Pāriet uz saturu

Viļņu vienādojums

Vikipēdijas lapa
Viļņu vienādojums paredz stāvviļņus- diviem skrejviļņiem izplatoties pretējos virzienos, to superpozīcija ir stāvvilnis

Viļņu vienādojums apraksta viļņa izplatīšanos laikā un telpā. Tas ir otrās kārtas lineārs parciālais diferenciālvienādojums, kas izklāsta mehāniskos viļņus (piemēram, ūdens viļņi, skaņas viļņi, seismiskie viļņi) vai elektromagnētiskos viļņus (t.sk. redzamo gaismu). Ar to sastopas akustikā, elektromagnētismā un šķidrumu mehānikā. Pastāv vēl cita veida viļņu vienādojums kvantu mehānikā, kas netiks apskatīts šajā rakstā.

Viļņu parādība- viļņu atstarošanās un transmisija, kad mainās izplatīšanās vide.[1]

Vispārīgajā gadījumā, viļņu vienādojums var būt arī vektoriāls vienādojums. Tomēr, ja mekletā funkcija apraksta skalāru lauku, tad viļņu vienādojums pierakstās kā:

, kur ir pozitīva konstante, kas atbilst viļņa izplatīšanās ātrumam, ir skalārs lauks, piemēram, novirze, vai vispārīgāk kādai vērtībai, kas saglabājas (piemēram, spiediens, blīvums).

Tā kā tas ir diferenciālvienādojums, tam nepieciešami sākumnosacījumi un robežnosacījumi lai aprakstītu fizikālu situāciju.

Viļņa vienādojums vienā dimensijā

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Izdevumā apskatītā situācija- dažādi spreigumi katrā no cilindra galiem.

Vienādojums vienkāršojas, ja to apskata vienā dimensijā:

Viļņa vienādojumu vienā dimensijā var iegūt vairākos veidos (stīgas svārstības 2 dimensijās,[2] ar huka likumu, ar elektromagnētisku vilni vakuumā[3] u.c.). Viens veids ir apskatot deformāciju radītos mehāniskos spriegumus:

Apskatām homogēna cilindra nelielu fragmentu: mehāniskais spriegums uz laukumu spiež vienā galā un otrā galā ir cita sprieguma vērtība, kas pie mazas telpas izmaiņas ir vienāda ar . Izmantojot otro Ņūtona likumu, iegūst izteiksmi:

, kur ir novirze virzienā, ir stieņa blīvums (idejiski , apskatītā cilindra gabaliņa masa). Noīsinot un iztalot ar iegūst: . Tālāk, ja pieņem lineāru sakarību starp mehānisko spriegumu un relatīvo pagarinājumu (elastīgas deformācijas), tad ir spēkā vienādojums , kur ir Junga modulis un ir relatīvais pagarinājums. Relatīvo paragrinājumus savukārt var pierakstīt kā un ievietojot lineārajā sakarībā ar mehānisko spriegumu iegūst un parciāli atvasinot šo pēc iegūst . Ievietojot atpakaļ pārveidotajā Ņūtona likumā iegūst:

, jeb , kur ir viļņa izplatīšanās ātruma kvadrāts.[4]

  1. «14.3: Waves on a Rope (attēls 14.3.4.)». Physics LibreTexts (angļu). 2019-09-17. Skatīts: 2025-02-25.
  2. E. Kronbergs. «Augstākā matemātika 2», 1988. 323–325. lpp.
  3. Lynda Williams. «Simple Derivation of Electromagnetic Waves from Maxwell’s Equations». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2023. gada 17. maijā. Skatīts: 2025. gada 25. februārī.
  4. «One Dimensional Wave Equation». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2024. gada 19. jūnijā. Skatīts: 2025. gada 25. februārī.