Dalībnieks:Tomsons6

Vikipēdijas lapa

3D Datorgrafika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Trīs-Dimensionālā datorgrafika ir grafika, kas izmanto trīs dimensionālu ģeometrisko datu attēlojumu (parasti Dekarta formā) kas tiek glabāta datorā, lai veiktu kalkulācijas un divu-dimensionālu attēlu atveidošanu. Šādus attēlus var saglabāt vēlākai aplūkošanai, kā arī tie var tikt attēloti reālajā laikā.

3D datorgrafika balstās uz 2D vektorgrafikas algoritmiem iekš vadu-rāmja modeļiem un 2D rastrgrafikas fināla attēlošanas algoritmiem. Datorgrafikā starpība starp 2D un 3D bieži vien nav liela, 2D lietotnes var izmantot 3D tehnoloģiskos risinājumus, lai piedotu efektus kā piemēram apgaismojumu, un 3D grafikas mēdz izmantot 2D attēlošanas tehnikas.

3D datorgrafika bieži tiek dēvēta par 3D modelēšanu. Neskaitot renderēšanas grafiku, grafiskais datu fails satur modeli. Bet ir atšķirība starp renderētu grafiku un modeli: 3D modelis ir matemātiska trīs-dimensionāla objekta attēlošana. Modelis tehniski nav grafika, kamēr tas netiek attēlots. Modelis var tikt attēlots, kā divdimensionāls attēls caur 3D renderēšanas procesu, vai tas var tikt izmantots datorsimulācijās vai aprēķinos, neizmantojot grafikas. Ar 3D drukāšanu, 3D modeļi ir līdzīgi renderēti 3D fiziskajā vidē, bet šai renderēšanas metodei ir ierobežojumi cik precīzi tas attēlos virtuālo modeli.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

William Fetter tiek kreditēts ar termiņa datorgrafika pielietojumu 1961 gadā[1][2], lai aprakstītu viņa darbu Boeing kompānijā. Viens no pirmajiem dator animācijas attēlojumiem bija Futureworld (1976), kas atveidoja cilvēka sejas un roku animācija, kas oriģināli tika attēlot 1972 animācijā A Computer Animated Hand, ko bija radījusi Utah štata universitātes studens Edwin Catmull un Fred Parke.[3]

3D datorgrafikas programmatūra sāka parādīties personālajos datoros 70 gadu beigās. Viens no pirmajiem zināmajiem piemēriem 3D mākslas grafikā, ir 3D datorgrafikas efektu apkopojums, ko sarakstījis Kazumsa Mitazawa un tas tikai izlaists apritē jūnijā 1978 gadā priekš Apple II.[4][5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. http://excelsior.biosci.ohio-state.edu/~carlson/history/#1960
  2. http://www.comphist.org/computing_history/new_page_6.htm
  3. http://archive.sltrib.com/story.php?ref=/sltrib/mobile/53193670-90/film-catmull-computer-animation.html.csp
  4. https://www.brutaldeluxe.fr/projects/cassettes/japan/
  5. http://www.neoncluster.com/projects-apple2/apple2-jcassettes.html