Wi-Fi

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Nacionālā parku servisa Wi-Fi simbols.

Wi-Fi ir preču zīme Wi-Fi Alliance bezvadu tīkliem, pamatojoties uz standarta IEEE 802.11.

Jebkuru iekārtu, kas atbilst standartam IEEE 802.11, var pārbaudīt Wi-Fi Alliance un saņemt atbilstošu sertifikātu un tiesības uz preču zīmi Wi-Fi.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Wi-Fi tika radīts 1991. gadā NCR Corporation/AT&T (vēlāk — Lucent Technologies un Agere Systems), kas atrodas Nivegejnā, Nīderlandē. Produkti, kas sākotnēji bija paredzēti sistēmu un skaidras naudas pakalpojumiem, tika ieviesti tirgū ar nosaukumu WaveLAN ,kas nodrošināja datu pārraides ātrumu no 1 līdz 2 Mbps. Wi-Fi radītāji — Vic Hayes ("Vic Hayes") bija komanda, kas piedalījās standartu izstrādē, piemēram, 802.11b IEEE, IEEE 802.11a un IEEE 802.11g. 2003. gadā "Vic" izņem no Agere Systems. Agere Systems nevarēja konkurēt līdzvērtīgi piedaloties sarežģītajos tirgus apstākļos. Neskatoties uz to, ka tās ražošanas niša ir lētu Wi-Fi risinājumu izveide. 802.11abg all-in-one mikroshēmojumu (ar kodēto nosaukumu: WARP), kura pāraidīšanā veicās slikti, Agere Systems nolēma iziet ar Wi-Fi tirgū 2004.gada beigās. IEEE 802.11n standarts tika apstiprināts 11 Sep 2009. Šis standarts, ja to izmanto 802.11n režīmā kopā ar citām 802.11n ierīcēm, ļauj palielināt datu pārraides ātrumu gandrīz četras reizes, salīdzinājumā ar standarta 802.11g ierīcēm (kuru maksimālais ātrums ir 54 Mbps). Teorētiski, 802.11n spēj nodrošināt datu pārraides ātrumu līdz 600 Mbps/s[1] .

Darbības princips[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Parasti Wi-Fi tīkls satur vismaz vienu Bezvadu piekļuves punktu vismaz vienam klientam. Tāpat ir Tehnoloģija diviem klientiem, tāpat iespējama pieslegšana kā no punkta uz punktu (Ad-hoc), kad piekļuves punkts nav izmantots, un klienti savienot, izmantojot tikla "tieši". Piekļuves punktu nosūta tīkla identifikatora (SSID), īpašu signalizācijas paketes ar ātrumu 0,1 Mbit / s ir 100 ms. Tāpēc, 0.1 Mbps - zemākais datu pārraides ātrums Wi-Fi. Zinot SSID tīkla, klients var noteikt, vai ir iespējams izveidot savienojumu ar šo piekļuves punktu. Ieejot zonas darbības divi piekļuves punkti ar vienādiem SSID saņēmējs var izvēlēties vienu no tām, pamatojoties uz datiem par apjomu signālu. Wi-Fi standarts nodrošina klientam pilnīgu brīvību, izvēloties kritērijus, lai pievienotos. Sīkāka darbības princips ir aprakstīts oficiālo teksta standarta.

Tomēr standarts neattiecas uz visiem aspektiem ēkas bezvadu lokālo tīklu, Wi-Fi. Tāpēc visiem ražotājiem, accomplishes tas savā veidā, piemērojot pieeju, ka viņš uzskata vislabāk ar vienu vai otru viedokli.Tāpēc ir nepieciešams klasifikācijas metodes, lai būvētu bezvadu LAN

Izdarot apvienošanu piekļuves punktu vienotā sistēmā var identificēt:

Stand-alone piekļuves punkts saukts arī par autonomu, decentralizēta, automatizēti
Piekļuves punkti, kas darbojas datu apstradatajs turpmāk tekstā arī viegls, centralizēti
Beskontrollernye, kas nav autonomi ko kontrole bez kontrolieris

Ar organizācijas un radio kanālu vadība var noteikt bezvadu lokalo tīklu:

Ar statisko konfigurācija radio kanālu
Ar dinamisko adaptīvo pielāgotu radio
No slāņveida vai daudzpakapju struktura radio kanālu.

WI-FI Priekšrocības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Add caption here
 • Ļauj izveidot tīklu bez kabeļa, kas var samazināt paplašināšanās izmaksas. Var uzstādīt arī vietās, kur kabeli nevarētu lietot, piemēram, brīvā vidē, vai ēkās ar vēsturisku vērtību.
 • Ļauj piekļuvi mobilajām ierīcēm.
 • Wi-Fi ierīces ir plaši izplatītas tirgū.
 • Starojums ko rada Wi-Fi ierīces, pārsūtot datus divās kārtās, ir aptuveni 100 reizes mazāks kā mobilā tālruņa radītais.

WI-FI trūkumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Biezums un ekspluatācijas ierobežojumi dažādās valstīs atšķiras. Daudzās Eiropas valstās ir atļauti divi papildu kanāli, kas ir aizliegti ASV kā arī Japānā. Ir vēl viens kanāls augšpuses diapazonā, un citas valstis, piemāram, Spānija, aizliedz izmantot zemas frekvences kanālus. Turklāt dažās citās valstīs, piemēram, Krievijā, Baltkrievijā un Itālijā nepieciešama reģistrācija visos Wi-Fi tīklos darbam ārā, kā arī var pieprasīt reģistrāciju caur Wi-Fi operatoru.
 • Kā minēts iepriekš - Krievija, bezvadu piekļuves punktu un Wi-Fi adapteri (ar EIRP), kas pārsniedz 100 mW (20 dBm), ir saskaņā ar obligātu reģistrāciju
 • Populārākais standarts WEP šifrēšanā var būt sašķelts samērā viegli, pat ar pareizu konfigurāciju. Neskatoties uz to, ka jaunās ierīces atbalsta spēcigāku datu šifrēšanu - WPA un WPA2, daudzi vecāki piekļuves punkti to neatbalsta un prasa šifrēšanas veida nomaiņu. Pieņemšanas standarta IEEE 802.11i (WPA2) 2004.gada jūnijā, kas pieejamas kā drošākās Wi-Fi shēmas jaunā aprīkojumā. Abām shēmām ir vajadzīgas spēcīgākas paroles nekā parasti piešķir lietotājiem. Daudzas organizācijas izmanto papildu šifrēšanu (piemēram, VPN), lai aizsargātu pret invāziju.
Add caption here

Komerciāla Wi-Fi izmantošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Komerciālo pakalpojumu pieejamība, pamatojoties uz Wi-Fi, ir pieejams vairākās vietās, piēmeram, interneta kafejnīcās, lidostās un kafejnīcas visā pasaulē (parasti šīs vietas sauc par Wi-Fi kafejnīcām), bet to Wi-Fi tīkla segumu var uzskatit par punktiem, salīdzinot ar mobilo sakaru tīklu:

 • Ozona un OzoneParis Francija. 2003.gada septembrī, ozona sākusi ieviest tīklu OzoneParis ar City of Lights. Galīgais mērķis - izveidot centralizētu Wi-Fi tīklu, pilnibā attiecas uz Parīzi. Pamatprincips ozona Pervasive tīkla slepjas tajā apstāklī, ka tīkls ir valsts līmenī.
 • WISE Technologies nodrošina komerciālo piekļuvi lidostām, universitātēm un kafejnīcām Amerikas Savienotajās Valstīs.
 • T-Mobile Wi-Fi pieslēgumu nodrošina karstajiem punktiem ASV un Lielbritānijas tīklā, kā arī vairāk nekā 7500 karstajiem punktiem Vācijā.
 • Klusā okeāna Century Cyberworks nodrošina piekļuvi Klusā okeāna kafejnīcām Honkongā.
 • Columbia Lauku Electric asociācijas mēģina izvietot 2,4GHz Wi-Fi zonā, 9500km rādiusā, kas atrodas starp Walla Walla rajonu, Kolumbijas Vašingtonas štata un Yumatilla, Oregon. Citu lielāko ASV tīklu sarakstos arī iekļauti: Boingo, Wayport un iPass.
 • Sify Indija interneta pakalpojumu sniedzeja, kas uzstaditas 120 piekluves punkti Bangalore: viesnicas, galerijas un valsts agenturam.
 • Kaitinat ir liels tikls karstajiem atrodas visa Brazilija. Telefonica Speedy WiFi ir sakusi sniegt savus pakalpojumus jauna un augoso tiklu, kas izplatijas teritorija Sao Paulo valsts.
 • BT Openzone pieder daudz karstajiem Apvienotaja Karaliste, stradajot McDonald's, un ir viesabonesanas ligums ar T-Mobile UK un ReadyToSurf. Saviem klientiem ir pieejami arī karstajos punktos Cloud.
 • Netstop nodrosina piekluvi Jaunzelandei.
 • Igaunija ir maz uznemeju, kas ir lielakais no tiem Elion, paredz Statoil degvielas uzpildes stacijas visa Igaunija, un iepirksanas centri.
 • Uznemums VimpelCom, nopirka Golden Telecom, atbalsta lielakais pasaule Pilsetas Wi-Fi tiklu Maskava. Kanali pieklut vadu tikls sniedz lielaka sniedzeja Maskavas Corbina Telecom.
 • Uznemuma EarthLink planots tresaja ceturksni 2007, kas ir pilniba saistits Philadelphia (ASV) ar internetu, izmantojot bezvadu sakaru kanaliem. Ta bija jabut pirmajam pilsetas metropole ASV, pilniba attiecas Wi-Fi. Paredzamas izmaksas bija 20-22 dolaru menesi par piesleguma atrumu 1 Mbit / sek. Maznodrosinatam iedzivotaju Philadelphia - 12-15 dolaru menesi. Paslaik no pilsetas un apkartejo platibu centra jau ir saistiti. Pievienojiet citas jomas bus vismaz uzstadisana raiditaju.
 • Ukrtelecom ar Ukrainu paredz, Wi-Fi ("CSO! Wi-Fi"), lai visam valsts pilsetam. Segums ir sadalits ne tikai pilsetu centros, lielu viesnicu, restoranus, kafejnicas, dzelzcela stacijas lidostas, bet ari biblioteka filiale "Telecomservice" uc

Bezvadu tehnoloģijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rūpnieciskai izmantošanai Wi-Fi tehnoloģiju pagaidām piedāvā ierobežots skaits ražotāju. Kā piemēram Siemens Automation & Drives piedāvā Wi-Fi risinājumus saviem SIMATIC kontrolieriem atbilstoši IEEE 802.11g standartam, brivu ISM joslu 2,4 GHz frekvencē un nodrošina maksimālu pārraides ātrumu līdz 11 Mbps. Šīs tehnoloģijas galvenokārt izmanto, lai attālināti kontrolētu objektus loģistikas noliktavās, kā arī gadījumos, kad dažādu iemeslu dēļ nav iespējams izmantot Ethernet vadu tīklu.

Mobilo talrunu Wi-Fi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daži uzskata, ka Wi-Fi un līdzigas tehnologijas aizvietos mobilo sakaru tiklus, piemēram, GSM. Šķeršļi šādai attistībai tuvākajā nākotnē nav viesabonesanas un autentiskuma pazimes (skat. 802.1x, SIM-kartes un RADIUS), ierobezota frekvencu diapazona un ļoti ierobezotam skaitam Wi-Fi. Izskatas vairāk pareizu salidzinasanu ar Wi-Fi standartu, ar citiem mobilo sakaru tikliem, piemeram, UMTS, CDMA un WiMAX.

Tomer, Wi-Fi ir piemerota VoIP korporativajiem tikliem izmanto vai vidi SOHO. Pirmie paraugi parādījās 2000. gada sākumā, bet tirgū nonāca tikai 2005.gadā. Tad, uzņēmumiem, piemēram, Zyxel, UT Starcomm, Samsung, Hitachi un daudzi citi, kas iesniegts ar tirgus VoIP Wi-Fi telefoniem "sapratigu" cenu. 2005 ADSL ISP sniedzeji saka sniegt VoIP pakalpojumus saviem klientiem (piemeram, Holandes ISP XS4All). Ja zvani, izmantojot VoIP ir loti leti un biezi vien bez maksas vispar, pakalpojumu sniedzeji var sniegt pakalpojumus VoIP, bija iespeja atvert jaunu tirgu - pakalpojumi VoIP. GSM telefoni ar iebuvetu Wi-Fi iespejas, un VoIP ir sakusi tirgus un, iespejams, tas var aizstat vadu telefonu.

Paslaik tiesi salidzinat Wi-Fi un mobilo sakaru tiklos ir nevieta. Talruniem, kas izmanto tikai Wi-Fi, ir loti ierobezota apmera, tāpēc sadu tiklu izversana ir loti darga. Tomer sadu tiklu izversana butu labakais risinajums varetu izmantot vieteja limeni, piemeram, korporativajiem tikliem. Tomer ierices, kas atbalsta vairakas normas, var veikt ieverojamu tirgus dalu.

Ir verts atzimet, ka, piedaloties saja lapa parklajumu, GSM, un Wi-Fi, ekonomiski daudz izdevigak izmantot Wi-Fi, runa ar interneta telefonijas pakalpojums. Piemeram, Skype klients jau sen pastav versijas gan smartphones un plaukstdatoriem.

Starptautiskie projekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēl viens biznesa modelis ir savienot esošos tīklus jaunos. Ideja ir tāda, ka lietotāji būs daļa frekvenču josla, izmantojot personīgo bezvadu maršrutētāju, kas aprīkots ar īpašu programmatūru. Piemēram, FON - Spanijas sabiedriba, kas dibināta 2005.gada novembri. Šai kopienai pašreiz ir vairāk nekā 1 miljons lietotāju Eiropa, Āzija un Amerika, un strauji pieaug. Dalībnieki ir iedalīti trīs kategorijās:

Linus - nodrošina brīvu piekļuvi internetam, bills - pārdod savu frekvenču diapazonu, aliens - izmantojot piekļuvi, izmantojot bills.

Tādējādi tiek panākts, ka sistēma strādā līdzīgi peering pakalpojumiem. Neskatoties uz to, ka FON sanem finansialu atbalstu no uznemumiem, piemeram, Google un Skype, bet ar laiku tas bus skaidrs, vai si ideja tiesam strada.

Tiesi tagad sis pakalpojums ir tris galvenas problemas. Pirmais ir tas, ka projektu no sakotnejas stadijas pareja parasti prasa lielaku uzmanibu no sabiedribas un plassazinas lidzekliem. Viens ir ari apsvert to, ka piekluve jusu tiessaistes kanala citam personam var but ierobezota ar jusu vienosanos ar savu ISP. Tadel, interneta pakalpojumu sniedzeji centisies, lai aizsargatu savas intereses. Tas pats, iespejams, tiks ierakstu kompanijam, kas ir pret brivu izplatisanu.

Krievija, galveno RP FON kopienas summu, kas atrodas Maskavas regiona (sk. karti).

Izraelas sabiedriba ir izveidojusi vienotu tikla Wi-Fi socialas orientacijas ,ar iespeju meklet Wi-Fi tikliem un starp lietotajiem komunikaciju. Programmu un visa sistema tika izveidota saskana ar Dr Vardy, viens no mirabilis dibinatajiem, vadiba un protokols ICQ.

Bezmaksas interneta piekluve, izmantojot Wi-Fi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Neatkarīgi no sakotnējiem mērķiem (lai piesaistītu klientus, radot papildus iekārtu vai tīru altruismu) visa pasaule un Krievija, taja skaita arvien vairēk bezmaksas hot spotu, kur var pieklut popularakajiem globalaja tikla (interneta) par brivu. Tas varetu but galvenajiem transporta mezgliem, kur var savienot sevi automatiski, un krogos, kur pieslegties karti lugt tiksanos ar personalu, un pat tikai uz pilsetas ainavu, kas ir pastaviga vieta, kur cilveki pulcejas teritorija.

Wi-Fi & Software[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

OS saime BSD (FreeBSD, NetBSD, OpenBSD) var darboties ar lielako dalu adapteri kopš 1998. Vaditajiem mikroshemu Atheros, Prism, Harris / Intersil un Aironet (no attiecigajam razotaju un Wi-Fi iericem) parasti ietver BSD OS, jo 3 versiju. 3.7 OpenBSD, ta ietver daudz vaditajiem bezvadu mikroshemu, tostarp RealTek RTL8180L, Ralink RT25x0, Atmel AT76C50x un Intel 2100 un 2200BG/2225BG/2915ABG. Sakara ar so daleji izdevas atrisinat problemu trukuma atvertas vaditajiem bezvadu skaidas OpenBSD. Varbut dazi draiveri tiek istenoti citu BSD balstitas sistemas var parvietot, ja tas nav vel noteikta. Ndiswrapper pieejams ari FreeBSD.
Mac OS. Adapteri Apple atbalstija ar Mac OS 9, kuru izlaida 1999. Kops 2006, visas galddatoros un klepjdatoros Apple Inc. (Ka arī vēlāk telefoni iPhone, iPod Touch atskanotaji un Tablet PC IPad) nominali aprikoti ar adapteriem, Wi-Fi, Wi-Fi tikls tagad ir optimalakais risinajums, lai Apple datu parraidei, un pilniba atbalsta Mac OS X. Iespejams, veids adapteri datoru ka piekluves punktu, kas lauj saistit Macintosh datoriem ar bezvadu tikliem, ja nav infrastrukturas. Darwin un Mac OS X, gan parklajas ar BSD, ir sava unikala istenosanu Wi-Fi.
Linux: Sakot ar versiju 2.6, atbalsts daziem Wi-Fi iericem paradijas tiesi kodola Linux. Atbalsts mikroshemas Orinoco, Prism, Aironet, Atmel, Ralink ir ieklauts magistralem kodolu, cipi ADMtek un Realtek RTL8180L atbalsta gan patentetu autovaditaju no razotajiem, un sabiedribas, raksta kopienai. Intel Calexico atbalsta open source draiveri pieejami SourceForge.net. Atheros atbalsta atverta pirmkoda projektos. Atbalstu attieciba uz citam bezvadu iericem ir pieejama, izmantojot atklatas vaditaja Ndiswrapper, kas lauj Linux sistemas, kas darbojas datoros ar arhitekturu Intel x86, "iesainosana" vaditaja razotajs Microsoft Windows tiesai izmantosanai. Zinams vismaz viens komerciala istenosanu so ideju. FSF ir izveidojusi sarakstu ar ieteicamo kartes, vairāk informacijas var atrast Linux bezvadu.
Tur ir diezgan liels skaits Linux bazes firmware bezvadu marsrutetaju, kas licenceti saskana ar GNU GPL. Tie ietver ta saukto "firmware no Olegs», FreeWRT, OpenWRT, X-WRT, DD-WRT, utt Parasti vini atbalsta daudz vairāk iespejas neka sakotneja firmware. Nepieciesamie pakalpojumi ir viegli pievienot, uzstadot attiecigas paketes. Sarakstu atbalstito iericu nemitigi pieaug.
Ar Microsoft Windows saimes operetajsistemas atbalsta Wi-Fi ir paredzeta, atkariba no versijas, vai ari vaditajiem, kuru kvalitate ir atkariga no pakalpojumu sniedzeja, vai ar loti Windows.
Early versijas Windows, piemeram, Windows 2000 un agrak nesatur iebuvetu instrumenti konfiguracijas un parvaldibu, un situacija ir atkariga no aparaturas razotaja.
Microsoft Windows XP atbalsta konfiguraciju bezvadu iericem. Un, lai gan tas sakotneja redakcija bija ieklauts diezgan vaja atbalstu, tas ir ieverojami uzlabota ar atbrivosanu Service Pack 2, bet ar atbrivosanu Service Pack 3 ir papildinats atbalsta WPA2.
Microsoft Windows Vista ir uzlabojies, salidzinot ar Windows XP atbalstu Wi-Fi.
Microsoft Windows 7 atbalsta visus pasreizejos laika tas atbrivosanas bezvadu iericem un sifresanas protokolus. Starp citu Windows 7 radija iespeju izveidot virtualo adapteri Wi-Fi, kas teoretiski nav savienojams ar Wi-Fi tiklu un vairakiem uzreiz. Prakse, Windows 7 atbalsta tadu tikai viena virtualo adapteri, ar nosacijumu, rakstot pasutijuma autovaditaji. Tas var noderet, izmantojot datoru vieteja Wi-Fi tiklu un, vienlaikus, Wi-Fi tiklu savienojums ar internetu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]