Brazīlijas karogs

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Brazilijas Federatīvās Republikas karogs

Brazīlijas Federatīvās Republikas karogs sastāv no zaļa laukuma, kura vidū atrodas dzeltens rombs. Rombā atrodas tumši zila lode ar 27 zvaigznēm. Lodi apvij balta lenta, kuru rotā uzraksts Ordem e Progresso, kas nozīmē Kārtība un progress.

Dzeltenā un zaļā ir Brazīlijas nacionālās krāsas. Zaļā krāsas simbolizē Amazones mežu zaļu bagātību, bet dzeltenā- Brazīlijas zelta iegulas. Pēdējais fakts ir saistīts ar to, ka no 16. gadsimta līdz 19. gadsimtam Brazīlijā atradās lielākās zelta iegūšanas šahtas pasaulē. Tautā karogu citreiz sauc vienkārši par Auriverde jeb latviski Dzeltenzaļais.

Zvaigžņu izvietojums uz tumši zilās lodes atbilst zvaigžņu izvietojumam virs Riodežaneiro 1889. gada 15. novembrī pulksten 09:22. Tas ir vēsturisks brīdis Brazīlijas valsts vēsturē, jo šajā brīdī tikai pasludināta Brazīlijas republikas dibināšana. Katram no 26 Brazīlijas štatiem un vienam federālajam rajonam atbilst vien noteikta zvaigzne uz lodes.

Sākotnēji uz karoga bija 21 zvaigzne, kas atbilda tā brīža teritoriālajam iedalījuma. Tas tika pieņemts 1889. gada 19. novembrī. 1992. gadā tika pieņemts šī brīža variants ar 27 zvaigznēm.