E-pasta vēstules formāts
E-pasta vēstules formāts nosaka standartu, kādā e-pasta vēstule jāsagatavo izsūtīšanai, un kādā tā jāsaņem. Mūsdienās izmantotais ARPA "interneta teksta ziņojumu" standarts (Standard for ARPA Internet Text Message) ir definēts RFC 822. Tam eksistē arī paplašinājumi MIME.
ARPA interneta teksta ziņojumu standarts
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Pirmais standarts publicēts 1982. gada 13. augustā RFC 822 kā "Standard for the Format of ARPA Internet Text Messages". 2001. gada aprīlī publicēts papildinātais un precizētais dokuments "Internet Message Format" (RFC 2822).
E-pasta vēstule sastāv no divām daļām: galvenes un vēstules ķermeņa. Starp tām jābūt tukšai rindai (CRLF). Vēstule var būt arī bez ķermeņa, bet galvenei jābūt obligāti.
Galvene
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Galvene (header) sastāv no laukiem (fields), kas ir veidoti no 7 bitu simboliem. Katrs lauks sastāv no nosaukuma (field-name) un vērtības (field-body), kuri atdalīti ar kolu (":"). Lauks var būt vairākās rindās, bet starp tam nedrīkst būt tukšu rindu. Tukša rinda ir galvenes beigu pazīme un vēstules ķermeņa sākums.
Lauki var būt vairāki, bet vēstulē jābūt vismaz "Date", "From" un "To" vai "cc". Parasti galvenē ir vēl papildu lauki. Lauku secība nav stingri noteikta.
Izveides datums
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Laukā Date
norāda vēstules izveidošanas (nosūtīšanas) datumu. Tas ir īpašā standartā ar sūtītāja laika joslas norādi attiecībā pret Grīnvičas laiku. Piem., Date: Thu, 15 Feb 2007 11:27:17 +0200
Autora lauki
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]From
rāda nosūtītāja e-pasta adresi;Sender
— ja sūtītājs (laukā From) nav vēstules autors, tad šeit norāda, no kā vēstule saņemta un tālāk pārsūtīta;Reply-To
— e-pasta adrese, uz kuru sūtīt atbildi.
Saņēmēju lauki
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Saņēmēji var būt arī vairāki.
To
norāda primāro saņēmēju vai saņēmējus.Cc
(no angļu: Carbon Copy — koppapīrs, kuru izmanto rakstāmmašīnās, lai vienlaicīgi izdrukātu vairākas kopijas) — adresē citiem, kuri nav tiešie saņēmēji.Bcc
(no angļu: Blind Carbon Copy, ko varētu tulkot kā "neredzamais koppapīrs") saņēmēji, kuru adreses neparādīsies citu saņēmēju vēstulēs.
Identifikācijas lauki
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Message-ID
— unikāls vēstules identifikators, kuru izmanto e-pasta programmas.
Laukos In-Reply-To
un References
norāda identifikatorus, kad veido atbildes vēstuli.
Informatīvie lauki
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Subject
ir vēstules tēma īsa rinda, kas raksturo vēstuli. Kad veido atbildes vēstuli, parasti raksta "Re: " (no latīņu: res), kuram seko oriģināla vēstules lauka "Subject" saturs;Comments
— komentāri;Keywords
— atslēgvārdi, atdalīti ar komatu, kas var būt svarīgi saņēmējam.
Izsekošanas lauki
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Received
— to pievieno katrs pasta serveris, caur kuru iet vēstule. Pēc tā var izsekot vēstules ceļam.
Lietotajam nosūtot vēstuli ar e-pasta klienta programmu, parasti iespējams izmainīt tikai laukus To, Cc, Bcc un Subject, pārējos formē pati programma.
Vēstules ķermenis
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vēstules ķermenim (body) jāsastāv no ASCII (ANSI X3.4 — 7 bitu) simbolu rindām. Rindu maksimālais garums ir 998 simboli, bet ieteicamais — 78 simboli, izņemot CRLF. Simboli CR un LF tekstā var būt tikai abi kopā kā CRLF, nedrīkst parādīties atsevišķi.
Vēstules ķermenis no galvenes ir atdalīts ar tukšu rindu.
MIME paplašinājumi
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Augot vajadzībai ar e-pasta palīdzību sūtīt vēstules citās valodās, kā arī sūtīt ne tikai teksta datus, e-pasta formāts tika paplašināts, saglabājot savietojamību ar veco pamatstandartu. Tas ir pazīstams kā Multipurpose Internet Mail Extensions, kurā galvenie paplašinājumi ir:
- teksts iespējams rakstzīmju kopā, kas atšķiras no US-ASCII;
- vēstulei var pievienot piesaistnes;
- atļauts vēstuli veidot no vairākiem ķermeņiem
- galvenes informācija iespējama ne ASCII kodējumā.