Tirgzinība

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Tirgzinība, arī tirgvedība, tirgdarbība vai mārketings[1] (no angļu: market — 'tirgus'), ir mērķtiecīga darbība tirgū, kurā ietilpst patērētāju vēlmju apzināšana, koncentrējot tās konkrētas preces vai pakalpojuma virzienā, un virzot šo preci vai pakalpojumu tirgū tā pircējiem. Tirgzinība ir pamatdisciplīna jebkuras uzņēmējdarbības attīstībai.

Tā ir radoša disciplīna, kura ietver reklāmu, izplatīšanu un pārdošanu. Tāpat tas ir saistīts ar patērētāju esošo un potenciālo vajadzību un vēlmju izpēti ar mārketinga pētījumu palīdzību.

Tirgzinību specializētās disciplīnas ir:

 • Stratēģiskā vadība;
 • Sabiedriskās attiecības;
 • Reklāma un zīmolvedība;
 • Tirgus izpēte;
 • Starptautiskā tirgvedība;
 • Tiešā tirgvedība;
 • Datubāzu tirgzinība;
 • Pasākumu organizēšana;
 • Tirgzinība meklēšanas serveros.

Tirgzinības attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēsture un biznesa orientācijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tirgzinības pamatuzdevums ir palielināt preču un pakalpojumu patēriņu, lai gūtu iespējami lielāku peļņu. Pieaugot mārketinga popularitātei, pieauga nepieciešamība pētīt atsevišķi jautājumus, kas ir saistīti tieši ar mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) mārketingu. Notika tas galvenokārt tāpēc, ka MVU īpatnības neļauj izmantot tos pašus tirgdarbības rīkus, ko izmanto lielie uzņēmumi. Tabulā[2] doti svarīgākie posmi mārketinga un biznesa orientāciju attīstībā.

Orientācija Fokuss Pazīmes un mērķi Raksturīga frāze ASV Rietumeiropa Austrumeiropa
Ražošana Ražošana Palielināt ražošanu. Samazināt un kontrolēt izmaksas. Pelnīt uz apjomu "Jūs varat saņemt jebkuru krāsu, kādu vēlaties, ja vien tā ir melna." Līdz 1940. gadiem Līdz 1950. gadiem Līdz 1980. gadu beigām
Produkts Preces Kvalitāte ir viss, kas ir svarīgs. Uzlabot kvalitātes līmeņus. Pelnīt uz apjomu "Tikai palūkojieties uz krāsas kvalitāti!" Līdz 1940. gadiem Līdz 1960. gadiem Lielā mērā izlaists posms
Pārdošana Pārdot to, kas saražots. Dominē pārdevēja vajadzības Agresīva pārdošana un veicināšana. Peļņa uz liela apjoma ātru apgrozījumu "Jums nepatīk melna krāsa? Bet ja nu es piedāvājumā iekļaušu bezmaksas lūku?" 1940.e un 1950. gadi 1950. un 1960. gadi 1990. gadu sākums
Tirgzinība Noteikt, ko vēlas klienti. Dominē pircēju vajadzības Integrēts mārketings. Klientu vajadzību definēšana pirms ražošanas. Peļņu nodrošina klientu apmierinātība un patērētāju lojalitāte "Noskaidrosim, vai viņiem patīk melnā krāsa un vai viņi ir gatavi par to maksāt vairāk?" No 1960. gadiem No 1970. gadiem No 1990. gadu vidus
Ētisks un ilgtspējīgs mārketings Pircēju vajadzību apmierināšana, ņemot vērā sabiedrības labklājību un vidi Integrēts ētiskais mārketings. Klientu vajadzību noskaidrošana un produktu izstrāde, mazinot iespējamo kaitējumu. Peļņu nodrošina klientu apmierinātība un lojalitāte un sabiedrības akcepts "Noskaidrosim, vai viņiem patīk melnā krāsa, un tad ražosim to iespējami "zaļāk" un izdomāsim, ko ar produktu darīt, kad tā dzīves cikls būs beidzies." No 1990. gadu vidus No 1990. gadu vidus No 1990. gadu beigām

Definīciju dinamika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tirgzinības dinamiskā attīstība atspoguļojas arī šī jēdziena definīciju mainībā. Amerikas Mārketinga asociācija [1] laika gaitā piedāvājusi šādas definīcijas:

 • 1935. gads. (AMA priekšgājējas, Nacionālās mārketinga skolotāju asociācijas definīcija). "Mārketings ir tādu biznesa aktivitāšu veikšana, kas vada preču un pakalpojumu plūsmu no ražotājiem pie patērētājiem."
 • 1985. gads. "Mārketings ir ideju, preču un pakalpojumu koncepciju, cenu noteikšanas, veicināšanas un izplatīšanas plānošanas un īstenošanas process, kura uzdevums ir veicināt maiņas darījumus, kas apmierina indivīdu un organizāciju mērķus."
 • 2004. gads. "Mārketings ir organizācijas funkcija un procesu kopums, lai radītu, darītu zināmu un nogādātu vērtību klientiem, kā arī, lai vadītu klientu attiecības veidā, kas dod labumu organizācijai un tās ieinteresētajām pusēm."
 • 2007. gads. "Mārketings ir aktivitāte, institūciju un procesu kopums, lai radītu, darītu zināmu, nogādātu un mainītu piedāvājumus, kam ir vērtība patērētājiem, klientiem, partneriem un sabiedrībai kopumā."

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Marketing. Akadēmiskā terminu datubāze AkadTerm. Atjaunināts: 2015. gada 24. februārī.
 2. Avots: Brassington F., Pettitt S. (2006) Principles of Marketing. Essex: Pearson Education. 1264 lpp.; 14. lpp.