Pāriet uz saturu

Uvsa aimaks

Vikipēdijas lapa
Uvsa aimaks
Увс аймаг
ᠤᠪᠰᠤᠠᠢᠢᠮᠠᠭ
—  aimaks  —
Undurhangajas suma centrs aimaka austrumos
Undurhangajas suma centrs aimaka austrumos
Undurhangajas suma centrs aimaka austrumos
Flag of Uvsa aimaks
Karogs
Coat of arms of Uvsa aimaks
Ģerbonis
Uvsa aimaka novietojums MongolijāUvsa aimaka novietojums Mongolijā
Valsts Karogs: Mongolija Mongolija
Dibināts 1931
Centrs Ulāngoma
Administratīvais iedalījums 19 sumi
Platība 
 - Kopā 69 585 km²
Iedzīvotāji (2023)
 - Kopā 83 914
 - Blīvums 1,2/km²
 - Etniskais sastāvs durvudi (42,3 %)
bajadi (34,2 %)
halhi (15,0 %)
Laika josla Hovdas laiks (UTC+7)
ISO 3166 kods MN-046
Mājaslapa: uvs.gov.mn
Uvsa aimaks Vikikrātuvē

Uvsa aimaks (mongoļu: Увс аймаг, oiratu: Увс әәмг) ir viens no Mongolijas aimakiem. Atrodas valsts ziemeļrietumos, robežojas ziemeļos ar Krievijas Tivas Republiku, austrumos — ar Dzavhanas aimaku, dienvidos — ar Hovdas aimaku, bet rietumos — ar Bajanulgī aimaku. Aimaka centrs un lielākā apdzīvotā vieta ir Ulāngoma. Administratīvi iedalās 19 sumos. Aimakā daudzveidīgs iedzīvotāju etniskais sastāvs — šeit pārsvarā dzīvo rietummongoļu oiratu tautas (2020) durvudi (42,3 %) un bajadi (34,2 %), kā arī halhi (15,0 %), hotoni (7,4 %) u.c.

Aimaks tagadējā tvērumā izveidots 1931. gadā kā Durvudu aimaks (Дөрвөдийн аймаг), nodalot durvudu (derbetu) apdzīvotās zemes no 1925. gadā izveidotā Čandmanūla aimaka. 1933. gadā pārdēvēts tagadējā vārdā.

Aimaka lielāko daļu aizņem Lielo Ezeru ieplaka ar Uvsnūra ezeru. Rietumdaļu aizņem Mongolijas Altajs ar aimaka augstāko virsotni Harhirāūlu 4115 m vjl. Dienvidos no Uvsnūra aimaku šķērso Hanhūha grēda, kas atdala Uvsnūra baseinu no pārējās Lielo Ezeru ieplakas, kur atrodas otrs aimaka lielākais ezers Hjargasnūrs. Citi lielāki ezeri ir Ačitnūrs un Ūregnūrs rietumu kalnos un Airagnūrs dienvidu stepēs. Lielākās upes ir Dzavhana, Hovda un Tesa. Ainavā dominē stepe, bet kalnienēs — taiga.

Daudz derīgo izrakteņu — izpētītas akmeņogļu, sāls u.c. atradnes. Aimaka teritorijā izveidoti vairāki nacionālie parki: Hjargasnūra nacionālais parks (2000) un Hanhuha kalnu nacionālais parks.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]