Vikipēdija:Labi raksti

Vikipēdijas lapa

Vikipēdijas labie raksti

Symbol support vote.svg
Labie raksti ir raksti, kuri ir tikuši atzīti par labiem rakstiem, taču nav spējuši sasniegt vērtīga raksta statusu. Labie raksti tiek noteikti, balsojot par laba raksta kandidāta atbilstību noteiktajiem kritērijiem. Visus izvēlētos labos rakstus apzīmē ar mazu ķeksīti (Yes check.svg), kuru var redzēt attiecīgā raksta augšējā labajā stūrī.

Pašlaik latviešu valodas Vikipēdijā ir 109 labi raksti no kopējiem 116714 rakstiem (apmēram 1 raksts uz 1 071 rakstiem).

Labo rakstu rīki:

Saistītie projekti

Pēdējie labie raksti[labot pirmkodu]

Džo Baidens
Džozefs Robinets Baidens jaunākais (dzimis 1942. gada 20. novembrī) ir 46. ASV prezidents. No 2009. līdz 2017. gadam bijis ASV viceprezidents, bet no 1973. līdz 2009. gadam bijis ASV senators, pārstāvot Delavēras štatu. 1972. gadā ievēlēts ASV Senātā, bija sestais visu laiku jaunākais senators. Amatā pārvēlēts sešas reizes, kad atkāpās no amata bija ceturtais pēc atrašanās laika Senātā. 2008. gada ASV prezidenta vēlēšanās Džo Baidens bija Baraka Obamas izraudzītais kandidāts ASV viceprezidenta amatam. Vēlēšanās Baraks Obama uzvarēja, un 2009. gadā Džo Baidenu inaugurēja viceprezidenta amatā, abus amatā pārvēlēja arī 2012. gada vēlēšanās. 2016. gada augustā Dž. Baidens oficiālā vizītē apmeklēja Latviju. 2017. gada janvārī Džo Baidenam piešķīra Prezidenta brīvības medaļu. 
Latvijas brīvības cīņas
Latvijas brīvības cīņas jeb Latvijas Neatkarības karš bija karš pret jaundibinātās Latvijas Republikas teritorijā iebrukušo Padomju Krievijas karaspēku, kas izvērtās cīņās par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas republiku. Karadarbība sākās drīz pēc Latvijas valsts pasludināšanas 1918. gada 18. novembrī un beidzās līdz ar Latvijas—Krievijas miera līguma noslēgšanu 1920. gada 11. augustā. Latvija, ko pakāpeniski atzina Igaunija, Polijas Otrā republika un Rietumu Antantes sabiedrotie (sākotnēji tikai de facto), brīvības cīņu laikā ar dažādu sabiedroto palīdzību sakāva gan Padomju Latvijas armiju, gan vācu Dzelzsdivīziju un Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju. Vietējie vācbaltieši, kas bija apvienojušies Baltijas landesvērā, dažādos kara posmos gan atbalstīja Tautas padomes izveidoto Pagaidu valdību, gan karoja pret to, kad atbalstīja Niedras valdību. Latvijas brīvības cīņu iznākumu ietekmēja arī Krievijas pilsoņu kara, Igaunijas brīvības cīņu un Poļu—padomju kara gaita. Brīvības cīņu veterānu apbalvošanai 1920. gadā izveidoja Lāčplēša Kara ordeni


Mėnuo Juodaragis
Mėnuo Juodaragis ir kopš 1995. gada rīkots baltu kultūras, tautas mūzikas un alternatīvās mūzikas brīvdabas festivāls, viens no lielākajiem un senākajiem neatkarīgās mūzikas pasākumiem Baltijā.

Pirmais Mėnuo Juodaragis notika 1995. gada 10. novembrī Verbišķu laukos netālu no Molētiem, kur uz vienu vakaru spontāni sapulcējās padsmit jauniešu domubiedru grupa, un uzstājās 5 grupas: Wejdas, Solus, Akys, Sovijus un Sala.

Nākamais festivāls tika rīkots pēc gandrīz diviem gadiem — 1999. gada 2. maijā — turpat Verbišķos. Šoreiz tas ilga 2 dienas, un tajā kopā ar Lietuvas grupām Sala, Ha Lela, Angis, Sovijus, Pievos, Laumė, Akys un Wejdas uzstājās arī tumšā ambienta grupa King Lear's Convulsions no Latvijas. Savukārt no 2000. līdz 2002. gadam augusta pēdējā nedēļā ar vietējās pašvaldības atbalstu Mėnuo Juodaragis notika Utenas rajona Sudeiķos, pie Alauša ezera. 2006. gadā festivāls finansiālu un organizatorisku iemeslu dēļ nenotika.

2009. gadā Mėnuo Juodaragis notika uz salas Zarasu ezerā. Festivāla tēma bija zirgi, un tajā uzstājās vairāk nekā 40 grupas, tostarp Trokšņu iela un Baobabs no Latvijas. Togad Dangus 500 eksemplāros laida arī klajā 30 festivāla mūziķu lielākoties īpašu un iepriekš neizdotu skaņdarbu izlases dubultdisku Mėnuo Juodaragis. Rinktinė ('Mėnuo Juodaragis. Izlase'). Izdevuma pirmajā diskā ar nosaukumu Priešpilnis ('Augošs mēness') iekļauti 15 Lietuvas mūziķu skaņdarbi, bet otrajā diskā ar nosaukumu Delčia ('Vecs mēness') — 15 pārējo valstu mūziķu skaņdarbi. 


Žāvēts kaņepju zieds (marihuāna)
Marihuāna (sarunvalodā saukta arī par zālīti, gandžu un kanabisu) ir psihotrops preparāts, ko iegūst, izžāvējot kaņepju virszemes daļas (pārsvarā ziedus). Marihuānas sastāvā ir 70 zināmas un daudzas vēl neatklātas vielas (kanabinoīdi un citas vielas), no kurām iedarbīgākās ir tetrahidrokanabinols (THC) un kanabidols (CBD).

Marihuānu smēķē, tvaicē vai ēd kā sastāvdaļu pārtikas produktos. To pārsvarā lieto izklaidējošiem un ārstnieciskiem mērķiem, bet atsevišķās kultūrās, it īpaši senatnē, arī garīgiem un reliģiskiem mērķiem (kā enteogēnu).

20. gadsimta sākumā sākās aktīva marihuānas un citu kaņepju produktu aizliegšana pasaulē. Mūsdienās lielākajā daļā pasaules marihuāna ir aizliegta un tās izgatavošanu un tirdzniecību apkaro, lai gan vairākās pasaules valstīs notiek virzība uz dekriminalizāciju un legalizāciju.

Vārds "cannabis" cēlies no sengrieķu valodas vārda "kanabis", kas savukārt aizgūts no persiešu valodas. Persiešu vārds "quanuba/kanabosm" savukārt cēlies no ap 6000 gadus senās šumeru/arkadiešu valodas. Seno šumeru/babiloniešu lietotie vārdi "kanaba" vai "qanaba" kaņepju apzīmēšanai ir vecākie vārdi pasaules vēsturē, kas bez īpašām izmaiņām saglabājušies līdz mūsdienām.

Galvenā marihuānas darbīgā viela ir THC jeb tetrahidrokanabinols (ķīmiskais nosaukums — delta-9-tetrahidrokanabinols). Parasti marihuāna satur 4—20% THC. Speciāli selekcionētās kaņepju šķirnēs THC saturs var sasniegt pat 30% no sausnas (vai arī praktiski nebūt vispār atkarībā no selekcijas mērķiem). Marihuāna satur arī citus aktīvus savienojumus (kanabinolus un kanabinolskābes atvasinājumus). 

Jaunākie labie raksti:

Crystal Clear app Community Help.png

Sabiedrība[labot pirmkodu]

Pharaoh icon.png

Vēsture[labot pirmkodu]

Exquisite-amorok.png

Kultūra[labot pirmkodu]

Sunflower clip art.svg

Bioloģija[labot pirmkodu]

DNA icon.svg

Anatomija un medicīna[labot pirmkodu]

Crystal Clear app browser.png

Ģeogrāfija un ģeoloģija[labot pirmkodu]

Flag-map of Latvia.svg

Latvija[labot pirmkodu]

Sports and games.png

Sports un atpūta[labot pirmkodu]

Science-symbol-2.png

Kosmonautika un tehnoloģijas[labot pirmkodu]

Nuvola apps fonts.svg

Valodniecība un literatūra[labot pirmkodu]