Dalībnieks:Logogooo

Vikipēdijas lapa

Industrializācijas objekti Liepājā

Industrializācija Liepājā ir industrializētās revolūcijas izpausmes Liepājā, kas sākās 19. gadsimta beigās un beidzās ap 20. gadsimta sākumu. Industrializācijas procesam raksturīgs straujš rūpniecības uzplaukums, ko nevarētu panākt, ja netiktu izgudrotas dažādas mašīnas, kas atviegloja tolaik smago roku darbu. Vieglāk sakot industrializācijai ir raksturīga pāreja no roku darba uz mašīnu darbu. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā Liepājā bija izveidojusies stabila starppilsētu un sabiedriskā transporta kustība. Starppilsētu pārvadājumiem tika izmantots Liepājas dzelzceļš, bet pilsētā tramvajs. Dzelzceļa pārvadājumi notika pār Liepājas dzelzceļa tiltu, kas tika demontēts 20. gadsimta 80. gadu beigās.


Liepājas tramvajs Oficiāli tramvajs sāka kursēt 1899. gada 14. septembrī. Maksimālais ātrumus bija 15 km/h. Atsaucība bija liela, cilvēki jau sen bija gribējuši atrast ātrāku un ērtāku veidu, kā pārvietoties. Tramvajs joprojām ir viens no galvenajiem sabiedriskā transporta veidiem Liepājā. Šobrīd tas ir ātrākais tramvajs Latvijā, jo tā vidējais ātrums sasniedz 17,25 km/h.


Sērkociņu fabrika Liepājas sērkociņu fabrika, kāda tā zināma mūsdienās, savos darbības pirmsākumos ar sērkociņu ražošanu nebūt nenodarbojās. Tolaik, 1890. gadā tika nodibināta koka līstīšu fabrika, lai izstrādājumus eksportētu uz ārzemēm. Saražotos skaliņus sūtīja arī uz Kuldīgu, kur tos apstrādāja tālāk. Kuldīgas "Vulkāns" un Liepājas "Vulkāns" bija viens un tas pats uzņēmums un piederēja vienam īpašniekam. Jau nākamajā gadā ražošana tika paplašināta un izveidota sērkociņu fabrika, bet vēl pēc pāris gadiem, 1894. gadā, sērkociņu fabrikai mainījās īpašnieks, un tā piedzīvoja vēl vienu paplašināšanu, līdz, sākoties 1906. gadam, Kuldīgas un Liepājas sērkociņu fabrikas kopā ar Lapšina sērkociņu fabriku tika apvienotas akciju sabiedrībā "Vulkāns". Toreiz, 19. gadsimta beigās, sērkociņu darinātāji varēja saražot 250 000 sērkociņu kastīšu dienā, tātad aptuveni 91 000 000 sērkociņu kastīšu gadā. Lieli preču pasūtījumi tika izvesti arī uz ārzemēm, piemēram, caur Londonu uz Lielbritānijas kolonijām.


Liepājas metalurgs Liepājas Metalurgs ir uzņēmums ar senu vēsturi — tā darbība aizsākas 1882.gadā. Liepājas Metalurgs ir vienīgais metalurģijas uzņēmums Baltijas valstīs. Galvenā produkcija — tērauda armatūras velmējumi dzelzbetona konstrukcijām. 2013.gada Liepājas Metalurgs nonāca finanšu grūtībās un pārtrauca ražošanu, 2013.gada 4.novembrī tiesā tika iesniegts uzņēmuma maksātnespējas pieteikums. No 2015.gada 1.janvāra darbu uzsāka KVV Liepājas Metalurgs, izmantojot bijušajiem īpašniekiem piederošās ražošanas telpas un iekārtas. Uzņēmuma īpašnieki — KVV Group ir viena no lielākajām Ukrainas rūpnieciskās ražošanas grupām, tās galvenie darbības virzieni ir metāllūžņu pārstrāde, būvniecība un metalurģija. Kad Ukrainas investori sāka darbu, Liepājas Metalurgā strādāja tikai 216 darbinieku. Šobrīd strādājošu skaits sasniedz 550 cilvēku. Pēc gandrīz divu gadu dīkstāves uzņēmums no jauna iekaro noieta tirgus. Šobrīd galvenie KVV Liepājas Metalurgs eksporta tirgi ir Baltija, Skandināvija un Rietumeiropa.


Liepājas sanatorija Liepājas peldu iestāde jeb sākotnēji cara Nikolaja vārdā nosauktā peldu iestāde ir celta 1902.gadā, doriešu stilā pēc Paula Maksa Berči projekta. Jaunajā iestādē bija 30 greznas istabas, kas aprīkotas ar siltām jūras vannām, nodaļu ūdensdziedniecībai, garaiņu romiešu un īru pirtīm. 1978.gadā 1,3 km dziļumā pie sanatorijas tika atrasts pazemes ezers ar augstvērtīgu minerālūdeni, ko izmanto vēl joprojām - Centrālajā slimnīcā dziednieciskajām vannām. Sanatorija darbojās līdz 1994. gadam.


Dzelzceļu tilts Dzelzceļa tilts pār Tirdzniecības kanālu Liepājā tika uzbūvēts 1879. gadā vilcienu un pajūgu kustības nodrošināšanai. Tā 30 metrus garā vidējā daļa bija pagriežama ap savu balstu, kuģošanas nodrošināšanai starp jūru un Liepājas ezeru. Mūsdienās tilts saglabājies tikai daļēji – joprojām apskatāmi vēsturiskie tilta balsti, taču 20.gadsimta astoņdesmito gadu vidū tilta metāla konstrukcijas demontēja.