Cekulainā jakana

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Cekulainā jakana
Irediparra gallinacea (Temminck, 1828)
Cekulainā jakana
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Tārtiņveidīgie (Charadriiformes)
Apakškārta Neparastie bridējputni (Thinocori)
Dzimta Jakanas (Jacanidae)
Ģints Cekulainās jakanas (Irediparra)
Suga Cekulainā jakana (Irediparra gallinacea)

Cekulainā jakana (Irediparra gallinacea) ir jakanu dzimtas (Jacanidae) cekulaino jakanu ģints (Irediparra) bridējputnu suga, kura dzīvo Āzijas un Austrālijas tropu biomā. Cekulainā jakana ir vienīgā suga cekulaino jakanu ģintī.

Cekulainā jakanu var sastapt Austrālijas ziemeļos un austrumos, kā arī Dienvidaustrumāzijas teritorijās; Borneo, Filipīnās, Sulavesi, Jaungvinejā un Jaunanglijā. Tās dzīvo saldūdens ezeros vai purvos un dīķos ar atbilstošu veģetāciju (augi ar peldošām lapām), kā arī uzpludinātos rīsa laukos[1].

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cekulainām jakanām kā visām jakanām ir garas kājas ar gariem pirkstiem un nagiem, kas ļauj tām pārvietoties pa peldošu ūdensaugu lapām. Ķermenis ir vidēji liels, apmēram 20 - 27 cm, svars 85 - 140 g, mātītes ievērojami lielākas par tēviņiem. Ķermeņa apspalvojums ir melnā krāsā, ar baltu pakakli, vaigiem un vēderu, un tumši brūniem spārniem[2]. Uz krūtīm melna josla, kakla pamatne dzeltenbrūna. Uz pieres koši sarkana, cekulveidīga sekste. Kājas pelēkas.

Jakanas barojas ar kukaiņiem, gliemjiem, sīkām zivtiņām un ūdensaugu sēklām, jebko, ko var atrast uz un ap ūdensaugiem. Cekulainā jakana ir lieliska peldētāja un nirēja. Jakanas ne tikai uzlasu visu, kas atrodams uz lapām, tās mēdz lapas apgriezt riņķī un pārmeklēt arī otru pusi. Tās ir arī labas peldētājas un nirējas. Jakana var pārpeldēt brīvus ūdens klajumus no vienas lapu "salas" līdz nākamai.

Reprodukcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mātītēm ir savas teritorijas, un riesta laikā tās sapārojas ar vienu vai vārākiem tēviņiem. Tēviņš uz ūdens iekārto peldošu ligzdu, kurā mātīte iedēj 4 melni iesvītrotas, brūnas olas. Pērēšanas rūpes uzņemas tēviņš, kā arī tas aizsargā ligzdu no ienaidniekiem. Ja ligzda sāk grimt un olām draud briesmas, tēviņš tās paņem zem spārniem un pārnes uz jaunu, drošu vietu. Kamēr tēviņš perē olas, mātīte dodas pie nākamā tēviņa. Rūpes par cāļu audzināšanu mātītes neuzņemas. Ja tēviņš ir zaudējis olas, mātīte atkal izdēj jaunas olas. No olām pēc 22 - 24 dienām izšķiļas cāļi[3].

Jau pēc izšķilšanās jakanas cāļi uzreiz var skriet. Tēvs tos audzina un apmāca kā atrast kukaiņus, gliemjus, tārpus, mazus krabīšus un zivis, kā arī augu sēklas. Briesmu gadījumā tēvs cāļus pārnes zem spārniem.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cekulainai jakanai ir 3 pasugas[4]:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]