Dienvidpols

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Dienvidpols ir dienvidu vistālāk novietotais Zemes punkts. Dienvidpols tiek saukts arī par Ģeogrāfisko dienvidpolu, lai atšķirtu to no Dienvidu magnētiskā pola (šie poli ģeogrāfiski nesakrīt). Dienvidpols atrodas Antarktīdā. Dienvidpols ir viens no diviem poliem — otrs pols ir Ziemeļpols. Kopš 1956. gada polā darbojas ASV vissezonas polārstacija Amundsenskota-Sautpola.

Ģeogrāfiskais novietojums[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ceremoniālā Dienvidpola vieta.

Konkrētais Zemeslodes punkts tika nosaukts par polu, jo šajā punktā Zemes rotēšanas ass šķērso Zemes virsmu. Tomēr ņemot vērā nenozimīgās zemes rotēšanas ass svārstības, šī definīcija nav pilnīgi precīza.

Dienvidpola koordinātas parasti tiek apzīmētas vienkārši ar platuma grādu 90°D, jo garuma grādam dotajā ģeogrāfiskajā punktā nav vērtības, tomēr vajadzības gadījumā to ir pieņemts apzīmēt kā 0°R. Dienvidpols, tāpat kā Ziemeļpols, ir ģeogrāfiskais punkts, kurā savienojas visi meridiāni.

Dienvidpols atrodas uz Antarktīdas ledāja 2835 metrus virs jūras līmeņa, aptuveni 1300 km no tuvākā krasta. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka šajā vietā ledus biezums sasniedz 2700 metrus. Ledus masa lēnām pārvietojas pa kontinentu virzienā starp 37° un 40° rietumu garuma ar ātrumu apmēram 10 metri gadā.

Ģeogrāfiskais dienvidpols ir atzīmēts dabā ar vienkāršu informācijas plāksni, uz kuras ir minēti datumi, kad Roalda Amundsena un Roberta Skota ekspedīcijas sasniedza dienvidpolu, šo divu polārpētnieku teicieni, un augstums virs jūras līmeņa. Plāksni ik gadus jaungada dienā pārvieto uz precīzo dienvidpola punktu, lai kompensētu ledāja nobīdi.