Kabomani tapīrs

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kabomani tapīrs
Tapirus kabomani
(Cozzuol, Clozato, Holanda, Rodrigues, Nienow, de Thoisy, Redondo & Santos, 2013)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Nepārnadži (Perissodactyla)
Dzimta Tapīri (Tapiridae)
Ģints Tapīri (Tapirus)
Suga Kabomani tapīrs (Tapirus kabomani)

Kabomani tapīrs (Tapirus kabomani), arī mazais melnais tapīrs ir viena no sešām tapīru dzimtas sugām (jautājums par vienas — Tapirus pygmaeus — sugas pamatotību ir diskutabls). Tas ir vismazākais tapīrs. Apdzīvo Amazones lietusmežus un sugas izplatības areāls, domājams, sakrīt ar Brazīlijas tapīra areālu.

Par mazā melnā tapīra atklāšanu tika paziņots 2013. gada decembrī, un tā kļuva par pirmo nepārnadžu sugu, kas atklāta pēdējos 100 gados.

Etimoloģija[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sugas nosaukums atvasināts no vārdiem arabo kabomani, - tā šo tapīru dēvē vietējā paumari valodā. Savukārt par mazo melno tapīru to sauc nelielās, izolēti dzīvojošās karitianas cilts indiāņi.[1]

Izskats[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kabomani tapīra zīmējums.

Kabomani tapīrs ir mazākais mūsdienās dzīvojošais tapīrs. Tā ķermeņa garums ir 130 cm, augstums 90 cm, svars 110 kg.[2] Mātītes ir nedaudz lielākas par tēviņiem.

Dzīvnieka krāsa ir no tumši pelēkas līdz tumši brūnai.

Atklāšana[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jau 1914. gadā bijušais ASV prezidents un dzīvnieku mīļotājs Teodors Rūzvelts zinātniskas ekspedīcijas laikā Amazones baseinā uzskatīja, ka ir atklāta jauna tapīru suga.[3] Arī divi vietējie mednieki zināja divus atšķirīga veida tapīrus.[3] Tomēr lielākā daļa ekspedīcijas dalībnieku visus notvertos tapīrus pieskaitīja pie līdzenumu tapīra T. terrestris, ieskaitot eksemplāru, kas tagad ir identificēts kā T. kabomani sugai piederīgs.

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Hance, Jeremy. "Scientists make one of the biggest animal discoveries of the century: a new tapir". Mongabay.
  2. Cozzuol, M. A.; Clozato, C. L.; Holanda, E. C.; Rodrigues, F. V. H. G.; Nienow, S.; De Thoisy, B.; Redondo, R. A. F.; Santos, F. C. R. (2013). "A new species of tapir from the Amazon". Journal of Mammalogy 94 (6): 1331. doi:10.1644/12-MAMM-A-169.1
  3. 3,0 3,1 Roosevelt, Theodore (1914). Through the Brazilian Wilderness. C. Scribner. 146. lpp.