Gangsteris

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Gangsteris ir noziedznieks, kas piedalās nozieguma organizēšanā. Noteikumi tiek visbiežāk izmantoti locekļiem noziedzīgās organizācijās, kas saistītas ar amerikāņu aizliegumu un amerikāņu atvasēm no itāļu mafijas.

Vārds Mobster ir termins, kas atvasināts no latīņu valodas vārda mob. Mobster nozīmē pūļa loceklis.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kad amerikāņu sabiedrība un kultūra bija izstrādāta, jauni imigranti ceļoja uz Amerikas Savienotajām Valstīm. Viena no pirmajām ietekmīgākajām un populārākajām bandām bija Five Points Gang. Laikā no 1800. gada beigām līdz 1900. sākumam Ņujorkas ielās likumus noteica īru bandas un ebreju bandas kā Monk Eastman banda.

Als Kapone[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stereotipisku tēlu un mītu par amerikāņu gangsteri visciešāk saistīta ar organizētās noziedzības struktūras aizlieguma laikmetā 1920 un 1930. gadam. 1920.gadā astoņpadsmito Amerikas Konstitūcijas grozījums aizliedza pārdošanu, ražošanu un alkohola transportēšanu patēriņam. Daudzas bandas pārdeva alkoholu nelegāli, iegūdamas milzīgu peļņu. Bieži vien, policisti un politiķi bija uzpirkti, lai nodrošinātu turpmāku darbību. Als Kapone bija viens no ietekmīgākajiem gangsteriem šajā periodā. Piedzima viņš Viliamsburgā, Bruklinā, 1899. gadā, imigrantu ģimenē. Kaponi pieņēma darbā Five Points banda 1920. gadā. Kapones bērnības draugs Laimīgais Lučāno sākotnēji arī bija loceklis Five Points bandā. Kapone pieauga, lai kontrolētu lielāko daļu no nelikumīgas darbības, piemēram, derības, azartspēles un prostitūciju Čikāgā, Ilinoisā jau divdesmitajā gadsimtā. Un smieklīgākais ir tas, ka viņu ieslodzīja Alkatrazā nodokļu nemaksāšanas dēļ. Viņš piesaistīja federālo iestāžu uzmanību ar savu plātīšanos laikrakstos.

Als Kapone

Laimīgais Lučāno[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sicīliešu gangsteri, Lučano uzskata par modernās organizētās noziedzības tēvu un par meistaru heroīna tirdzniecības paplašināšanā pēc kara. Viņš ir pirmais oficiālais boss no modernās noziedzības ģimenes Genovīses, un amerikāņu mafijas orgāns.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]