Vikipēdija:Konferences/Wikimedia Conference 2018/Edgars2007

Vikipēdijas lapa

Pirmā diena[labot pirmkodu]

Pirmā diena sākās tepat (šis vārds gan ir nosacīti, jo teksts tiek rakstīts, sēžot Berlīnes viesnīcas numuriņā :D) Rīgā ar lidošanu uz Berlīni. Šis bija mans pirmais lidojums dzīvē, tāpēc vērtīgi klausījos šajā jomā pieredzējušākā kolēģa Treisija padomos. Lidojums bija patīkams, viss izskatās tik mazs un plakans no 12 km augstuma. Nonākuši Berlīnē, devāmies uz viesnīcu, pirmoreiz arī braucu metro (vārds "pirmoreiz" izskan daudz manā gadījumā). Viesnīcā check-in, piereģistrēšanās konferencei (tiku arī nobildēts dalībnieku profilam).

Mēs ieradāmies "pirmskonferences" dienā, kurā notika learning days. Satikuši kolēģi no Igaunijas Ivo un nedaudz iekoduši pēc garā ceļa, ielavījāmies sesijā par Vikidatiem un strukturētajiem Vikikrātuvē. Sev īpaši neko jaunu neieguvu, bet Wikimedia konferences sākumam derēs. Pēc tam palikām uz learning days daļas beigām, lai pēc tam piedalītos ēdiena notiesāšanā :)

Tā, 1. dienas "oficiālā" daļa beigusies. Jādodas uz kaut kurieni! Un tā latvieši sāka savu ceļu uz Berlīnes centru, kur jau izdomās, ko skatīties. Pa ceļam izdomājām, ka gribam Brandenburgas vārtus redzēt, uz kurieni tad arī devāmies. Viesnīca/konference atrodas pilsētas ne-centrā, tāpēc pa ceļam redzējām arī "ne-ar-ko-baigi-neizceļas Berlīni". Nebija jūtams, ka esam baigajās ārzemēs. Ceļojuma beigu galā sākām jau redzēt īsto Berlīni. Diezgan lielā tumsā sasniedzām Brandenburgas vārtus, pirms tam pastaigājoties Holokausta memoriālā. Tālāk dodamies uz viesnīcu ar autobusu un metro. Pirms biļešu pirkšanas pamanu, ka maka nav. B*. Pastāvēja varbūtība, ka atstāju to viesnīcas istabiņā. Bet to jau tikai viesnīcā uzzināšu. Nu labi... Uz mums vēl paspēja vāciski uzkliegt autobusa vadītājs, ka mēs neskatamies, kur jākāpj, bet tas būtu štrunts. Metro mūs atrod (man bija Wikipedia t-krekls) viena tikko atbraukusi kolēģe no Zviedrijas/Indijas, ar kuru devāmies uz viesnīcu. Viesnīcā vēl sākumā nevarējām tikt numuriņā, bet ar salabotu karti tomēr tikām. Ar to diena tika beigta. Maks, jūs prasīsiet, kur palika? Tas intrigai :)

Otrā diena[labot pirmkodu]

Nav pārliecības, ka tas esmu es, bet tā varētu būt :)

Otrā diena sākās ar brokastīm. Brokastu laikā parunājām ar vienu čali no Itālijas, kas pastāstīja, ka mums Latvijā ar FoP vēl nemaz tik ļoti slikti nav. Viņiem, lai nofotografētu Kolizeju (un jebkuru citu objektu), ir jāprasa (municipalitātes/valdības/etc.) atļauja. Lūk tā.

Start together with all participants: The Big Picture

Stratēģija (kas ir pirmais solis uz labu Vikipēdiju [(c) Kārels]). Sākam ar to. Pirms tam gan ievadvārdi no galvenajiem čaļiem un čalienēm. Pats gan neesmu baigais stratēģijas fans, bet tās nozīmi izprotu. Sesijas beigās ar savu grupiņu (vācieši (viens konkrēts gan) domā, ka Rīga ir Eiropas IT galvaspilsēta). Parunājāmies arī ar vienu spāni (nu vai spāniski runājošu personu) par visām tām stratēģijas lietām. Viņiem patika mana ideja, ka "mums ir javeido vikipēdista tēls sabiedrībā. tas, ka mēs neesam normāli, mums jāpatur pie sevis". Beigās izveidojām statisku (izskanēja gan komentārs, ka statisks nav pareizs vārds, jo šis ir movement) pieminekli. Izskanēja arī ideja par gifiem :)

Tālāk seko pusdienas. Šoreiz tika parunāts ar čali no Pendžābas (strādā gan WMF). Viņam arī interesants stāsts. Viņš iesaistīja Vikipēdijā savu tēvu, tagad viņi abi ir attiecīgās Vikipēdijas divi ražīgākie autori (un tēvs, kas ir full-time vikipēdists, viņu ir apsteidzis).

Ātri paēduši, dodamies uz netālu esošo bijušo Tempelhofas lidostu. Pa ceļam nejauši ieklīstam kādā skolā, no kuras pieklājīgi tiekam palūgti doties prom; protams, tiek paskaidrots, kur atrodas mūsu meklētais parks.

Turpinam sesijas...

Community Capacity Map workshop

Asafs. Ar to arī viss ir ticis pateikts :) Ir pilnībā vienalga, par ko tiek runāts - ja to vada Asafs, tad ir noteikti vērts apmeklēt. Šoreiz viņš stāstīja par ļoti svarīgu lietu - kādas problēmas ir kopienām, kādas ir to stiprās puses. Svarīga daļa ir Community Capacity Map. Tajā kopiena/organizācija pati sevi novērtē. Tas ir svarīgi, lai tie tur augšā saprastu, kādas ir lielākās problēmas kuros aspektos un kurās kopienās. Ja viņi nezina, ka problēmas pastāv un kur, viņi nevar palīdzēt.

Sapratu, ka mums ir pietiekoši lielas problēmas šajā jautājumā. Jo, lai arī daudzās sadaļās vismaz es mūs vērtētu ar "augsts" prasmju līmenis, taču robustums (vai arī IT nozarē vairāk pazīstamais bus factor) ir ļoti zems, jo konkrētās lietas pārzina 1- max 3 personas. Ja šīs personas Vikipēdiju pamet, tas prasmju līmenis no "augsts" pārvēršas par zemu vai nulli... Edgars jau tad vienpersoniski izlemj, ka lvwiki izies šo CCM. Viņš gan domā, ka foršāk to darīt būtu tūlī, bet... tas ir cits stāsts.

How to grow an editing community? 4 different approaches from Wikimedia organizations

Formāts ļoti vienkāršs. Četri cilvēki no dažādām Vikipēdijām/organizācijām stāsta par savu pieredzi, kā piesaistīt rakstītājus.

Pirmā runāja Wikimedia Deutshland pārstāve. Viņi Vikipēdijā vāciski ik pēc laika izliek centrālos paziņojumus par aicinājumu pievienoties Vikipēdijai. Tur ir redzams progress, ka vairāk cilvēku piereģistrējas. Cik sapratu/atceros, par regulāriem kontributoriem paliek apmēram 2%. Varbūt neizklausās daudz, bet tas ir vairāk nekā 0% :)

Nākamais bija čalis no amikaliešu(?) Wikimedia. Viņa stāstījums likās interesantāks un saistošāks. Te tika sākta Papuasa atvestā Vikidatu piezīmju blociņa aizpildīšana :) Galvenie punkti

  • vikipēdisti apmāca bibliotekārus, kā viņi pēc tam paši var apmācīt cilvēkus, kā labot Vikipēdiju
    • uz bibliotēkām ir uzlīmes/uzraksti "Ja vēlies uzzināt, kā labot/papildināt Vikipēdiju, tad nāc šeit"
  • sociālajos tīklos rakstām "pateicības" - hei, viņi uzrakstīja to un to - aplausi viņiem
  • mind changing
  • digital literacy
  • ideja - bibliotēkas ar savām izstādēm/noadpētniecību sasaistīt ar Vikipēdiju

Nākamais - čalis no Serbijas. Īsti domu neuztvēru (pārdomāju iepriekšējā runātāja teikto), bet idejiski - wikicamps ar skolēniem/studentiem. Treisijs šo bija dzirdējis CEE mītingā Varšavā.

Kā pēdējā bija meitene no Izraēlas. Arī viņā īsti neklausījos, bet ideja ir apmācīt skolotājus, lai viņi pēc tam apmācītu skolēnus. Izraēlā ar to ir problēmas, jo skolotāji bieži maina darba vietu, kur tas viss esot jāsāk no sākuma. Pieminēja arī, ka izraēliešiem ir problēmas ar Vikidatiem, ka viņi meklē kādu.

How to build a movement in 3 days: What we’ve learned from #goatification

Šī tāda jautrā garā pavadīta sesija par kazām (ha ha ha -> šis tagad tāds iekšējais joks). Iepriekš par šo nebiju neko dzirdējis, bet galvenās atziņas:

  • Vikipēdijā nedaudz jānoņem tā nopietnība, kas dažkārt valda. OK, nav tā, ka nopietnībai nav vietas Vikipēdijā, bet...
  • Konkursi. Igauņu kolēģa Ivo izteiktā ideja. Ja organizē konkursu "dari ko gribi", rezultāta nebūs. Ja ir teiksim konkurss "Wiki loves monuments" - specifisks konkurss, specifiskas "intereses" - būs labi rezultāti. Šis lika pārdomāt Edgara ideju par "Uztaisam talku Vikipēdijā" tipa konkursu, kur bija plānots, ka dalībnieks var uzlabot Vikipēdiju jebkurā veidā. Protams, ka, kad Tev to apgalvo Tavas valsts kolēģis, tu viņu ignorē, kad to pasaka citi, tu to uztver visā nopietnībā :D

Kaut kur pa vidu šim (jā, iepriekšējās sesijas pārskats beidzies) uzzināju, ka Dokam patīk Latvija :) Un Aivars uzzināja no Musik Animal, ka ... ha, nebūs :) Gaidiet Aivara pārskatu. Vēlreiz ha!

Lightning Talks

Šī vienmēr ir tāda forša sesija (nu tā vismaz citi stāsta :D ). Un pie tam vēl to vadīja... uzminiet kurš... Asafs :) Šoreiz gan viņš bija ļaunā tēla lomā, jo viņa uzdevums bija apstādināt cilvēkus. Jūsu padevīgais kalps Edgars bija sagatavojies uzklausīt vairākas labas idejas/sliktas pieredzes, bija bruņojies ar blociņu un pildspalvu. Bet šoreiz nekā... Vienīgi pašās beigās basku Vikipēdijas pārstāvis pastāstīja par interesantu projektu - Vikipēdiju bērniem basku valodā. Ideja jau visiem skaidra. Sarežģītāka daļa - sasaistīt ar Vikipēdiju, kas tika atrisināta bez WMF palīdzības (kas šoreiz pat ir pozitīva lieta, jo parāda, cik fleksibls it Mediawiki). Kā vēlāk izrādījās, ar šo čali Edgars bija... [izlasīsiet vēlāk].

Oficiālajā programmā vēl palika reģionālie/specifiskie mītingi. Apmeklēju Vikidatu sanāksmi, kur pirmoreiz satiku divas galvenās sievietes Vikidatos - Leu un Lidiju. Tā kā cilvēku interese/sapratne par Vikidatiem bija dažāda, tad mēs uzreiz sadalījāmies četrās grupās - Wikidata newbies, lexemes (jāprecizē nosaukums!), Vikidatu pasākumu organizēšana un Vikidatu izmantošana citos Wikimedia projektos. Biju pēdējā grupā, kuru vadīja Lidija. Nosaukums, protams, bija tāds teiksim formāls, jo sarunas bija par visu, kā izstrādātāji var palīdzēt lietotājiem, kā arī kā lietotāji var palīdzēt izstrādātājiem utt. Tur arī sapratu/ieraudzīju, ka basku čalis ir tas pats, ar kuru man pašam bijusi sadarbība dažus gadus iepriekš (cik jauki beidzot dzīvē satikt kādu, ar kuru Tu esi diskutējis tik daudz on-wiki). Bezmaksas lietas... Jā. Vikidatu soma, jauns Wikidata bloks, kas (ha) ir divas reizes lielāks nekā Vikidatu konferencē bijušais :D

Pēc Vikidatu sanāksmes nolēmu pārbaudīt, vai CEE sanāksme nav beigusies. Tuvojās uz beigām, bet sanāca arī tur pasēdēt (CEE meetingā piedalījās Aivars). Vēlreiz noklausījos Asafa prezentāciju par CCM (daudz saīsinātā versijā).

Dienas noslēgumā vēl dažas lietas. Pabeigta tiek tagad ar šo rindu rakstīšanu.

Trešā diena[labot pirmkodu]

Technical Tools For Programs, Events, and Grants

Sestdienas rīts tika sākts ar tehniskām sesijām. Pirmā bija par dažādiem tūļiem. Publika tika iepazīstināta arī ar Community Wishlist. Tika stāstīts par dažādiem dashboard, ar kuriem sekot līdzi dažādu vikipasākumu (editatonu, konkursu, izglītības programmas) gaitai, grantu metrikai. Pašam vēl ir jāizmēģina, jāpatestē šie rīki, lai saprastu, kā mēs viņus varam pielietot Vikipēdijā.

Daļa sesijas tika veltīta Toolhub. Šis ir jau interesantāk. tools.wmflabs.org ir ļoti daudz rīku. Bet kā viņus visus atrast? Kā atrast to, kas man ir vajadzīgs? Protams, ir Haja uzskaitījums, bet a) tas ir nepilnīgs b) daudzi cilvēki pat par tādu nezina. Toolhub ir mēģinājums to visu sakārtot. Vēlāk ar Džeimsu (Toolhub idejas vadītāju) privātā sarunā (jā, ir tomēr vismaz nedaudz jāveic tā socializēšanās lieta, par ko visi stāsta) pārrunājām, ko būtu labi iekļaut, kādas ir standarta problēmas ar tūļiem, to atrašanu.

P.S. Beidzot ieraudzīju MusikAnimal īsto seju :) Biju jau pieradis pie šīs sejas :)

Training Modules, Program Monitoring, and Data Collection with P & E Dashboard

Nākamā sesija ir savā veidā turpinājums iepriekšējai. Tika stāstīts par to, ko vari darīt Programs & Events Dashboard. Šis vairāk Papuass varētu interesēt, kas parasti nodarbojas ar izglītības un studentu lietām. Būtībā šis aizvieto izglītības programmas paplašinājumu. Pēc tam Q&A sesijā gan tika noskaidrots, ka rīks nepiedāvā visu funkcionalitāti, ko piedāvā paplašinājums.

Pēc tam dodamies uz grupas foto. Pēc tās ir pusdienas. Latvieši pēc pieēšanās pirmajā dienā nākamajās dienās nespēj baigi uzbaroties, knapi apēdot pirmo porciju, par papildu porcijām tiek aizmirsts :) Kā vēlāk izrādījās, šajā pusdienu pārtraukumā notika arī ziemeļvalstu sanāksme. Tajā galvenais un vienīgais(?) temats bija sanāksme Zviedrijā, kas notiks augustā. Arī latvieši ir aicināti. Mēs, protams, tajā nepiedalījāmies, kā var spriest pēc teikuma daļas "Kā vēlāk izrādījās".

What I learned from interviewing 20 event organizers from around the world about how to run really engaging events

Šeit tika runāts par to, kā veidot pasākumus (konferences utt.). Kādi padomi, labās prakses utt. Plašāk pastāstīšu, kad būs slaidi pieejami :) Runātāja ļoti ātri centās runāt, bija saprotami, bet pārāk daudz informācijas :)

Technical Engagement: creating a plan to engaging and empowering our technical communities

Atkal vairāk tehniska sesija. Kas nevienu lasītāju neinteresēs :) Tāpēc izlaižam.

Stratēģija: Thematic Inputs & Conversation

Jābūt arī kaut kam no stratēģijas, tā teikt. Wikimedia valde atbildēja uz dažiem iepriekš sagatavotiem jautājumiem. Pēc tam tika prezentētas dažādas idejas turpmākām sarunām. Ilgi domāju, kurai grupai (prezentētājam) varētu pievērsties pēc tam diskusijai mazākā lokā. Un tad nāca Lidija (no Vikidatiem) un mana izvēle bija skaidra :)

Viens no tematiem, kuru apspriedām, bija skaidrošana, kas ir Vikidati (cilvēki par to nezina), tika apspriestas arī dažādas citas problēmas (arī licencēšana). Mūs iztraucēja cilvēks ar megafonu, jo bija pienācis laiks doties uz ballīti. Beigās vēl ar vienu ukrainieti pārspriedu par to, kā Vikidatus iesaistīt konkursos (tādējādi arī popularizējot tos). Tā kā viņi izmanto (vai grib izmantot) Fountain rīku pašreizējo tabulu vietā, viņa pastāstīja par problēmām ar to.

Un tad nāca ballīte. What happens in party, stays in party. Protams, nav viss tik dramatisks, bet :)

Ceturtā diena[labot pirmkodu]

Sākam pēdējo dienu. Pirms sesiju sākuma ar Asafu nedaudz pārrunājām CCM, tika dots padoms, kā uzlabot robustumu. Tehniskajos jautājumos varam uzrunāt dažādus tehnisko komunitijus, ar mērķi dabūt viņus tehnisko lietu veikšanai, enciklopēdisko rakstu veidošanu ignorējot.

Pēdējai dienai mēs ar Treisiju nebijām pārāk gatavojušies, spriežot, kurš kuras sesijas apmeklēs, tāpēc...

Raising the next generation of Wikidata experts in your community

...tāpēc šo sesiju mēs apmeklējām kopā :) Lea un kaut kāds čalis no WMDE stāstīja, kā organizēt Vikidatu vorkšopus. Būtībā viņu ideja ir apmācīt "trenētājus", lai tie savukārt apmācītu Vikidtu vārdnīcu organizētājus. Dažas izklāstītās idejas derīgas ir arī parastiem Wikimedia vorkšopiem.

Keeping our enemies closer

Sesijas sākumu nedaudz nokavēju, jo veidoju savu vārdu Vikidatu komunitijā :), bet šī sesija būtībā bija par FoP. Divi čaļi stāstīja par visām tām esošajām problēmām gan ar FoP, gan ar citām ar licencēšanu saistītām problēmām. Viņi sarakstās/sazinās ar dažādām organizācijām, kas ir autortiesību aizstāvji. Vikipēdija nav vienīgā, kas cieš no FoP, cieš arī pašbraucošie auto (viņi "filmē" apkārt esošo, līdz ar to pārkāpj FoP noteikumus). Līdz ar to varēs apgalvot, ja autoindustrija nevar izcīnīt šo likumu Eiroparlamentā, kur nu to varēs Vikipēdija :) Tika runāts par to, ka tagad vikipēdistus neielaiž sporta pasākumos fotografēšanai, jo mēs tiekam uzskatīti par konkurentiem īstajiem fotožurnālistiem (bet tas tā nav, jo mūsu mērķis ir dokumentēt, nevis noķert spēļu labāko momentu kadrus).

Pēc tam seko pēdējās pusdienas Berlīnē. Tādā diezgan latviskā garā - kartupeļi ar gaļu :) Un hei, atradu arī marinētus gurķīšus. Pēc pusdienām bija ilgāka saruna ar igauņiem, tad arī uzzinājām, ka mēs lidojam ar vienu lidmašīnu. Vēl kopā ar Tresiju Wikimedia Deutschland komandai uzdāvinājām Rīgas balzāmu.

How to use design research to plan your next program or event

Kamēr Treisijs klausījās, kā Asafs stāsta par SPARQL (spontānā sesija, par kuru vienojās Telegram čatā), es apmeklēju sesiju par... Par dažādiem jaunpienācēju personu tipiem, WMF veikto pētījumu šajā jautājumā. Mēs savā grupiņā pārspriedām pētījuma punktu par "the Wikipedia way, visu noteikumu zināšanu". Runājām par to, ka Vikipēdija jāpadara "jautrāka", jāizvāc daļa pastāvošās birokrātijas, par to, kā runājam ar jauniņajiem. Ka "brīdinājumi" jāpadara newbie-friendly.

Nu tā, konference latviešiem noslēgusies. Pēc šīs sesijas bija vēl noslēguma "sesija", ko varētu iztulkot kā "paldies" sesiju. Izlēmām, ka uz to nepaliksim, lai būtu laicīgi lidostā (vēlāk izrādījās, ka smagi izgāzāmies, bet par to pāris rindas vēlāk). Ar igauņiem sarunājām, ka, ja būs dāvana latviešiem (svarā līdz 19,99 kg), viņi to mums atvedīs uz lidostu :)

Kopā ar daļu citu vikimedistu devāmies lidostas virzienā. Autobuss (atcerieties šoferi no pirmās dienas? tas, kurš uz mums vāciski lamājās? šoreiz bija tas pats! mēs vēl domājām, ka prikola pēc varētu atkal neizkāpt pareizajā pieturā :D) bija pilns ar vikimedistiem - tā teikt, vikimedistu autobuss. Pie metro vēl satikām vienu latvieti, ar kuru pārspriedām Berlīni.

Mūsu lidmašīnai bija jāizlido 19.35 pēc vietējā laika. Pacēlās tā 20.30... Labi, ka bijām kopā ar igauņiem. Sākās sesija "Latvieši joko par igauņiem, to lēnumu, viņu dīvaino lietu, ko viņi sauc par igauņu valodu utt.". Viens joks pat bija pilnībā pamatots :) Šoreiz lidojām ar AirBaltic 737-300. Abi vienojāmies, ka Bombardier patika daudz labāk :D Šoreiz bez baigajām emocijām.

Tā, laikam jāpastāsta par maku. Jā, viss kārtībā, biju atstājis numuriņā. Līdz ar to var uzskatīt, ka tas vakars bija labi izdevies :)