Mariner 4

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Mariner 4
Mariner 4
KA veids starpplanētu zonde
Operators NASA
Starta datums 28.11.1964. 14:22 UTC
Starta vieta Kanaveralas zemesraga Gaisa spēku stacija
Nesējraķete Atlas Agena D
Aktivitātes beigas 21.12.1967.
NSSDC ID 1964-077A
Masa 260,68 kg
Enerģija 170 W
Orbītas elementi
Centr. ķermenis Saule
Programma Mariner
Iepriekšējais Nākamais
Mariner 3 Mariner 5

Mariner 4 bija NASA starpplanētu zonde Marsa izpētei. Tā bija pirmā starpplanētu zonde, kas sekmīgi veica Marsa pārlidojumu un uz Zemi nosūtīja pirmos Marsa fotoattēlus.

Zondes uzdevums bija pētīt kosmosa telpas apstākļus ceļā no Zemes uz Marsu - šī informācija noderēja nākamajiem lidojumiem uz Marsu.

Mariner 4 sastāvēja no astoņstūrainas pamatnes (127 centimetri pa diagonāli un 45 centimetru augsta). Pie pamatnes bija piestiprinātas četras saules baterijas (izvērstā stāvoklī zondes diametrs bija nepilni septiņi metri). Zondes augstums bija nepilni trīs metri.

Pēc Mariner 4 starta sekmīgi notika aizsargvairoga atdalīšana (aizsargvairoga neatdalīšana izjauca iepriekšējā Mariner 3 lidojumu). Apmēram pusstundu pēc starta zonde iegāja orbītā ap Zemi, un vēl pēc pusstundas Agena D trešā pakāpe kosmisko aparātu ievadīja trajektorijā uz Marsu.

Viens no pirmajiem Marsa virsmas attēliem

Pēc nepilniem astoņiem mēnešiem, 1965. gada 14. un 15. jūlijā Mariner 4 pārlidoja Marsu. Zondes fotokameras tika ieslēgtas 14. jūlijā, un kopumā tika iegūts 21 fotoattēls. Mariner 4 nofotografēja nepilnu procentu no visas planētas virsmas. 15. jūlijā zonde atradās vistuvāk planētai — 9846 km no Marsa virsmas. Visi fotoattēli tika ierakstīti īpašā lenšu magnetofonā, un pēc Marsa pārlidojuma zonde pārslēdzās datu pārraides režīmā. Datu pārraide turpinājās līdz pat 3. augustam. Zonde visus fotoattēlus nosūtīja divreiz, lai nodrošinātos pret dažādām kļūdām, kuras izraisītu radiotraucējumi. Sakari ar zondi tika uzturēti līdz 1965. gada 1. oktobrim, kad nezināmu iemeslu dēļ sakari pārtrūka.

1967. gada beigās izdevās uztvert vājus signālus no zondes. Zondes mikrometeorītu sensors bija reģistrējis diezgan ievērojamus trāpījumus, un šie mazie triecieni bija mazliet izmainījuši zondes kursu un ātrumu. 1967. gada 21. decembrī sakari tika pazaudēti pavisam.

Pateicoties Mariner 4 uzņemtajiem attēliem, zinātnieki uzzināja, ka Marsu klāj krāteri un tas izskatās līdzīgs Mēnesim (vēlāk gan noskaidrojās, ka Marss tomēr nav tik bagātīgs ar krāteriem — Mariner 4 bija nofotografējis diezgan senu Marsa rajonu). Ar šo fotogrāfiju saņemšanu izbeidzās visas iepriekšējās spekulācijas par tēmu "Dzīvība uz Marsa", jo bija redzams, ka planēta ir pilnīgs tuksnesis, kurā nekas dzīvs nespēj eksistēt.

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]