Pāriet uz saturu

Vistas gaļa

Vikipēdijas lapa
Pagatavota vista

Vistas gaļa ir gaļa, kas iegūta no vistas. Tā ir populārs pārtikas produkts, jo ir viegli pieejama, samērā lēta un daudzveidīgi izmantojama dažādos ēdienos.

Vistas gaļa ir lielisks olbaltumvielu avots un satur mazāk tauku nekā, piemēram, cūkgaļa vai liellopu gaļa (īpaši, ja tiek izmantota vistas fileja). Tā ir bagāta ar B grupas vitamīniem, selēnu un fosforu. Vistas gaļā parasti ir zems tauku saturs. Tauki ir koncentrēti ādā. 100 g ceptas vistas krūtiņas porcijā ir 4 g tauku un 31 g olbaltumvielu, salīdzinot ar 10 g tauku un 27 g olbaltumvielu tādā pašā porcijā cepta liesa steika.

Pasaules mērogā vistas gaļa ir vispopulārākā mājputnu gaļa, kas veido aptuveni 35—40% no kopējā gaļas patēriņa. 2023. gadā pasaules vistas gaļas patēriņš pārsniedza 130 miljonus tonnu gadā.[1] Paredzams, ka vistas gaļas patēriņš turpinās pieaugt, īpaši Āzijā un Āfrikā, kur pieaug iedzīvotāju skaits un urbanizācija. Vairāk nekā 60% no globālā vistas gaļas eksporta nodrošina Brazīlija un ASV.[2]

Vistas gaļas veidi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  • Fileja (krūtiņa): bagāta ar olbaltumvielām, piemērota veselīgam uzturam.
  • Augšstilbi un stilbiņi: tumšāka gaļa ar bagātīgāku garšu.
  • Spārniņi: populāri uzkodu ēdienos, piemēram, cepti vai grilēti.
  • Vistas aknas, sirds un citi blakusprodukti: izmantojami dažādos tradicionālos ēdienos.
Vistas gabaliņi KFC

Turklāt vistas gaļa ir viens no populārākajiem produktiem ātrās ēdināšanas industrijā. Tā tiek izmantota dažādos ēdienos, piemēram, vistas nagetos — kraukšķīgos vistas gaļas gabaliņos, kas bieži tiek pasniegti ar dažādām mērcēm, vistas burgeros ar filejas vai maltās vistas gaļas kotleti, papildinātos ar salātiem, tomātiem un mērcēm, kā arī ceptos vai grilētos vistas spārniņos ar dažādām garšvielām vai mērcēm, piemēram, Buffalo vai BBQ. Cepta vista panējumā ir iecienīts ēdiens tādos zīmolos kā KFC un Popeyes.

Svaiga vistas gaļa saldētavā saglabā savu kvalitāti ilgāk nekā vārītā, jo vārīšanas laikā tiek zaudēts mitrums. Tomēr, lai iegūtu optimālu kvalitāti, ieteicams, veselu vistu saldētavā uzglabāt ne ilgāk kā 12 mēnešus, nevārītas vistas daļas — 9 mēnešus, nevārītas vistas iekšas — 3 līdz 4 mēnešus, bet vārīto vistas gaļu — 4 mēnešus. Saldēšana parasti nerada mājputnu gaļas krāsas izmaiņas, bet kauli un gaļa to tuvumā var kļūt tumša. Kaulu tumšāka krāsa veidojas, kad, sasaldējot un atkausējot mājputnu gaļu, pigments cauri porainiem jaunu mājputnu kauliem iekļūst apkārtējos audos.[3]

  1. «Worldwide, poultry meat production outpaces production of other meat sources». WATTPoultry.com (en-us). 2023-11-14. Skatīts: 2025-01-25.
  2. «Poultry meat exports worldwide leading countries 2023 | Statista». Statista (angļu). Skatīts: 2025-01-25.
  3. «January is National Slow Cooking Month». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2025. gada 25. janvārī. Skatīts: 2025. gada 25. janvārī.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]