalstu neguva, tikai, kad filma tika izdota video formātā, tā guva plašus panākumus. Bieži tiek kļūdaini uzskatīts, ka Bērtons ir šīs leļļu filmas režisors.

1995. gadā tiek izdota amerikāņu kinokritiķa Marka Solsberija pirmais izlaidums izlasei "Bērtons par Bērtonu" — Bērtona fanu rokasgrāmata, kas jau ir vairākas reizes papildināta un pārizdota. Priekšvārdu grāmatā ir sarakstījis režisora draugs Džonijs Deps.

Šis laika posms ir raksturīgs ar lielo filmu uzņemšanas piedāvājumu skaitu, kas dažādu iemeslu dēļ tika apstādinātas vai arī režisora krēsls nodots citam, piemēram, Bērtonam bija iespēja uzņemt filmu "Mērija Reilija" (Bērtons aizvietots ar Stīvenu Frīzu), "Supermens atgriežas" (atlikta, vēlāk filmu režisēja Brains Singers).

1997. gadā Bērtons izdod grāmatu "The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories" ar paša zīmētām ilustrācijām.

Helēnas Bonemas Kārteres posms[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2001. gadā Bērtons uzsāk 1968. gada fantastiskās filmas rimeiku "Pērtiķu planēta. Uz to brīdi Tims sāk satikties ar angļu aktrisi Helēnu Bonemu Kārteri. Laulība ar Lizu Mariju tiek šķirta. Pēc tiesas sprieduma režisors savai mūzai izmaksāja 5.4 miljonus dolāru.[2]

Tā paša gada oktobrī Bērtons saderinās ar Bonemu Kārteri. Savukārt filma "Pērtiķu planēta" ar budžetu 100 miljoni dolāru, tikai ASV jau savāc 180 miljonus dolāru.[3] Neskatoties uz to lielākā daļa kritiķu uzskata, ka šī ir sliktākā Bērtona jebkad uzņemtā filma.

Abu vecāku nāve un dēla piedzimšana rod atspoguļojumu pašā pretrunīgākajā režisora filmā "Lielā zivs". Bērtona daiļradei neierastā "zivs" rada baumas par režisora radošo krīzi.

Tomēr baumas tiek izkliedētas ar sekojošajām filmām: "Čārlijs un šokolādes fabrika", kas uzņemta pēc Rūalla Dāla bērnu stāsta motīviem, un leļļu filma "Līgavas līķis". Šajās filmās Bērtons atgriežas ar savu drūmo manieri un abas filmas ir ienesīgas. 2005. gadā filma "Līgavas līķis" tika nominēta "Oskaram".

2006. gadā Tims Bērtons iemēģina sevi kā mūzikas klipu režisors uzņemot grupas The Killers videoklipu dziesmai "Bones".

Disneja studija 2007. gada novembrī piedāvāja Bērtonam realizēt divus 3D projektus: filmu Alise Brīnumzemē un savas filmas rimeiku Frankenvinijs. Bērtons šajos projektos ir ne tikai režisors, bet arī producents un rimeika scenārija līdzautors.

2008. gadā Bērtons saņēma Scream balvu par ieguldījumu šausmu filmu attīstībā. 2010. gada Kannu kinofestivālā viņš bija žūrijas priekšsēdētājs.[4]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]