Vikipēdija:Kā rediģēt lapu

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Lapu rediģēšana ir viena no wiki pamatiespējām. Jebkurš var izmainīt lielāko daļu no vikipēdijas lapām, uzspiežot uz "Izmainīt šo lapu". Daļa lapu ir aizsargātas, un tās var izmainīt tikai administratori (Sākumlapa un tajās izmantotās veidnes, praktiski visa MediaWiki namespace). Tajām lapām "Izmainīt šo lapu" vietā ir "Aplūkot kodu", uzspiežot uz tā, atveras līdzīga lapa, kā neaizsargātajām lapām, tikai te izmaiņas nav iespējams saglabāt (taču ir iespējams nokopēt wikitekstu).

Pēc tam, kad uzspiež "Izmainīt šo lapu", atveras lapa, kurā ir redzams lapas wikiteksts, kuru var izmainīt. Apakšā ir 3 pogas (Saglabāt lapu, Parādīt pirmskatu, Parādīt izmaiņas), teksta lauks (Kopsavilkums) un divi ķekši (nerādās lietotājiem, kas nav ielogojušies)(Maznozīmīgs labojums, Uzraudzīt). Ja lapā ir lietotas kādas veidnes, tad pašā apakšā ir saites uz šo veidņu lapām.

Kopsavilkums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Wpkopsavilkums.png

Par labu ieradumu uzskata ļoti īsa (~200 simboli) izmaiņu kopsavilkuma pievienošanu ailītē Kopsavilkums, pirms izmaiņu saglabāšanas. Šī ailīte ir redzama starp labošanas logu un Saglabāt lapu un Parādīt pirmskatu pogām. Tas var būt ļoti kodolīgs, piemēram, "+en" – citi zinās, ka tu esi ievietojis linku uz attiecīgā raksta angļu valodas versiju. Šīs ailītes saturs parādās pēdējo izmaiņu lapā un lapas hronoloģijā. Dažos gadījumos, ja tur neko neieraksta, sistēma to aizpilda automātiski:

  • izveidojot jaunu lapu — "Jauna lapa: lapas saturs (sākums, cik ielien)";
  • izveidojot pāradresāciju — "Pāradresē uz links uz lapa";
  • nodzēšot visu lapas saturu — "Nodzēsa lapu";
  • nodzēšot visu lapas saturu un ievietojot vietā kaut ko citu — Aizvieto lapas saturu ar 'Ievietotais teksts (sākums, cik ielien)'.

Ķekši[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Wpķekši.png

Maznozīmīgs labojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja esi ielogojies kā reģistrēts lietotājs, vari norādīt, ka tavs ieraksts ir maznozīmīgs, ieķeksējot šajā ailītē pirms labojumu saglabāšanas. To izmanto, lai citiem norādītu, ka tavas izmaiņas nav mainījušas neko būtisku. Nav nekādu stingru norāžu par šīs iespējas izmantošanu, bet pilnīgi noteikti par mazsvarīgām uzskata pareizrakstības labojumus un nelielas noformējuma izmaiņas, piemēram, atstarpes vai wiki linka ievietošanu, tomēr satura izmaiņas gan ir svarīgas. Citiem vārdiem, izskata izmaiņas nav būtiskas, saturs ir. Ja šaubies, neliec ķeksi. Skat. Vikipēdija:Maznozīmīgs labojums, lai uzzinātu vairāk par šo tēmu.

Uzraudzīt[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja esi ielogojies kā reģistrēts lietotājs, tad ar to var pievienot lapu uzraugāmo lapu sarakstam (mani uzraugāmie raksti). Ja sāc izmainīt tajā sarakstā esošu lapu, tas jau no sākuma ir ieķeksēts. Izveidojot jaunu lapu, šis arī ir ieķeksēts by default.

Pogas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Wppogas.png

Saglabāt lapu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzspiežot šo pogu, tiek saglabātas izmaiņas. (Izmainīto wikitekstu aizsūta uz serveri). Galvenā lapu rediģēšanas loga funkcija.

Parādīt pirmskatu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Spied šo pogu, ja vēlies apskatīties, kā izskatās tevis uzrakstītais. Pievienotās kategorijas parādās zem wikiteksta loga.

Parādīt izmaiņas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nospiežot šo pogu tiks parādīts sākotnējā un izmainītā wikiteksta salīdzinājums (līdzīgi kā hronoloģijā salīdzinot versijas). Šis te neko neizmaina un būtībā darbojas līdzīgi kā Parādīt pirmskatu.