Aviācijas bāzes kuģis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
ASV aviācijas bāzes kuģis "Teodors Rūzvelts"

Aviācijas bāzes kuģis[1] ir karakuģis, kas kara flotē tiek izmantots kā aviobāze kara aviācijai.

Uz šāda kuģa klāja ir izvietots skrejceļš, lai nodrošinātu lidmašīnu pacelšanos un nolaišanos. Tāpat uz šāda kuģa ir iespējams veikt lidmašīnu remontu, tehnisko apkalpi un degvielas uzpildīšanu, kā arī nodrošināt aviācijas lidojumu vadību. Lielākoties uz aviācijas bāzes kuģa tiek bāzēti iznīcinātāji, tomēr nereti uz tiem tiek izvietoti arī helikopteri.

Kā kuģis tas ir ātrs un viegli manevrējams, kas ļauj ar šāda tipa kuģu palīdzību salīdzinoši īsā laikā koncentrēt aviāciju jebkurā pasaules daļā, tomēr lielākoties šie kuģi nevar operēt bez kara flotes atbalsta, kas tos pasargā no pretinieku uzbrukumiem jūrā. Aviācijas bāzes kuģa galvenās funkcijas ir nodrošināt kara flotei aviācijas aizsardzību, kā arī būt par bāzi aviācijas uzlidojumiem uz sauszemes.

Aviācijas bāzes kuģu būvniecībai ir lielas izmaksas, tāpēc pasaulē tikai dažas valstis var tos atļauties. Pēc 2011. gada datiem pasaulē deviņām valstīm bija šādi kuģi, turklāt sešām no tām bija tikai viens aviācijas bāzes kuģis. No divdesmit viena aviācijas bāzes kuģa vienpadsmit piederēja Amerikas Savienotajām Valstīm.[2]

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Nereti, burtiski tulkojot no angļu valodas, tiek dēvēts arī par "lidmašīnu bāzes kuģi" (angļu: aircraft carrier) vai arī no krievu valodas par "avionesējkuģi" (krievu: авианосец).
  2. BBC News — China aircraft carrier confirmed by general (angliski)