Neredzamais cilvēks (filma)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Neredzamais cilvēks
Neredzamais cilveks-1933.jpg
Oriģinālnosaukums The Invisible Man
Žanrs komēdija, šausmu filma
Režisors Džeimss Veils
Galvenajās lomās Klaudijs Reins
Glorija Stjūarte
Mūzika Heins Romhelds
Operators Atrūrs Edisons
Montāža Tedz Dž. Kents
Izplatītājs Universal Pictures
Izdošana 1933. gads 13. novembris
Ilgums 71 minūte
Valsts ASV
Valoda angļu
IMDb profils
Mākslas portāls / Kino vikiprojekts

Neredzamais cilvēks (angļu: The Invisible Man) ir amerikāņu fantastikas/šausmu filma balstīta uz Herberta Velsa romāna „Neredzamais cilvēks” (1897) motīviem un izlaista uz ekrāna 1933. gada 13. novembrī. Filmas režisors bija Džeimss Veils (James Whale). Tā bija jauna veida ekranizācija, kura lika skatītājiem smieties un baidīties.

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filma sākas ar to, ka nepazīstamais cilvēks atnāk uz nelielu Anglijas ciematu Ipingu ziemas vakarā, „The Lions Head” krogu/viesnīcu, kur viņš nomā numuru. Pēc kāda laika viesnīcas saimniece pamanīja, ka vīrietis veic dažādus eksperimentus istabā un prasa vīram iemītnieku izlikt no viesnīcas. Tas sadusmo pētnieku un strīds beidzas ar saimnieka lidojumu pa kāpnēm uz leju. Galu galā tiek izsaukta policija un pētnieks noņem brilles, parūku un pārsējas no galvas, atklājot, ka viņš ir neredzams. Vēlāk viņš noņēma visu apģērbu, paliekot pilnīgi neredzams, un sāka izjokot un apstulbināt ciema iedzīvotājus.

Par nepazīstamo izrādās doktors Džeks Griffins. Viņš bija atklājis neredzamības noslēpumu un aizbēdzis, lai izveidotu pretlīdzekli un atgūt redzamību. Griffina priekšnieks (doktors Kranlijs) un viņa meita Flora bija noraizējušies par doktora Džeka ilgstošo prombūtni. Kad Kranlijs kopā ar viņa asistentu doktoru Kempu izskatīja Griffina laboratoriju, viņi atrada vielu sarakstu ar monokaīnu, kas provocēja suņu trakumu.

Džeks Griffins, aizbēdzis no viesnīcas, ieradās pie doktora Kempa mājās, kur špiež viņu piebiedroties, lai kontrolētu un terorizētu pasauli. Kopā viņi dodas atpakaļ uz ciemu, lai atgūtu Griffina veiktos pierakstus, kurus viņš bija atstājis savā numurā. Pēc pierakstu atgūšanas Džeks nogalina policijas ierēdni, kurš neticēja neredzamā cilvēka eksistencē, vairāk biedējot vietējos. Kad abi atgriezās mājās, un Džeks devās gulēt, Kemps piezvanīja Kranlejam, prasot pēc palīdzības, tomēr par spīti Kranleja lūgumam neziņot policijai, Kemps piezvanīja iecirknī. Florai uzzinot par Kempa zvanu, viņa pārliecināja tēvu tikties ar Džeku. Griffins saprata, ka Kemps tomēr izsauca policiju, un solīja nogalināt Kempu nākamā vakara desmitos. Izbēdzis neredzamais cilvēks nogalināja pārsimtam cilvēku.

Tika nolemts, ka Kemps būs par ēsmu Griffina sagrābšanā. Tomēr plāns neizdevās un Kemps savā auto tika nomests no klints. Neredzamais cilvēks patvērumu atrada kāda laucinieka šķūnī, kur iemiga, apsedzoties ar sienu. Kad laucinieks izdzirdēja krākšanu un saprata, ka tur guļ noziedznieks, ziņoja par to policijai. Ierēdņi nolēma nodedzināt šķūni, lai nepalaistu neredzamo garām, jo viņš atstāja pēdas sniegā. Saņēmis šautos ievainojumus, Džeks Griffins gāja bojā, un eksperimenta efekts izgaisa.

Galvenās lomas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Neredzamais cilvēks (Džeks Griffins) - Klaudijs Reins
  • Flora Kranleja - Glorija Stjuarte
  • Doktors Artūrs Kemps - Viljams Harigans
  • Doktors Kranlejs - Henrijs Travers [1]

Specefekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filma ir pazīstama ar neparastiem specefektiem, kuri, iespējams, ir filmas popularitātes iemesls. Tika izmantoti divi veidi, kas bija sakarā ar neredzamo cilvēku. Pirmais - kad neredzamais cilvēks bija bez drēbēm - lidojošo priekšmetu efektu sasniedza ar diegu palīdzību (to var redzēt velosipēda patstāvīgās braukšanas epizodē). Otrais - kad viņam drēbes bija virsū vai viņš tās ņēma nost - efekts tika sasniegts ar aktiera apģērbšanu melnajā velveta tērpā un filmēšana uz melna velveta fona un tad kombinēja iegūtos kadrus ar norises scēnas kadriem.

Ietekme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filma savā laikā bija ļoti populāra. Skatītājiem patika šausmenes kombinācija ar komēdiju. Kopš 1897. gada pasauli novele „Neredzamais cilvēks” ir iedvesmojusi uz vairākiem seriāliem un filmām. Pirmā bija 1933. gada „Neredzamais cilvēks”, kuram sekoja „Neredzamais cilvēks atgriežas”, „Neredzamā sieviete”. 2000.-2002. gada seriālā „Neredzamais cilvēks” tika parādīti kadri no 1933. gada filmas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. [1], IMDB.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]