Pāriet uz saturu

Baltie atkritumi

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no White trash)
Šo nabadzīgo baltādaino ģimeni no Alabamas 1913. gadā prezentēja kā "slavenības", jo viņi bija izbēguši no veltenisko tārpu organisma novājinošajām sekām, kas kopā ar pellagru bija endēmiska nabadzīgo dienvidu balto vidū sliktas sanitārijas un "mālu ēšanas" vai "netīrumu ēšanas" fenomena dēļ (ģeofāgija)

Baltie atkritumi (angļu: white trash) ir nievājoša rasu un šķiru apvainošana,[1][2] ko amerikāņu angļu valodā izmanto, lai apzīmētu nabadzīgus baltos cilvēkus, īpaši ASV dienvidu lauku apvidos. Ar šo terminu apzīmē sociālo šķiru balto iedzīvotāju vidū, īpaši ar pazeminātu dzīves līmeni.[3] To izmanto kā veidu, kā nošķirt "cēlos un strādīgos" ("labos nabagus") no slinkajiem, "nedisciplinētajiem, nepateicīgajiem un pretīgajiem" ("sliktajiem nabagiem"). Termina lietošana nodrošina vidusšķiras un augstākās klases baltajiem līdzekli, lai norobežotos no nabadzīgo balto nabadzības un bezspēcības, kuri nevar baudīt šīs privilēģijas, kā arī veidu, kā neatbalstīt viņu uzvedības normas.[1]

Šo terminu attiecina uz cilvēkiem, kas dzīvo sociālās kārtības nomalē un tiek uzskatīti par bīstamiem, jo viņi var būt noziedzīgi, neprognozējami un neciena politisko, juridisko vai morālo autoritāti. Lai gan pilsētu un vidusšķiras baltie šo terminu pārsvarā lieto nicīgi kā klases apzīmētāju, daži baltie izklaidētāji sevi identificē kā "baltos atkritumus", uzskatot to par goda zīmi, un atzīmē zemāko iedzīvotāju stereotipus un sociālo marginalizāciju.[1][4][5]

Parastā lietojumā "balto atkritumu" nozīme pārklājas ar "krekeriem" (cracker), kā apzīmē cilvēkus, kas dzīvo dienvidu štatu aizmugurē; "hilbilijiem" attiecībā uz nabadzīgiem cilvēkiem no Apalačiem; "okijiem" (Okie) attiecībā uz Oklahomas izcelsmi; un "rednekiem" (redneck) attiecībā uz lauku izcelsmi, īpaši no dienvidiem. Galvenā atšķirība ir tā, ka "redneks", "krekers", "Okijs" un "hilbilijs" uzsver, ka tas ir nabadzīgs un neizglītots cilvēks, kas nāk no mežiem, maz apzinās un mijiedarbojas ar mūsdienu pasauli, savukārt "baltie atkritumi", kā arī mūsdienu termins "treileru atkritumi" (trailer trash), uzsver cilvēka šķietamās morālās nepilnības, neņemot vērā viņu audzināšanas apstākļus. Lai gan citi termini norāda uz lauku izcelsmi, "baltie atkritumi" un "treileru atkritumi" var būt arī no pilsētas vai piepilsētas.

Zinātnieki no 19. gadsimta beigām līdz 21. gadsimta sākumam pētīja ģimeņu paaudzes, kuras uzskatīja par "nelabojamām", piemēram, Džūksu un Kalikaku ģimeni, kas ir īstu ģimeņu pseidonīmi.[6]

  1. 1,0 1,1 1,2 Allyson Drinkard. «'White Trash'». In M.J. Coleman, L.H. Ganong. The Social History of the American Family: An Encyclopedia, Volume 3. SAGE Publications, 2014. 1452–3. lpp. ISBN 978-1-4522-8615-0.
  2. Newitz, Annalee; Wray, Matthew (1996). "What is "White Trash"?: Stereotypes and Economic Conditions of Poor Whites in the U.S.". Minnesota Review 47 (1): 57–72. ISSN 2157-4189.
  3. Leah Donnella. «Why Is It Still OK To 'Trash' Poor White People?». Code Switch. Washington, D.C. : National Public Radio, 2018. gada 1. augusts. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 25. maijs. Skatīts: 2018. gada 3. augusts.
  4. Leandra H. Hernandez. «'I was born this way': The performance and production of modern masculinity in A&E's Duck Dynasty». In A.F. Slade, A.J. Narro, B.P. Buchanan. Reality Television: Oddities of Culture. Lexington Books, 2014. 27. lpp. ISBN 978-0-73-918564-3.
  5. Hamilton Carroll. Affirmative Reaction: New Formations of White Masculinity. Duke University Press, 2011. 102–103. lpp. ISBN 978-0-82-234948-8.
  6. Rafter, Nicole Hahn (1988) White Trash: The Eugenic Family Studies, 1877-1919