Dalībnieks:95.68.15.191/Smilšu kaste

Vikipēdijas lapa
brīvajā enciklopēdijā, kuru arī Tu vari papildināt!
127,76%

Vērtīgs raksts

ZiemeļjūraAtlantijas okeānam piederīga malas jūra, atrodas okeāna ziemeļu daļā, to no trim pusēm ieskauj sauszeme. Vārdu devuši frīzi, kuri dzīvo dienvidos no šīs jūras. Austrumos no frīzu zemēm atradās Baltijas jūra (Oostzee — "Austrumu jūra"), dienvidos — Eiselmērs jeb Zuiderzee — "Dienvidjūra". Frīzu "Vidusjūra" — Middelzee — tagad ir nosusināta.

Ziemeļjūra apskalo Eiropas ziemeļrietumu daļu, tā atrodas uz Eiropas kontinentālā šelfa - šī iemesla dēļ jūra ir salīdzinoši sekla, tās vidējais dziļums ir 94 metri. Tā kā Ziemeļjūra atrodas starp Baltijas jūru un Atlantijas okeānu, tā savāc upju noteci gan no saviem krastiem, gan arī no Baltijas jūras. Jūras krastu formas lielā mērā noteikusi pagātnes ledāju darbība. Ziemeļu daļā raksturīgi stāvi krasti ir fjordiem, savukārt dienvidu daļā ir ļoti lēzeni krasti ar plašiem dubļainiem līdzenumiem. Lai pasargātu Ziemeļjūras blīvi apdzīvoto dienvidu daļu no vētru plūdiem, izbūvēta viena no lielākajām un komplicētākajām dambju sistēmām pasaulē.

Eiropas straujo koloniālo ekspansiju noteica tieši pirms tam notikusī asā tirdzniecības un kara flotes konkurences cīņa starp Ziemeļjūras valstīm vikingu un Hanzas laikos. Mūsdienās Ziemeļjūrai ir liela ekonomiskā nozīme gan transporta jomā, gan fosilā kurināmā un vēja enerģijas ieguvē, gan zvejniecībā. 

Vai Tu zināji, ka...

No Vikipēdijas latviešu valodā jaunākajiem rakstiem:

Šī diena vēsturē

Eiropas Centrālā banka

Vairāk notikumu: 31. maijā1. jūnijā2. jūnijā

Šobrīd ir 2024. gada 1. jūnijs (UTC) – Atjaunināt lapu

Izveido rakstu

 

Dienas attēls

Vikipēdija ir pieejama arī citās valodās, to skaitā:
Eesti Lietuvių Latgaļu Līvõ Võro Žemaitiu Русский Français Deutsch English

Vikipēdija ir bezpeļņas organizācijas Wikimedia Foundation projekts, kas saistīts arī ar vairākiem citiem brīvi pieejama satura projektiem: