Pāriet uz saturu

Valio

Vikipēdijas lapa
Valio Oy
Tips kapitālsabiedrība
Darbības joma pārtikas rūpniecība
Dibināts 1905. gads
Galvenais birojs Helsinki, Karogs: Somija Somija
Produkti piena produkti, augu izcelsmes produkti
Tīmekļa vietne valio.fi
Valio galvenā mītne Helsinkos
Valio piena paka

Valio Oy ir Somijas pārtikas uzņēmums, kas ražo piena produktus. Tā galvenais birojs atrodas Helsinkos. Uzņēmums dibināts 1905. gadā.

Valio pieder 13 Somijas piena pārstrādes kooperatīviem, kuros apvienojušies aptuveni 3200 piena ražotāji,[1] un tas iepērk 86 % Somijā saražotā piena. 2025. gadā Valio Somijā bija aptuveni 4200 darbinieku un ražotnes 13 vietās, divas rūpnīcas Igaunijā, kā arī meitasuzņēmumi Ķīnā, Zviedrijā, Igaunijā un ASV.[2] Valio Aimo ir Valio piederošs vairumtirdzniecības uzņēmums, kam ir arī savs ražošanas un izplatīšanas tīkls; tā klientu vidū ir restorāni, viesnīcas, ēdināšanas pakalpojumi, maiznīcas, kā arī valsts pārvaldes un rūpniecības klienti.

Uzņēmumu 1905. gadā dibināja 17 piensaimnieku kooperatīvi. Sākotnējais uzņēmuma nosaukums bija Voivienti-osuusliike Valio r.l ("Sviesta eksporta kooperatīvs Valio"). Sākotnēji uzņēmums atradās Hanko, un tā vissvarīgākais noieta tirgus bija Anglija. 1909. gadā Valio darbība paplašinājās no sviesta uz citiem piena produktiem. 1910. gadā tajā bija vairāk nekā 150 biedru, un tas strauji attīstījās līdz ar pieaugošo pieprasījumu pēc siera Pirmā pasaules kara laikā. Valio pirmo laboratoriju nodibināja 1917. gadā.

Kad Somija 1917. gadā ieguva neatkarību no Krievijas, Valio turpināja attīstīt eksportu, bet ātri vien kļuva par galveno piena produktu ražotāju iekšējā tirgū. 1933. gadā Valio Helsinkos sāka ražot Somijas zīmola Koskenlaskija kausēto sieru.

Valio kopš 1919. gada strādāja Arturi Virtanens, kurš 1945. gadā saņēma Nobela prēmiju ķīmijā "par pētījumiem un izgudrojumiem lauksaimniecības un uztura ķīmijā, īpaši par lopbarības konservēšanas metodi". Virtanens bija izstrādājis AIV skābbarības procesu, kas ļāva govīm dot pilnvērtīgāku pienu. Tādējādi uzņēmums varēja ražot augstas kvalitātes Ementāles sieru, kas kļuva par galveno Valio eksporta produktu. 1930. gados Valio patentētā AIV skābbarības metode tika licencēta ārvalstīs.

1950. gados Somijā pirmo reizi bija vērojama liela piena pārprodukcija, kas apgrūtināja Valio darbību. Bija jāpalielina eksporta daļa. Helsinkos un citos lielos veikalos Valio konkurēja ar Osuusliike Elanto un Osuustukkukakauppa. Valio pārvaldē bija iekšēji konflikti, un pastāvēja bažas, ka Valio izjuks. 1954. gadā par uzņēmuma vadītāju tika iecelts Jouko Jūramo, kurš gadu iepriekš bija saņēmis lauksaimniecības padomnieka titulu. 1955. gadā kooperatīvs mainīja nosaukumu uz Valio Meijerien Keskusosuusliike.

1963. gadā par Valio Iekšējās tirdzniecības nodaļas vadītāju kļuva Īka Haka, kurš sāka iekšējās tirdzniecības organizācijas reformu. Komercdarbība tika padarīta efektīvāka, un uz ražošanu orientētu domāšanu nomainīja uz tirgu un patērētāju orientēta domāšana. 1960. gados pieprasījums pēc piena produktiem sāka mazināties. Pastiprinoties konkurencei, pieauga mārketinga nozīme.

Līdz 1970. gadiem pārdošana no pasīvas pasūtījumu pieņemšanas bija pārgājusi uz aktīvu produktu piedāvāšanu, un Valio bija kļuvis par Somijas piena ražotāju mārketinga organizāciju. 1972. gadā Valio un Helsinkos bāzēts uzņēmums Elanto noslēdza līgumu, kas pārtrauca to savstarpējo konkurenci: Valio iegādājās Elanto astoņas pienotavas, Valio pārtrauca mazumtirdzniecības darbību Elanto teritorijā un nodeva tam 34 bārus, 44 mazumtirdzniecības veikalus un divus restorānus. Līdzīgi darījumi tika veikti arī citās Somijas daļās.

Siera ražošanas blakusprodukts sūkalas bieži vien tika nodots cūku fermām. Kad cūku novietņu uzturēšana kļuva nerentabla, daļēji tiesību aktu izmaiņu dēļ, bija jāatrod jauns sūkalu izmantošanas veids. 1975. gadā Valio uzsāka produktu izstrādes projektu, lai izmantotu sūkalas. Sūkalas ir bagātas ar laktozi, ko izmantoja pārtikas un farmācijas rūpniecībā. Eksperimentos bija iespējams no sūkalām atdalīt laktozi. Pēc tam šo pašu metodi izmēģināja ar pienu. Iegūtais produkts — piens ar zemu laktozes saturu — tika žāvēts līdz piena pulverim. Testa grupas cilvēkiem ar laktozes nepanesību iepatikās pulverveida piens, ko varēja atšķaidīt ar ūdeni. 1978. gadā izmēģinājuma tirgū tika laists Hyla (atvasināts no vārdiem "hidrolizēta laktoze") piena pulveris ar zemu laktozes saturu, un divus gadus vēlāk to sāka plašāk izplatīt veikalos.

Valio izpilddirektora no 1960. līdz 1975. gadam Pellervo Sārinena vadībā pieauga Valio kā valsts piena ražotāja un pārstrādātāja loma. Sārinens pārstrukturēja piena ražošanas nozari un racionalizēja to no tehniski ekonomiskā viedokļa. Praktiski tika slēgtas mazākās pienotavas, un piena pārstrāde tika nodota daudz lielākām struktūrvienībām. Viņa darbības laikā Valio kopējais pienotavu skaits tika samazināts uz pusi — no 318 līdz 161 piena pārstrādes uzņēmumam. Palielinoties piena apjomiem, pienotavas ieguldīja līdzekļus tehnoloģiju attīstībā un jaunu ražošanas iekārtu būvniecībā. Mazāki piena kooperatīvi nevarēja atļauties veikt ieguldījumus, tāpēc tie apvienojās, un sāka veidoties centrālie provinču piena kooperatīvi. Valio ieguldīja līdzekļus produktu attīstībā un ieviesa jaunus produktus, piemēram, saldējumu, jogurtu, saldētus produktus un sulas. Valio ārvalstu tirgus bija vislielākais bija Padomju Savienībā, bet produktu eksports pieauga citās valstīs.

Kad 1991. gadā sabruka Padomju Savienība, Valio izdevās saglabāt pozīciju tirgū Krievijā un Baltijā. 1992. gadā Valio no valsts mēroga piensaimniecības kooperatīva pārtapa par kapitālsabiedrību Valio Oy. 1990. gados uzņēmums spēja pārvarēt Somijas dalības Eiropas Savienībā un pieaugošās konkurences iekšzemes tirgū dziļo ietekmi. Tika slēgtas vairāk nekā 20 ražotnes un atlaisti tūkstošiem darbinieku. 1990. gadu beigās gan Valio apgrozījums, gan peļņa samazinājās. Konkurence Somijā bija sīva, un plānotā apvienošanās ar Zviedrijas Arla tika atcelta.

2001. gadā Valio laida tirgū vieglo piena dzērienu pilnībā bez laktozes. Nebija sagaidāms, ka šim produktam būs liela piekrišana, tāpēc tas netika reklamēts. Pieprasījums tomēr izrādījās liels, un pirmo miljonu litru pārdeva divu mēnešu laikā. 2004. gada maijā tika paziņots, ka Valio pārdos savu saldējuma biznesu (ražotni Turenki) Šveices pārtikas uzņēmumam Nestlé. Tika parakstīts nodomu protokols ar Nīderlandes uzņēmumu Royal Numico par Valio bērnu pārtikas biznesu, tostarp zīmolu Tutteli, pārdošanu.

2012. gada sākumā Valio izstājās no Somijas Pārtikas rūpniecības federācijas un nodibināja jaunu tirdzniecības organizāciju — Piena pārstrādātāju un piena produktu vairumtirgotāju asociāciju. Pārmaiņu mērķis bija meklēt labākas alternatīvas Valio interešu veicināšanai. 2012. gadā Valio apsūdzēja par to, ka kopš 2010. gada ar tā dēvētajām "plēsonīgajām cenām" mēģinājis izspiest savus piena produktu konkurentus no Somijas tirgus. Somijas Konkurences iestāde 2012. gada decembrī par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu piemēroja Valio naudas sodu 70 miljonu eiro apmērā. 2012. gada decembrī Valio pārsūdzēja šo lēmumu Tirgus tiesā. 2012. gada decembrī Konkurences iestāde raksturoja Valio centienus iegūt monopolstāvokli kā līdz šim plašāko dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu Somijā. Valio izpilddirektors Peka Lāksonens kritizēja šo lēmumu, apgalvojot, ka tas kavē patiesu konkurenci piena produktu tirgū. Pēc viņa teiktā, pasaulē nav zināms neviens gadījums, kad uzņēmums būtu notiesāts par pārāk zemu cenu noteikšanu. 2014. gadā Tirgus tiesa savā lēmumā piekrita Konkurences iestādes viedoklim. 2014. gadā Valio pārsūdzēja Tirgus tiesas lēmumu Augstākajā administratīvajā tiesā, kas 2016. gada decembra lēmumā šo spriedumu atstāja spēkā. 70 miljonu eiro naudas sods par trīs gadus ilgu dominējošā stāvokļa tirgū ļaunprātīgu izmantošanu bija lielākais pretmonopola sods, kas Somijas vēsturē tolaik tika piemērots vienam uzņēmumam.

2014. gada janvārī Valio izlaida jaunu piena dzērienu Arki, kas netiek klasificēts kā pamatpiens, jo tikai tauku saturs tiek standartizēts kā piens; Arki produkti tiek standartizēti kā olbaltumvielas. 2015. gada augustā Valio atkal iestājās Pārtikas rūpniecības federācijā, kurā tas bija lielākais uzņēmums. 2016. gada 13. septembrī Valio paziņoja par savas Tikurilā bāzētās skābes ražošanas, probiotiku celma LGG pārdošanu, ieskaitot preču zīmes un saistīto uzņēmējdarbību, par 73 miljoniem eiro Dānijas uzņēmumam Chr. Hansen. 2018. gadā Valio laida klajā savus pirmos augu izcelsmes produktus Oddlygood. 2018. gadā uzņēmums pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma sāka pārdot arī saldējumu — Oulu pienotava ar zīmolu Jäätelöfabriikki ražoja īpašos saldējumus augstākajā cenu kategorijā.

2021. gada aprīlī Valio paziņoja, ka iegādāsies uzņēmumu Heinon Tukku Oy, kas pārvaldīja ātrās ēdināšanas veikalus Helsinkos un Vantā. 2022. gada janvārī Heinon Tukku tika pārveidots par Valio Aimo. Martā Valio un enerģētikas uzņēmums St1 paziņoja par kopuzņēmuma Suomen Lantakaasu dibināšanu, lai Somijā būvētu biogāzes un sašķidrināšanas stacijas, kas pārstrādātu kūtsmēslus un citus blakusproduktus no piensaimniecībām. Martā no Paulig tika iegādāts Gold & Green bizness, kas piedāvā augu izcelsmes olbaltumvielām bagātus pārtikas produktus. Aprīlī Valio pārdeva savu Krievijas biznesu uzņēmumam Velkom Group. Maijā Valio paziņoja, ka paplašinās Aura zilā siera ražošanu, cita starpā uzbūvējot pelējuma nogatavināšanas pagrabus Ēnekoski.

Valio darbojas ar vairākiem zīmoliem:

  • Alma (Baltijā)
  • Aura (kopš 1935. gada)
  • Eila
  • Gefilus (kopš 1990. gada)
  • Koskenlaskija (pārdošana kopš 1933. gada)
  • Luomu
  • Mifu
  • Oddlygood
  • Oivariini
  • Oltermanni (kopš 1981. gada)
  • Onni
  • Play
  • Polar
  • Profeel
  • Valio Jäätelöfabriikki
  • Valio Hyvä Suomalainen Arki
  • ValSa
  • Latte

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]