Trešās pakāpes tuvie kontakti

Vikipēdijas lapa
Trešās pakāpes tuvie kontakti
Close Encounters poster.jpg
Filmas plakāts.
Oriģinālais
nosaukums
Close Encounters of the Third Kind
Žanrs Fantastika
Režisors Stīvens Spīlbergs
Producents Džūlija Filipsa
Maikls Filipss
Scenārija autors Stīvens Spīlbergs
Galvenajās
lomās
Ričards Dreifūss
Fransuā Trifo
Melinda Dilona
Terija Gere
Mūzika Džons Viljamss
Operators Vilmošs Žigmonds
Montāža Verna Fīldsa
Studija Columbia Pictures
Izdošana 1977. gada 16. novembrī
Ilgums 137 minūtes
Valsts Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Valoda Angļu
Budžets 19.4 miljoni dolāru
+ 1.5 miljoni dolāru (Special Edition)
Kopējie ienākumi 303.79 miljoni dolāru
IMDb profils

"Trešās pakāpes tuvie kontakti" (angļu: Close Encounters of the Third Kind) ir 1977. gada režisora Stīvena Spīlberga fantastikas filma.

1978. gadā filma tika izvirzīta "Oskaram" 8 nominācijās, no kurām ieguva tikai vienu - par labāko operatora darbu.

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz planētas Zeme, dažādās vietās tiek fiksētas neparastas parādības.

Pirmā, Sonaras tuksnesī Meksikā, kur no nekurienes uzradās lidmašīnu eskadriļa bez ekipāžas. Kā vēlāk noskaidrojās, tās bija lidmašīnas no 19-tā treniņa lidojuma, kas bija bez vēsts pazudušas 1945. gada maijā. Uz notikuma vietu izsūtītā pētnieku grupa franču zinātnieka Kloda Lakomba (Fransuā Trifo) vadībā, neko nespēja saprast, pat dīvaino vietējā večuka stāstu par naktī uzausušo Sauli un tās dziesmu viņam.

Pēc tam Gaisa satiksmes vadības centrā Indianapolisā, tika piefiksēts NLO, ar kuru tika izveidots vizuālais kontakts no netālu lidojošām lidmašīnām. ASV Indiānas štata pilsētā Munsijā, bērnu istabā, kurā gulēja mazs bērns Berijs (Kerijs Gūfijs) ieslēdzās visas mehāniskās rotaļlietas. Sāka darboties arī visas saimniecības elektroiekārtas, bet logos iespīdēja apžilbinoša gaisma. Šajā pašā naktī visā pilsētā pazūd elektrība. Uz notikuma vietu izbraukušais elektriķis Rojs Nerijs (Ričards Dreifūss) sastopas ar īstu NLO. Viņa vadītais automobilis, iekļuva spilgtā gaismas kūlī, pēc kā pāri šosejai pārlidoja četras spožas lodes un izgaisa aiz apvāršņa. Pēc šī atgadījuma pilsētā atjaunojās elektrības padeve.

Otrā parādība norisinās Mongolijā, Gobi tuksnesī, kur tuksneša smiltīs atrod labu laiku atpakaļ Bermundas trīsstūrī pazudušo kuģi bez ekipāžas. Vēl viens interesants fakts piefiksēts Ziemeļindijas pilsētā Dharamsala, kur vietējie iedzīvotāji lūgšanās visu laiku atkārto piecas tonālas dievišķās skaņas, kuras, pēc viņu apgalvojumiem, nāk no debesīm. Fenomens slēpjas tajā, ka šīs pašas skaņas uztvēra astronomi uz "Goldstone Radio Telescope" no 7 gaismas sekunžu attāluma, bet pēc pētījumiem noskaidrojās, ka šīs skaņas ir ģeogrāfiskās koordinātas, kādai vietai Vaiomingas štatā.

Šīs koordinātas tika uzskatītas par iespējamo kontakta vietu. Valdība šīm rajonam (gandrīz 300 kvadrātjūdzes) uzliek slepenības zīmolu. Tiek evakuēti visi Murkroftas pilsētas iedzīvotāji, paziņojot, ka ir iespējama nāvējoša inficēšanās iespēja. Tieši uz šejieni no visiem ASV galiem sabrauc desmitiem cilvēku - NLO aculiecinieku - kuri pēdējā laikā redzējuši neizskaidrojamas vīzijas. Starp viņiem bija arī Džiliana Guilere un Rojs Nerijs, kura apsēstība bija tik smaga, ka no viņa aizgāja sieva Ronija kopā ar bērniem, baidoties par viņu dzīvībām.

No visiem atbraucējiem tikai Rojam un Džilianai izdodas sasniegt "Sātana torni" (iespējamo kontakta vietu) un novērot citplanētiešu nosēšanās laukumu.

Filmas finālā norisinās Zemes iedzīvotāju kontakts ar ārpuszemes saprātu.

Interesanti fakti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sagatavošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Sagatavošanās laikā Stīvens Spīlbergs padziļināti pētīja dažādas atskaites, visas pieejamās liecības par NLO, satikās ar cilvēkiem, kuri it kā bija sastapušies ar citplanētiešiem.
  • Filmas pirmatnējo variantu sarakstīja Pols Šreders, bet Stīvens Spīlbergs tik radikāli izmainīja sižeta līniju, ka scenārists pieprasīja izņemt savu vārdu no titriem.
  • Uz Roja Nerija lomu kandidēja Stīvs Makkvīns, Dastins Hofmans un Džīns Hekmans.
  • Pētnieka Kloda Lakombas, NLO speciālista lomai, uzaicināja slaveno franču režisoru Fransuā Trifo.
  • Viens no filmas darba nosaukumiem - "Skaties debesīs" (angļu: Watch the Skies) ir nobeiguma frāze citā fantastikas filmā - "Būtne no citas pasaules" (angļu: The Thing From Another World, 1951). Šī frāze atskan filmā no televīzora Roja Nerija atmošanās brīdī.

Filmēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Lai mazajam Kerijam Gūfijam, kas atveidoja Berija lomu, izsauktu sejā izbrīnu, divi operatori ietērpās klauna un gorillas kostīmā. Citam skatam, kur Berijs saka: "Rotaļlietas!", - Spīlbergs aiz kameras rādīja bērnam rotaļu automobili. Jaunais Kerijs Gūfijs bija ļoti prātīgs aktieris. Viņa skatiem vienmēr pietika ar vienu vai diviem dubļiem.
  • Citplanētiešu lomu, kas iznāca no kosmosa kuģa, atveidoja speciālos gumijas kostīmos ietērptās meitenes, vecumā no 8 līdz 12 gadiem.
  • Filmēšanas procesā piedalījās 11 kinooperatori.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]