KDE

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
KDE
KDE logo.svg
Gentoo-10.0-livedvd.png
Gentoo Linux 10.0 ar KDE 4.3.1
Izstrādātājs KDE izstrādes komanda
Stabilā versija 4.13 / 2014. gada 27. martā[1]
Izstrādes versija 5.0 Alpha1 / 2014. gada 1. aprīlī[2]
Operētājsistēma Vairākplatformu (Linux, BSD, MS Windows, Solaris, Mac OS X)
Veids grafiskā vide
Licence CC BY-SA 3.0 un GPL[3]
Tīmekļa vietne Experience Freedom!

KDE (K Desktop Environment) (IPA: /ˌkeɪˌdiːˈiː/) ir brīvās programmatūras projekts, kura mērķis ir būt efektīvai un vienkārši lietojamai darbvirsmas videi. Tā iekļauj pamata darbvirsmas funkcionalitāti un programmas ikdienas vajadzībām, kā arī rīkus un dokumentāciju izstrādātājiem šai sistēmai paredzētu lietotņu veidošanai. KDE ir virsprojekts daudzām atsevišķām programmām un mazākiem projektiem, kas izmanto KDE tehnoloģijas. Tādi ir, piemēram, Calligra, KDevelop, Amarok, K3b un citi. Šo projektu vienotu relīzi sauc par KDE SC (Software Compilation).

KDE komponentes[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

kdelibs[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz Qt programmatūras ietvara balstītais kdelibs ļauj izveidot programmas, kas iekļaujas KDE darba vidē un spēj darboties jebkur, kur ir pieejams kdelibs.

KWin[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

KWin ir KDE logu pārvaldnieks. Tas attēlo 3D efektus gan ar OpenGL, gan XRender dzinējiem. Pateicoties Qt bibliotēku atbalstam KWin spēj izmantot gan Native Graphics Layer, gan Raster grafiku sistēmas. Sākot ar KDE versiju 4.9.90 KWin spēj izmantot arī OpenGL 3.1 iespējas. Atšķirībā no vairuma līdzīgu logu pārvaldnieku KWin uzmanība tiek pievērsta gan logu pārvaldības funkcionalitātei, gan 3D efektu noderīgumam nevis tikai izskatu.

Plasma[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Workspace ir kopējais nosaukums grafiskajām vidēm, kādas KDE piedāvā.

Desktop[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Desktop ir nosaukums noklusētajai grafiskajai videi, kas paredzēta galddatoriem un klēpjdatoriem. To var pielāgot visdažādākajos veidos, bet pēc noklusējuma tās izkārtojums un funkcijas ir līdzīgas vairumam pazīstamajai Windows darba vides koncepcijai.

Netbook[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Netbook ir paredzēta maza izmēra portatīvajiem datoriem ar ierobežotu vietu uz ekrāna.

citas[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Workspace projekta ietvaros tiek izstrādātas arī citas grafiskās vides, kas ir pielāgotas iekārtām ar ļoti maziem vai skārniejūtīgiem ekrāniem, taču pagaidām tās netiek iekļautas galvenajā KDE SC relīzē.

Phonon[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Phonon ir KDE multimediju ietvars. Tā mērķis ir nodrošināt KDE aplikācijas ar multimediju atbalstu neatkarīgi no izmantotās OS. Tam ir pieejami vismaz 5 aizmugursistēmas (backend)[4]:

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]