Tīkla komutators

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Parastais mājas tīkla komutators

Tīkla komutators (angļu: switch) ir tīkla tilts (angļu: bridge) ar vairāk nekā divām saskarnēm (portiem).

Atšķirība starp komutatoriem un centrmezgliem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stendā iemontēts 24 portu 3Com komutators

Pastāv nozīmīgas atšķirības starp komutatoriem un centrmezgliem (angļu: hub). Galvenā atšķirība ir kadru pārsūtīšanas veidā.

  1. Centrmezgls darbojas kā atkārtotājs un pārsūta saņemto kadru uz visiem portiem (saskarnēm), tāpēc rezultātā kadrs sasniedz visu pieslēgto aprīkojumu, pat ja kadrs bijis paredzēts tikai vienai konkrētai saskarnei.
  2. Komutators pārsūta kadru tikai uz pieprasīto saskarni. Komutators iemācās saistību starp sistēmas MAC adresēm un portiem tāpat kā tīkla tilts.

Komutatora priekšrocības, salīdzinot ar centrmezglu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Sūtot paketi tikai tur, kur nepieciešams, komutators samazina pakešu skaitu citos lokālā tīkla segmentos (tādējādi arī samazinot šo segmentu noslodzi).
  • Palielina pieslēgto lokālo tīklu kopējo veiktspēju.
  • Uzlabo drošību, jo kadri tiek sūtīti tikai tur, kur ir paredzēts (dati nevar tikt pārķerti ar neautorizētiem datoriem, kas pieslēgti pie sūtīšanai neparedzētajiem tīkla segmentiem).

Komutatori (tāpat kā tilti) normālos apstākļos pārsūta visas multiraides un apraides paketes visiem saņēmējiem (dažiem komutatoriem ir arī papildus apstrāde, lai palīdzētu uzlabot multiraides pārsūtīšanas veiktspēju).

Tiltu un komutatoru saslēgšana kopā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Savstarpēji saslēdzot tiltus un komutatorus (tāpat arī centrmezglus jāievēro īpašs noteikums: Tīkla tiltam / komutatoram / centrmezglam lokālajā tīklā jāveido koks, nevis gredzens. Tas nozīmē, ka starp jebkuriem diviem datoriem drīkst pastāvēt tikai viens ceļš. Ja eksistē vairāk nekā viens paralēls ceļš, rodas cilpa, kas izraisa nebeidzamu kadru riņķošanu. Šāda kadru riņķošana izraisa tīkla pārslodzi. Lai to novērstu, standartā IEEE 802.1D ir definēts savienotā koka algoritms (angļu: Spanning Tree Algorithm (STA)), kas automātiski konstatē cilpas un aizliedz vienu no paralēlajiem ceļiem. Savienotā koka algoritms var tikt izmantots arī, lai veidotu kļūdu-drošus tīklus, jo, ja izvēlētais ceļš kļūst nederīgs (piemēram, kabeļa / tilta / komutatora kļūdas dēļ), un eksistē alternatīvs ceļš, tad automātiski tiek atļauts šis alternatīvais ceļš.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]