Vikipēdija:Portāls

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Portāli ir lapas, kas kalpo kā titullapas konkrētām tēmām vai nozarēm. Portālu var izveidot kādam konkrētam Vikipēdijas projektam, bet pretēji Vikiprojektiem, portāli ir domāti gan lasītājiem, gan reģistrētajiem lietotājiem. Portāli rosina lietotājus piedalīties ar jauniem rakstiem un papildinājumiem esošajai informācijai.

Saturs

Kas ir portāls?[labot šo sadaļu]

Portāla ideja sāka attīstīties poļu un vācu vikipēdijās. 2005. gada sākumā šo ideju pārņēma arī angļu vikipēdija un tika izveidoti pirmie Vikiportāli. Vēlāk, 2005. gada beigās, tika izveidots speciāls namespace "Portal:" (latviešu: "Portāls:").

Portāla galvenais mērķis ir palīdzēt gan lasītājiem, gan rakstu autoriem orientēties konkrētās nozares rakstos un tas funkcionē līdzīgi Vikipēdijas sākumlapai. Īsumā - portāls ir ērts piekļuves ceļš Vikipēdijas saturam.

Arī uz portālu attiecas Vikipēdijas pieci pīlāri un tiem jāievēro Vikipēdijas pamata noteikumi par saturu - piem. neitralitāte, oriģināla pētījuma aizliegums un faktu pārbaudāmība.

Šobrīd latviešu Vikipēdijā ir 16 portāli (visu valodu vikipēdijās kopā 2008. gada jūlijā bija 548 portāli).

Kā atrast portālu?[labot šo sadaļu]

Latviešu Vikipēdijas portāli:

Portāliem parasti ir arī izveidota īpaša saite, kas redzama attiecīgās tēmas lapās. Lielākie portāli, piemēram Zinātne, sasniedzami uzreiz no Sākumlapas.

Kā izveidot jaunu portālu?[labot šo sadaļu]

Portāliem nav noteikts viens standarta formāts, bet parasti tos veido pēc šāda parauga: Portālu kastes (angļu valodas Vikipēdijā). Ieteicams lietot šādu izkārtojumu tādēļ, ka tas ir viegli labojams un ērti pārskatāms. Lai smeltos idejas portālu izveidošanā, ieteicams paskatīties angļu Vikipēdijas izlases portālus: Featured portals.

Kā izveidot labu portālu?[labot šo sadaļu]

Vairums portālu sastāv no šādām sadaļām:

  • izlases raksts un/vai attēls;
  • saites uz galvenajām kategorijām;
  • vispārēja informācija par tēmu/nozari un saite uz pamatrakstu;
  • saites uz citiem portāliem (vairāk domāts rakstu autoriem);
  • saites uz radniecīgiem projektiem un portāliem.
  • saites uz īpašiem rakstiem vai darbiem;
  • nedēļas/mēneša/dienas uzdevumu saraksts.

Pirms portāla izveidošanas, noteikti jārūpējas, lai attiecīgās tēmas kategorijā būtu pietiekami daudz pilnīgu un vērtīgu rakstu.

Kā iesaistīties portāla veidošanā?[labot šo sadaļu]

Tā pat kā visos citos gadījumos, arī portālu veidošanā var iesaistīties jebkurš. Tomēr, jācenšas nesabojāt citu apjomīgos darbus, kas portālu gadījumā visbiežāk ir ilglaicīga darba rezultāts. Katra portāla uzturēšanai vajadzīgs vismaz viens portāla atbildīgais, kas regulāri pārbaudītu, vai portālā ievietotā informācija nav novecojusi un to nomaina.

Skatīt arī[labot šo sadaļu]

Kas ir portāls? | Portālu saraksts

Latviešu Vikipēdijas portāli:

P vip.svg Cilvēki  · Terrestrial globe.svg Ģeogrāfija  · Crystal Clear app krita.png Māksla  · Sports and games.png Sports  · P history.svg Vēsture  · Science-symbol-2.svg Zinātne
Flag-map of Latvia.svg Latvija  · Flag of Turkey.svg Turcija  · Eighth notes and rest.svg Mūzika  · Basketball.png Basketbols  · Alonso-WPF1logo.png Formula 1  · Soccer ball.svg Futbols  · Hockey puck 2.jpg Hokejs  · Gnome-security-medium.svg Otrais pasaules karš  · RocketSunIcon.svg Astronomija  · Celestia.png Kosmonautika