Demokrātija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vēlēšanās katrs pilsonis var atdod savu balsi, tādā veidā realizējot demokrātijas principu, ka vara pieder tautai

Demokrātija (grieķu: δημοκρατία, demokratía; δῆμος, dẽmos — ‘tauta’, κράτος, krátos — ‘vara’) ir valsts pārvaldes forma, kurā varu īsteno tauta (tiešā demokrātija) vai tās ievēlēti pārstāvji (pārstāvnieciskā demokrātija). Pārstāvnieciskā demokrātija bieži vien ir saistīta ar republiku. Demokrātiskā valstī katram pilsonim ir tiesības piedalīties savas valsts pārvaldīšanā, un tas ir izdarāms atdodot vēlēšanās savu balsi. Atsevišķu valstij svarīgu lēmumu vai likumu pieņemšanā vai grozīšanā iespējamas arī visu pilsoņu balsojums (referendums). Senajā Grieķijā pirms 2500 gadiem[1] Atēnās praktizēja šādu demokrātijas paveidu. Mūsdienās pastāv galvenokārt pārstāvnieciskās demokrātijas: tauta ievēl pārstāvjus, kas gatavo un pieņem lēmumus tās vārdā.

Demokrātijas režīmā valsti kontrolē pilsoniskā sabiedrība, valsts garantē pilsoniskās sabiedrības suverenitāti un nodrošina tās iekšējo pretrunu risināšanas atklātumu un tiesiskumu. Demokrātijas divi svarīgākie principi ir vienlīdzība un brīvība.[2]

Demokrātijas veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaulē izplatītākais demokrātijas veids ir pārstāvnieciskā demokrātija. Pastāv arī citi demokrātijas veidi, kā tiešā demokrātija, liberālā demokrātija, radikālā demokrātija, sociālā demokrātija, totalitārā demokrātija un citi demokrātijas veidi.

Pārstāvnieciskā demokrātija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pārstāvnieciskā jeb reprezentatīvā demokrātija nozīmē, ka pilsoņi balso par noteiktiem cilvēkiem un politiskām partijām, lai tie viņus pārstāvētu un pieņemtu valstij nozīmīgus lēmumus.

Tiešā demokrātija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tiešajā demokrātija valstij visus svarīgos lēmumus īsteno tauta. Tiešā demokrātija bija populāra Senās Grieķijas pilsētvalstī Atēnās. Mūsdienās tiešās demokrātijas iezīmes ir atrodamas Šveicē.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Fast facts on politics (angliski). didyouknow.org. Atjaunināts: 2011-11-15.
  2. Democracy Vs. Republic (angliski). Buzzle.com. Atjaunināts: 2011-09-01.